Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Створення інвентаризаційної комісії

09.11.2023 35779 0 5


Інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства (п. 5 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879, далі – Положення № 879). Вона може бути обов’язковою та добровільною. Інвентаризацією займається інвентаризаційна комісія. У консультації розповімо, хто призначає інвентаризаційну комісію, які її повноваження та кого потрібно включити до складу комісії, а також наведемо примірні зразки наказів про створення комісії.


Інвентаризаційна комісія може бути не одна

За проведення інвентаризації відповідає власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів (далі – керівник підприємства) (п. 4 розд. І Положення № 879). Тому саме власник чи керівник підприємства призначає відповідним наказом інвентаризаційну комісію у складі голови та її членів для проведення інвентаризації.

Якщо проведення інвентаризації пов’язане з великим обсягом роботи (наприклад, активи підприємства знаходяться на кількох виробничих ділянках, у структурних підрозділах, територіально віддалених один від одного, тощо), то на допомогу основній інвентаризаційній комісії наказом керівника можуть бути призначені також робочі інвентаризаційні комісії (далі – робоча комісія) (п. 2 розд. ІІ Положення № 879).

Такі комісії створюються для безпосереднього проведення інвентаризації в окремих місцях зберігання матеріальних цінностей та виробництва та/або реалізації продукції.

Звертаємо увагу! Інвентаризація проводиться повним складом інвентаризаційної комісії (робочої комісії) та у присутності матеріально відповідальної особи.

Склад та повноваження інвентаризаційних комісій

Голова та члени інвентаризаційної комісії (робочих комісій) забезпечують дотримання правил проведення інвентаризації, повноту та точність внесення до інвентаризаційного опису (актів інвентаризації) даних про фактичні залишки активів та повноту відображення зобов’язань, правильність і своєчасність оформлення матеріалів інвентаризації (п. 4 розд. ІІ Положення № 879).

Інформацію про склад інвентаризаційних комісій та перелік повноважень комісій наведено у розд. ІІ Положення № 879 (див. таблицю нижче).

На замітку! Якщо інвентаризація проводиться на підставі судового рішення або належним чином оформленого документа органу, який згідно із законом має право вимагати її проведення, то під час проведення інвентаризації можуть бути присутніми посадові особи відповідного органу (за їх згодою).

Склад та обов’язки інвентаризаційних комісій

№ з/п

Склад та обов’язки

Інвентаризаційна комісія

Робочі комісії

1

2

3

4

1

Голова комісії*

Директор підприємства (його заступник) чи керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений директором

Будь-який член робочої комісії (див. нижче)

2

Члени комісії**

Представники апарату управління підприємства, бухгалтерської служби*** та досвідчені працівники підприємства, які знають об’єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виробники робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери)

Представники апарату управління підприємства, бухгалтерської служби та досвідчені працівники підприємства, які знають об’єкт інвентаризації, ціни та первинний облік

3

Обов’язки інвентаризаційної комісії (робочої комісії)

1. Організує проведення інвентаризацій та інструктаж членів робочих комісій.

2. Здійснює контрольні перевірки правильності проведення інвентаризацій, а також вибіркові інвентаризації активів та зобов’язань за рішенням керівника підприємства.

3. Перевіряє правильність визначення інвентаризаційних різниць, обґрунтованість пропозицій щодо зарахувань пересортиці цінностей у всіх місцях їх зберігання.

4. У разі встановлення серйозних порушень правил проведення інвентаризації та в інших випадках проводить за рішенням керівника підприємства повторну інвентаризацію.

5. Розглядає причини виявлених нестач і втрат від псування активів, формує пропозиції щодо зарахування внаслідок пересортиці, списання нестач у межах норм природних втрат, а також наднормативних нестач і втрат від псування цінностей із зазначенням причин та вжитих заходів щодо запобігання таким втратам та нестачам та відображає відповідну інформацію в протоколі

1. Здійснюють інвентаризацію активів у місцях їх зберігання та виробництва.

2. Разом з бухгалтерською службою беруть участь у визначенні результатів інвентаризації та розробляють пропозиції щодо зарахування нестач та надлишків за пересортицею, а також списання нестач у межах норм природних втрат.

3. Оформляють протокол, у якому наводиться інформація, яка потрібна при складанні протоколу інвентаризаційної комісії

* Якщо бухоблік веде безпосередньо керівник підприємства, то він має очолювати інвентаризаційну комісію (п. 1 розд. ІІ Положення № 879). Забороняється призначати головою робочої комісії два роки поспіль одного й того ж працівника для перевірки активів, які перебувають на відповідальному зберіганні в тих самих матеріально відповідальних осіб (пп. 2.4 розд. ІІ Положення № 879).
** Згідно з рішенням керівника підприємства до складу інвентаризаційної комісії можуть бути включені члени ревізійної комісії господарського товариства. А до складу робочих комісій можуть входити члени основної інвентаризаційної комісії. Водночас забороняється включати до складу робочої комісії матеріально відповідальних осіб для перевірки активів, які перебувають у них на відповідальному зберіганні (пп. 2.4 розд. ІІ Положення № 879).
*** Як представники бухгалтерської служби підприємства можуть виступати представники аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, фізособи-підприємці, які ведуть бухоблік на підприємстві на договірних засадах (п. 1 розд. ІІ Положення № 879).

Зразки наказів

Наведемо примірні зразки наказів про створення інвентаризаційних комісій.

