Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Агропорадники

Дивіденди сільгосппідприємств: юридичні тонкощі, правила оподаткування та бухобліку

Якщо підприємство у звітному періоді плідно працювало, то цілком можливо, що буде виплата дивідендів. Адже якщо є прибуток, то чом би його не розподілити між учасниками? Отже, ділимо прибуток – виплачуємо дивіденди. Але слід урахувати, що вимоги законодавства стосовно виплати дивідендів різняться залежно від організаційно-правової форми юрособи.
В Агропораднику ми розглядаємо всі юридичні та податкові тонкощі операції з виплати дивідендів у товариствах з обмеженою відповідальністю, фермерських господарствах та інших приватних господарствах.

Розрахунки з орендної плати за сільгоспземлі приватної власності: право, податки і бухоблік

Агропорадник присвячено питанням плати за паї та за земельні ділянки сільгосппризначення приватної власності в реаліях 2023 року.
Пропонуємо розібратися в тонкощах цих питань і визначитися з формами та варіантами виплати орендної плати, законодавчими підставами для індексації та порядком оподаткування доходів фізосіб-орендодавців.

Власні та орендовані основні засоби в агробізнесі: бухгалтерський та податковий аспекти

На будь-якому сільгосппідприємстві є різноманітні основні засоби (далі – ОЗ): від будівель та споруд, сільгосптехніки і до інших ОЗ та малоцінки. У цьому Агропораднику ми розкриємо ті сфери обліку та оподаткування операцій із ОЗ, на які найчастіше звертають увагу контролери під час проведення перевірок суб’єктів господарювання.

Зберігання та використання пального на сільгосппідприємстві: облік, податки та документальне оформлення

Основна діяльність, яку здійснюють сільгосптоваровиробники (виробництво сільськогосподарської продукції, переробка сировини рослинного і тваринного походження в продукти харчування тощо), потребує стабільного забезпечення техніки пальним та ефективного його використання. Але на цьому проблеми не закінчуються.

На найважливіші запитання дамо відповіді у цьому Агропораднику.

Оплата праці на сільгосппідприємствах: системи, режими, робочий час

Специфіка праці на сільськогосподарських підприємствах впливає на вибір системи її оплати й режиму робочого часу.

З Агропорадника ви дізнаєтеся, який вибір доцільно зробити саме для вашого підприємства, зваживши на всі переваги й особливості різних систем і режимів роботи та порядок їх установлення.

Собівартість продукції сільськогосподарських підприємств: облік, калькулювання та податки

Сільгосппідприємства визначають фактичну собівартість продукції одночасно з остаточним закриттям калькуляційних рахунків наприкінці року. Проте кожна галузь сільського господарства має свою виробничу специфіку, що, безумовно, визначає облікові особливості та впливає на процес калькулювання кожного виду продукції.

Агропорадник присвячено правилам калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) у різних галузях сільського господарства. У ньому опубліковано рекомендації та роз'яснення держорганів, а також консультації фахівців, присвячені собівартості продукції сільгосппідприємства як управлінської та податково-бухгалтерської категорії.

Зберігання та експорт зерна: оформлення, бухоблік, податкові наслідки

Пропонуємо до вашої уваги Агропорадник, в якому висвітлено найважливіші аспекти обліку зерна.

З нього ви дізнаєтеся про засади документування, бухобліку і податкові нюанси операцій, починаючи зі збору зернових і завершуючи їх реалізацією та експортом, з урахуванням організаційних та законодавчих змін 2022 року.

Матеріали Агропорадника допоможуть вам у вашій нелегкій праці.

Бухгалтерія посівної: облік та оподаткування виробничих витрат

Вирощування сільгоспкультур – клопіткий і відповідальний виробничий процес. Зокрема й для бухгалтера – слід перевірити, чи всі бухгалтерські записи щодо цих операцій підтверджено первинними документами, та пересвідчитись у достовірності бухгалтерських оцінок.

Редакція Uteka-Агро підготувала Агропорадник «Бухгалтерія посівної: облік та оподаткування виробничих витрат». До нього включено всі важливі аспекти обліку та оподаткування виробничих витрат у рослинництві.

