• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як інвентаризаційні нестачі відображаються в бухобліку та впливають на податок на прибуток

16.09.2019 245 0 0

Інвентаризація на підприємстві: наказ, положення, бухоблік, відповідальність

Нестачі активів, виявлені при проведенні інвентаризації, можуть бути викликані:

  • помилкою в обліку (своєчасно не списали актив з балансу);
  • крадіжкою, псуванням, руйнуванням активу і т. д. (назвемо такі причини форс-мажорними);
  • природніми причинами (усушкою, утрускою і т. п. у межах норм природних втрат). Ця причина нестачі стосується тільки запасів.

Майте на увазі! Чим би не була викликана нестача, вартість активу, якої не вистачає, повинна бути списана з балансу. Підставою для списання служить протокол інвентаризаційної комісії та бухгалтерська довідка.

Суми фактичних нестач за загальним правилом списуються на витрати підприємства. Але якщо нестача активів викликана форс-мажорною причиною, то є нюанси. У цьому випадку інвентаризаційна комісія повинна взяти пояснювальну записку в матеріально відповідальної особи, яка допустила таку нестачу, і, якщо можливо, визначити винну особу, яка зобов’язана відшкодувати підприємству збиток.

При цьому згідно з п. 4 розд. IV Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879 (далі - Положення № 879) нестача цінностей поверх норми природних втрат, а також втрати від псування цінностей списуються з балансу й відносяться на рахунок винних осіб у розмірі, визначеному відповідно до норм законодавства (докладніше див. у матеріалі «Стягнення матеріальної шкоди із працівника»). Сума нестачі списується в дебет субрахунка 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків». Якщо винну особу:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали