Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Права податківців під час проведення інвентаризації

10.09.2019 647 0 0

Річна інвентаризація: організація, проведення, відображення результатів і відповідальність

Інвентаризація на сільгосппідприємстві

Ситуація: відомо, що під час проведення перевірки представники ДФС відповідно до пп. 20.1.9 ПК мають право ініціювати інвентаризацію. Але податківці наполягають на своїй присутності під час її проведення. Чи мають вони право на це, з’ясуємо в консультації.

Насамперед звернімося до основоположного нормативного акта України – Конституції. Так, згідно з ч. 2 ст. 19 правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Водночас органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Це означає, що органи державної влади вправі вчиняти лише дії, які їм дозволяє вчиняти закон, і лише у спосіб, вказаний у законі. Поряд із цим усі інші суб’єкти не зобов’язані робити те, що закон їх робити не зобов’язує. Тобто всім іншим дозволено робити все, не заборонене законом, а органам державної влади дозволено робити лише те, що дозволено законом і саме так, як це дозволено.

Справді, згідно з пп. 20.1.9 ПК контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки (див. ЗІР у категорії 136.01). Тобто лише вимагати, а не проводити.

Стаття 10 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV вказує на те, що об’єкти та періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов’язковим згідно із законодавством. Таке ж твердження міститься і в п. 4 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджене наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879 (далі - Положення № 879) . А в п. 7 розд. І Положення № 879 зазначено, що проведення інвентаризації є обов’язковим на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали