Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Облік та оформлення операцій із зерном: усе, що необхідно знати аграріям

29.09.2021 14942 0 3

Коли урожай практично зібрано з поля, сільськогосподарські підприємства розпочинають наступний етап своєї діяльності – реалізацію вирощеного збіжжя та продукції його переробки. Але перед тим, як це зробити, треба надати зібраному зерну товарного вигляду (провести його доробку) і за потреби здійснити перероблення. Не менш важливим є процес транспортування зерна, особливо враховуючи останні законодавчі зміни щодо оформлення товарно-транспортної документації.

У цьому спецвипуску висвітлено всі важливі аспекти обліку зернових, починаючи з документування та обліку виробничих витрат та завершуючи реалізацією зерна і продукції його перероблення та розрахунків із покупцями. Зокрема, ви дізнаєтесь:

  • як скласти товарно-транспортну накладну на перевезення зерна, щоб не наразитися на штрафи за порушення габаритно-вагового контролю;
  • основні бухгалтерські та податкові нюанси, пов’язані з первісним визнанням та оцінкою зернових, їх переробкою і зберіганням:
  • різні аспекти оформлення, бухгалтерського обліку та оподаткування спільного вирощування зернової продукції та за договором підряду;
  • особливості господарського та податкового законодавства щодо вирощування та продажу насіння, а також експериментального вирощування;
  • на що бухгалтеру звернути особливу увагу під час розрахунків з елеватором;
  • методику калькулювання зерна та супутньої продукції;
  • оподаткування ПДВ операцій з реалізації зерна;
  • особливості митного оформлення, обліку та оподаткування зерна, що експортується, тощо.

Без сумніву, матеріали цього спецвипуску забезпечать вас необхідними знаннями, допоможуть уникнути помилок, додадуть упевненості у прийнятті рішень!

Собівартість виробництва

Із завершенням року наближається час розрахунку аграріями фактичної собівартості виробленої сільгосппродукції. Зернова галузь сільського господарства має свою виробничу специфіку, що, без сумніву, визначає облікові особливості та впливає на процес калькулювання. У наступних консультаціях детально розповімо, які витрати слід визнавати виробничими, як оприбуткувати зерно під час первісного визнання, як відобразити втрати зернової продукції в разі доробки та ін.

Як вести облік зібраного врожаю: чек-лист для бухгалтера

Збирання врожаю: як оформити залучення чужої техніки

Залучення сторонньої техніки для збирання врожаю: облік та оподаткування

Оприбуткування насіння, отриманого за зниженою ціною та безплатно

Як відобразити в бухобліку технологічні втрати та природний убуток зерна

Як оприбуткувати та оцінити побічну продукцію зерновиробництва

Відшкодування за пошкодження посівів або землі не обкладається ПДВ

Як списати витрати з оренди землі, яку не стали засівати

Калькуляція зернових культур

Заготівля силосу сільгосппідприємством: нюанси обліку та калькулювання

Спільне вирощування зернової продукції

Сільгосппідприємство бажає використовувати для вирощування сільгосппродукції земельну ділянку, яка належить державній установі (наприклад, інтернату, закладу освіти чи іншій держустанові). Зазвичай у таких установ немає ні коштів, ні техніки для оброблення ділянки власноруч. Звісно, найкращим варіантом було б укласти договір суборенди із сільгосппідприємством, в якого є всі необхідні ресурси для вирощування сільгосппродукції. Але якщо земля є об’єктом державної або комунальної власності та використовується іншою установою на праві постійного користування або оренди, то здебільшого існує заборона на її передання в суборенду. Оскільки оформити оренду чи суборенду не вдається, користувачу землі та підприємству, зацікавленому в її обробітку, доводиться шукати інші шляхи оформлення взаємовідносин. Пропонуємо два можливих варіанти (на вибір): укладення договору про спільну діяльність; укладення договору підряду на виконання робіт із вирощування сільгосппродукції. Далі розберемо детально кожен з цих варіантів з погляду оформлення, бухгалтерського обліку та оподаткування та зробимо висновки, який варіант більш прийнятний у цій ситуації.

Як укласти договір про спільну діяльність

Реєстрація договору про спільну діяльність та оподаткування операцій за ним

Як вести бухоблік спільної діяльності

Договір підряду на вирощування сільгосппродукції: поради юриста

Вирощування сільгосппродукції за договором підряду: оподаткування та бухоблік

Вирощування сільгосппродукції за договором підряду: хто складає статистичні звіти

Спільна діяльність чи договір підряду?

Вирощування та продаж насіння

Виробництво та реалізація насіння вимагає від агровиробника дотримання низки законодавчих вимог: отримання відповідного статусу суб’єкта господарювання, оформлення прав інтелектуальної власності на сорти рослин, включення до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, проходження процедури сертифікації продукції, дотримання вимог до пакування і маркування насіння. Усе це потрібне для забезпечення безпеки харчових продуктів, адже є очевидним, що якісна та безпечна сільгосппродукція може бути вироблена лише з якісного насіння. Про вимоги законодавства та відповідальність у сфері насінництва, а також вирощування та продажу насіння ви дізнаєтеся з наступних публікацій.

Відповідальність за порушення у сфері насінництва

Сільгосппідприємство продає надлишки насіння: які дозвільні документи потрібні

Вирощування та продаж насіння: що вимагає законодавець

Експериментальне вирощування

За домовленістю одна сторона (замовник) передає іншій стороні (виконавцю) насіння сільгоспкультури для здійснення науково-дослідних робіт з випробування цього насіння. Предметом такого договору є отримання замовником інформації про результати вирощування на конкретній території з урахуванням її кліматичних умов та ґрунтів. Зокрема, замовника цікавить інформація: про врожайність насіння; рівень схожості; стійкість до захворювань; економічний ефект від вирощування насіння конкретного виду й сорту тощо. Виконавець має передати замовнику цю інформацію, склавши звіт про результати вирощування насіння.

Який договір слід укладати в такому разі; які обов’язкові умови в ньому прописати; який порядок оподаткування та бухобліку таких операцій на кожному етапі виконання умов договору? Про це йтиметься в наших матеріалах.

Експериментальне вирощування сільгосппродукції: правовий аспект

Експериментальне вирощування сільгосппродукції: облік у замовника та виконавця

Транспортування зернової продукції: нові вимоги, документування, облік

З 01.10.2021 діють нові вимоги до оформлення товаро-транспортної накладної та нові штрафи за порушення габаритно-вагового контролю. З’ясуємо, які нові реквізити потрібно включити до ТТН та що буде за порушення правил. А також відповімо на запитання, важливі для кожного бухгалтера.

Нові вимоги до ТТН: що змінилося

Реквізити ТТН: як виконати нові вимоги закону?

Відповідальність за порушення габаритно-вагових параметрів

Як скласти ТТН у разі перевезення зерна

Габаритно-ваговий контроль: нові вимоги до заповнення ТТН і нові штрафи

Як отримати дозвіл на участь у дорожньому русі великогабаритних транспортних засобів

Відсутність ТТН за договором постачання не свідчить про відсутність госпоперації

Облікова проблема при відображенні операцій із транспортування та відвантаження/приймання зерна – це розбіжність у вазі завантаженого і розвантаженого зерна. Ці розбіжності можуть мати допустимі межі та жодним чином не впливати на витрати підприємств чи матеріальну відповідальність або перевищувати їх із подальшим пред’явленням претензій постачальнику (або перевізнику). Однак бухгалтерське та податкове законодавство наразі не дає єдиного розуміння, як обліковувати та оподатковувати такі вагові різниці, тому нам доводиться виявляти на практиці неоднозначні підходи до врегулювання цієї проблеми.

Нестачі зерна після перевезення: як не зазнати втрат

Як оподатковувати нестачі зерна, що виникли під час транспортування

Перевізник пошкодив товар і відшкодовує його вартість: чи треба нараховувати ПДВ на суму відшкодування?

Зберігання зерна на елеваторі

У разі зберігання зерна на елеваторі укладається відповідний договір. Подальше документування операцій із зерном щодо його кількісно-якісного обліку на сьогодні не має уніфікованого порядку. Адже основний документ, що регламентував ці питання, – Інструкцію про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, затверджену наказом Мінагрополітики від 13.10.2008 № 661, згідно з розпорядженням КМУ від 10.03.2017 № 166-р скасовано. Тому на разі елеватори врегульовують ці питання, ухвалюючи локальні положення або інструкції про порядок ведення та оформлення операцій із зерном і продуктами його перероблення. Здебільшого ці документи фактично дублюють скасовану Інструкцію № 661, щоправда, з певними модифікаціями на користь самого складу.

Розповімо, коли необхідно укладати договір складського зберігання зерна, якими є його істотні та важливі умови, а також на конкретних прикладах покажемо порядок обліку та оподаткування операцій із зерном на елеваторі.

