Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Реальна Бухгалтерія

Інвалютне цільове фінансування: чи є місце курсовим різницям?

Буває, що неприбуткова організація (наприклад, благодійний фонд) або навіть комерційне підприємство отримує допомогу від нерезидента в іноземній валюті. Отриману суму (якщо це дійсно допомога та її суму не треба повертати) зазвичай відображають як цільове фінансування – за кредитом рахунку 48 «Цільове фінансування та цільові надходження».

В цій ситуації бухгалтерові треба поєднати два різних набори правил, які регламентують відображення в обліку господарських операцій: отримання коштів цільового фінансування та інвалютні надходження.

Дисконтування заборгованостей за НП(С)БО: чи прийде на виручку МСФЗ?

Досить часто українські компанії отримують банківські кредити чи позики від інших компаній або фізосіб. У момент первісного визнання під час отримання (надання) кредитів чи позик ще не можна говорити про доходи/витрати ні отримувача, ні позикодавця.

Водночас інструментарію, з використанням якого треба дисконтувати такі заборгованості, національні стандарти не містять.

Учасник покидає ТОВ: як відобразити в обліку та сплатити менше податків

У чому проблема? Останнім часом почастішали запитання бухгалтерів щодо обліку та оподаткування операцій із припинення участі фізичних та юридичних осіб у товаристві з обмеженою відповідальністю.

Причини рішення учасників ТОВ можуть бути різними. Зокрема, деякі вже не бажають бути кінцевими бенефіціарами товариства та вирішують позбутися цього статусу. А залежно від того, як кваліфікувати операцію «розлучення» учасника з ТОВ та, відповідно, відобразити її в обліку товариства, у сторін виникає необхідність сплачувати й різні податки.

Електронний підпис (КЕП/УЕП): витрати чи нематеріальний актив?

Для подання до ДПС електронної звітності, інших документів, заяв тощо, ведення електронного документообігу, використання програмних РРО, роботи на електронних торгових майданчиках, посадовим особам підприємства треба отримати кваліфікований електронний підпис або удосконалений електронний підпис – аналог власноручного підпису.

Будь-який документ, підписаний КЕП/УЕП, рівнозначний паперовому з підписом власноруч. Тобто саме він надає юридичну силу електронним документам. Але в питаннях обліку електронного підпису визначеності немає. Тому спробуємо дослідити підстави та зробити висновки.

Шини та акумуляторні батареї: коли активи стають витратами

Чимало суб’єктів господарювання використовують у своїй діяльності автомобілі. Ну а там, де автомобілі, без шин та акумуляторних батарей не обійтися.

Зазвичай придбані автомобілі укомплектовані і шинами, і АБ. Проте термін використання самого автомобіля суттєво перевищує строк служби шин і АБ, тому останні потребують періодичної заміни. Отже, СГдоводиться придбавати нові шини й АБ, а старі, відповідно, списувати. Звичайні, начебто, операції. Проте, як свідчить практика, ці звичайні операції багато років викликають запитання у бухгалтерів та привертають увагу податківців.

Імпортні товари: як визначити дату оприбуткування

Вартість імпортних товарів залежить від дати їх оприбуткування в бухобліку. Адже в «постоплатному» варіанті саме на цю дату визначають курс Нацбанку, за яким перераховують вартість товарів в інвалюті.

На жаль, в НП(С)БО немає чітких критеріїв, за якими необхідно визначати вказану дату. Тож є різні підходи до розв’язання цієї проблеми.

Часткова ліквідація об’єкта ОЗ: як визначити вартість ліквідовуваної частини, щоб не виникало запитань при перевірці?

На практиці часто буває, коли в результаті ремонту об’єкта основних засобів відбувається ліквідація частини (компонента) такого об’єкта, вартість якої в обліку не була виділена окремо.

І тоді в бухгалтера виникає запитання: як визначити балансову (залишкову) вартість ліквідовуваного компонента?

Уцінка об’єктів ОЗ перед продажем: чи варта гра свічок?

Якщо підприємство збирається продати об’єкт основних засобів і при цьому договірна вартість об’єкта істотно нижча від його залишкової (балансової) вартості, то при продажу підприємству доведеться донарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на різницю між залишковою і договірною вартістю.

Щоб уникнути такого донарахування (або мінімізувати його), багато фахівців-консультантів, автори статей у бухгалтерських виданнях рекомендують у подібній ситуації уцінити об’єкт ОЗ перед продажем.
Всі матеріали