Зразок 1

ТОВ «Ранок»

Наказ № 5

10.01.2023

м. Дніпро

Про створення інвентаризаційної комісії

З метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства, а також зберігання товарно-матеріальних цінностей, виявлення нестач, псування цінностей та відповідно до ст. 10 Закону від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 № 419, Положення про проведення інвентаризації активів та зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879,

НАКАЗУЮ:

1. Створити постійно діючу інвентарізаційну комісію у складі:

  • голова комісії – заступник директора Павленко Олег Антонович;
  • члени комісії: головний інженер Яцко Ігор Петрович; головний механік Дужко Костянтин Григорович; головний бухгалтер Корж Ольга Михайлівна; начальник виробництва Панченко Петро Миколайович; начальник складу Ворон Сергій Миронович.

2. Постійно діюча інвентарізаційна комісія повинна:

  • проводити профілактичну роботу щодо забезпечення збереження товарно-матеріальних цінностей, заслуховувати на своїх засіданнях керівників структурних підрозділів із питань збереження цінностей;
  • організувати проведення інвентаризацій (у т. ч. річних) та здійснювати інструктаж членів робочих інвентаризаційних комісій;
  • здійснювати контрольні перевірки правильності проведення інвентаризацій;
  • проводити вибіркові інвентаризації товарно-матеріальних цінностей у місцях зберігання та переробки в міжінвентаризаційний період;
  • перевіряти правильність визначення інвентаризаційних різниць, обґрунтованість пропозицій щодо заліку пересортиці цінностей у всіх місцях їх зберігання;
  • проводити за дорученням керівника підприємства повторні інвентаризації у разі встановлення серйозних порушень правил проведення інвентаризації та в інших випадках;
  • розглядати письмові пояснення осіб, які допустили нестачу або псування цінностей та інші порушення, і відображати в протоколі свої пропозиції щодо врегулювання виявлених нестач і втрат від псування цінностей, заліку внаслідок пересортиці;
  • відображати в протоколі інформацію про причини та осіб, винних у нестачах і втратах, а також вжиті до них заходи.

Директор ТОВ «Ранок» (підпис) Микола КРЕМІНЬ

З наказом ознайомлені:

заступник директора           (підпис)                 Олег ПАВЛЕНКО

головний інженер                (підпис)                  Ігор ЯЦКО

головний механік                 (підпис)                  Костянтин ДУЖКО

головний бухгалтер             (підпис)                  Ольга КОРЖ

начальник виробництва   (підпис)                   Петро ПАНЧЕНКО

начальник складу               (підпис)                   Сергій ВОРОН

10.01.2023

Зразок 2

ТОВ «Ранок»

Наказ № 58

28.09.2023

м. Дніпро

Про створення робочих інвентаризаційних комісій

З метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства, а також зберігання товарно-матеріальних цінностей, виявлення нестач, псування цінностей та відповідно до ст. 10 Закону від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 № 419, Положення про проведення інвентаризації активів та зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879,

НАКАЗУЮ:

1. Створити робочі інвентарізаційні комісії для проведення річної інвентарізації за 2023 рік:

1.1. Для інвентарізації товарно-матеріальних цінностей у виробничому цеху підприємства в складі:

  • голова комісії – начальник цеху Журба Клим Якович;
  • члени комісії: майстер цеху Рибалка Тарас Іванович; механік цеху Бойко Захар Григорович; економіст Малина Лілія Костянтинівна; інженер із техніки безпеки Шуліка Борис Леонідович.

1.2. Для інвентарізації товарно-матеріальних цінностей на складі підприємства в складі:

  • голова комісії – начальник складу Ворон Сергій Миронович;
  • члени комісії: бухгалтер Козаченко Юлія Вікторівна; старший комірник Голубець Аким Володимирович; менеджер відділу постачання Зельц Наум Семенович.

2. Робочі інвентарізаційні комісії повинні:

  • проводити інвентаризацію майна, товарно-матеріальних цінностей, коштів, цінних паперів та інших грошових документів та незавершеного виробництва в місцях зберігання та виробництва;
  • визначати стан і можливість подальшого використання в господарській діяльності запасів і необоротних активів;
  • вносити пропозиції щодо приймання, зберігання та відпуску товарно-матеріальних цінностей, поліпшення обліку та контролю за їх збереженням, а також реалізації непотрібних підприємству матеріальних цінностей та майна;
  • готувати пропозиції щодо заліку нестач і надлишків при пересортиці, списання нестач у межах норм природних втрат;
  • оформляти інвентарізаційні описи, акти, звіряльні відомості та протокол інвентарізації з інформацією, яка необхідна для складання протоколу інвентарізаційної комісії.

Директор ТОВ «Ранок»         (підпис)             Микола КРЕМІНЬ

З наказом ознайомлені:

начальник виробничого цеху             (підпис)                   Клим ЖУРБА

начальник складу                                 (підпис)                   Сергій ВОРОН

майстер цеху                                          (підпис)                   Тарас РИБАЛКА

механік цеху                                           (підпис)                   Захар БОЙКО

економіст                                                (підпис)                   Лілія МАЛИНА

інженер із техніки безпеки                (підпис)                   Борис ШУЛІКА

бухгалтер                                                (підпис)                    Юлія КОЗАЧЕНКО

старший комірник                                (підпис)                    Аким ГОЛУБЕЦЬ

менеджер відділу постачання          (підпис)                   Наум ЗЕЛЬЦ

29.09.2023

 

Склад та обов’язки інвентаризаційних комісій.doc
Завантажити
Зразки наказів про створення інвентаризаційної комісії.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали