Для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності перед її складанням проводиться інвентаризація.
Річна інвентаризація є обов’язковою. За непроведення обов’язкової інвентаризації передбачено дисциплінарну та адміністративну відповідальність.
Інвентаризацію кожного об’єкта слід проводити, з урахуванням спеціальних строків починаючи з 1 жовтня, але не пізніше 31 грудня. Тож закінчити всі процедури потрібно до кінця року.
Головна характерна особливість щорічної інвентаризації полягає в тому, що за обсягом вона є суцільною та охоплює всі види зобов’язань та всі активи підприємства незалежно від їх місцезнаходження, у тому числі предмети, передані у прокат, оренду або які перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану.
До того ж, інвентаризації підлягають активи та зобов’язання, що обліковуються на позабалансових рахунках, зокрема цінності, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні, умовні активи та зобов’язання підприємства (застави, гарантії, зобов’язання тощо), бланки документів суворої звітності, інші активи.
Це, звісно, не просте завдання, а трудомістка та кропітка робота.
Легко розібратися в нюансах проведення інвентаризації допоможуть Готові рішення від Uteka. У них ви знайдете докладні інструкції та відповіді на запитання щодо:
Свої особливості проведення та оформлення результатів інвентаризації є у агропідприємств, бюджетних установ та комунальних некомерційних підприємств. Про них ми також розповімо.
Підприємства сільського господарства користуються не лише нормами загального «інвентаризаційного» Положення, а й спеціальним документом з інвентаризації — Методрекомендаціями Мінагрополітики. Тому в них є низка особливостей щодо проведення та оформлення результатів інвентаризації.
В бюджетних установах інвентаризація сприяє виявленню викривлень показників фінансової та бюджетної звітності і забезпечує можливість для встановлення і покарання винних у цьому осіб.
Інвентаризація часто виступає основним методом контролю за наявністю, збереженням та ефективним використанням активів бюджетної установи.
КНП є медзакладом, утвореним унаслідок реорганізації бюджетних установ охорони здоров’я. На сьогодні медзаклади-КНП мають статус суб’єкта господарської діяльності з постачання медичних послуг населенню.
Проведення інвентаризації в медзакладах-КНП характерне тим, що потрібно перевіряти наявність усього майна, у тому числі й медвиробів та лікувальних засобів.
Не про річну інвентаризацію, але про найбільш непередбачувану та небезпечну інвентаризацію та поради від фахівців.