Прибуток сільгосппідприємств: тонкощі бухобліку та оподаткування

Лише дотримання всіх методологічних засад ведення обліку доходів та витрат дає змогу отримати інформацію щодо реальної величини прибутку сільгосппідприємства і можливість оцінити подальші перспективи розвитку його діяльності.

В Агропораднику ми розглядаємо найпоширеніші чинники формування прибутку та їх вплив на бухгалтерський і податковий облік (у т.ч. платника податку на прибуток).

Платники єдиного податку четвертої групи: особливості оподаткування, обліку та готівкових операцій

Більшість сільгосппідприємств є платниками єдиного податку четвертої групи. Адже ця система оподаткування передбачена саме для виробників сільгосппродукції. До того ж вона має переваги порівняно з іншими системами: заміна сплати окремих податків і зборів на сплату ЄП з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

В Агропораднику ми розглянемо, за яких умов сільгосппідприємство може претендувати на сплату ЄП у четвертій групі, а також розкажемо, що треба зробити таким підприємствам до 1 січня 2022 року.

Земельні відносини в Україні

Земля є основним елементом, без якого неможливо вирощувати сільгосппродукцію. Як відомо, з 1 липня 2021 року розпочнеться перший етап продажу земель сільськогосподарського призначення. До цього часу слід провести комплексну експертизу наявних договорів оренди землі і за необхідності привести їх у відповідність до норм законодавства.

В агропораднику розповімо, які правові аспекти використання земель сільгосппризначення потрібно врахувати аграрію.

Первинні документи в агросекторі

Сьогодні нерозв’язаною для сільгосппідприємств є проблема спеціалізованих форм первинної документації. Більшість з них (приміром, з обліку зерна, продукції садівництва, овочівництва, картоплі та баштанних культур, грубих та соковитих кормів, луб’яних культур, молока та молочної продукції, продукції бджільництва тощо) затверджені в 70-80-х роках минулого століття. З тих пір країна пережила ряд різноманітних реформ, докорінно змінилася система бухгалтерського обліку, неодноразово змінювалося податкове законодавство. Але спеціалізованих форм сучасне законодавство не додало. Тому суб'єктам господарювання доводиться докладати певних зусиль і проявляти винахідливість, щоб пристосувати старі радянські форми до нових реалій.

В Агропораднику ми надамо власні рекомендації та зразки заповнення документів з обліку основних процесів сільгоспвиробництва.

Трудові відносини та оплата праці у сільському господарстві

Трудові відносини, режим роботи та оплата праці у сільському господарстві мають свої особливості. Це пов’язано із сезонністю робіт, інтенсивністю праці у періоди посівної та збору врожаю.

В агропораднику розповімо про правила складання колдоговору та документів щодо організації й оплати праці, оформлення трудових відносин з працівниками, особливості застосування систем оплати праці та встановлення режимів роботи, нюанси оплати праці та оподаткування виплат на сільгосппідприємстві. Окремо зупинимося на особливостях трудових відносин та оплати праці в фермерських господарствах.

Емфітевзис та оренда сільгоспземель: договірні відносини, облік та оподаткування

Україна готується до відкриття ринку землі 1 липня 2021 року. До того ж більшість сільськогосподарських підприємств користуються землею на правах оренди або емфітевзису.

Як правильно оформити договірні відносини, аби не втратити землю, який порядок обліку та оподаткування операцій, пов'язаних із договорами оренди та емфітевзису, – про всі нюанси читайте в агропораднику «Емфітевзис та оренда сільгоспземель: договірні відносини, облік та оподаткування» від Uteka.

Біологічні активи в сільськогосподарській діяльності

Головною особливістю діяльності аграрних підприємств є те, що більшість їх операцій пов’язана з біологічними активами (далі – БА). Тому інформація про БА є одним із найважливіших елементів облікової політики для сільгосппідприємства. На сьогодні принциповими для сільськогосподарських підприємств є питання визначення об’єктів обліку БА, порядок їх визнання та оцінки тощо, оскільки від цього залежатиме відображення їх вартості у складі витрат і, як наслідок, фінансовий результат (прибуток чи збиток).

Побудувати оптимальну для підприємства систему обліку БА допоможе цей агропорадник, який ми підготували для вас. У ньому проаналізуємо чинні норми бухгалтерського та податкового законодавства із зазначених питань та надамо практичні рекомендації щодо формування облікової політики стосовно БА.