Укладаємо угоду з елеватором: на що звернути увагу

Зберігання зерна: облік та оподаткування у зберігача

Норми природного убутку зерна під час зберігання: хто та як застосовує

Переробка зерна

Багато сільгосппідприємств крім основної діяльності з вирощування сільгосппродукції займаються також її переробленням, яке належить до підсобних промислових виробництв. Найчастіше сільгосппідприємства переробляють зерно (на борошно, крупи, комбікорми) та насіння соняшнику (на олію). Для перероблення можна брати як власну сировину, так і зі сторони (придбану або давальницьку). Порядок калькулювання собівартості продукції (робіт) перероблення є сферою відповідальності та вибору кожного окремого підприємства, тому його доцільно закріпити в обліковій політиці або внутрішній інструкції із планування, обліку та калькулювання собівартості продукції. Розглянемо особливості відображення операцій з перероблення в бухобліку та порядок визначення собівартості продукції перероблення.

Облік собівартості переробних виробництв у сільському господарстві

Перероблення продукції на давальницьких умовах: облік у виконавця та замовника

Реалізація зернової продукції: нюанси оподаткування ПДВ

Згідно зі змінами, унесеними Законом від 01.07.2021 № 1600-IX до п. 193.1 Податкового кодексу, з 1 серпня цього року повернено ставку ПДВ у розмірі 20 % на операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України жита, вівса, насіння льону, насіння та плоди інших олійних культур. Отже, ставка 14 % залишилася лише для операцій з постачання такої зернової продукції, як пшениця і суміш пшениці та жита (меслин), ячмінь, кукурудза, соєві боби подрiбненi або неподрiбненi, насіння свиріпи або ріпаку, насіння соняшнику. У матеріалах розповімо: як оподатковувати перехідні операції; які податкові наслідки в разі продажу за ціною, нижчою від собівартості; як виправити помилки в податковій накладній; а також про особливості складання розрахунку коригування до податкової накладної у різних ситуаціях.

Визначаємо код УКТЗЕД зерновідходів для вибору ставки ПДВ – 20 % або 14 %

Продаж за ціною, нижчою від собівартості: які ризики

Зміна ставки ПДВ із 14 % на 20 %: як оподатковувати перехідні операції

У податковій накладній занижено кількість продукції, що підлягає постачанню: як виправити помилку

Як скласти розрахунок коригування до податкової накладної в разі зміни ціни при кожному відвантаженні?

Як скласти розрахунок коригування, якщо змінилася номенклатура сільгосппродукції, передоплату за яку отримано до 1 березня?

Експорт зерна

Митне оформлення та валютний контроль сільгосппродукції, яка експортується, має свої особливості. Є нюанси й у бухгалтерському та податковому обліку. У матеріалах розповімо, зокрема: в який момент та в якому розмірі визнавати дохід від експортної операції; чи повинен експортер відображати операції на розподільчому рахунку; як визначити курсові різниці, доходи та витрати від продажу інвалюти; як відобразити в обліку та оподатковувати втрати сільгосппродукції в процесі транспортування.

Реєстрація суб’єктів ЗЕД у митному органі

Укладаємо ЗЕД-контракт

Розрахунки з нерезидентом і валютний контроль в експортерів

Митне оформлення експорту

Відповідальність у сфері ЗЕД

Фітосанітарні та ветеринарні вимоги до сільгосппродукції при експорті

Експорт сільгосппродукції: особливості оподаткування

Нестачі під час експорту зерна: правовий аспект

Нестачі при експорті сільгосппродукції: порядок обкладення ПДВ

Нестачі під час експорту зерна: бухоблікові аспекти

Готівкові розрахунки з покупцями

На практиці сільгосппідприємства нерідко продають свою продукцію фізособам за готівку. Причому, часто продаж і розрахунки за продукцію відбуваються не на підприємстві, де є каса й можна виписати прибуткові касові ордери, а на виїзді (на ринку, у кіоску, що належить сільгосппідприємству, або безпосередньо на місці вирощування продукції). Розповімо, які розрахункові документи в такому разі треба оформлювати підприємству.

Як проводити готівкові розрахунки під час торгівлі сільгосппродукцією

Чи застосовувати РРО під час продажу сільгосппродукції через інтернет?

Покупець уносить гроші через касу банку: чи застосовувати РРО?

Чи треба застосовувати РРО підприємству, що продає залишки сировини, матеріалів за готівку?

Держпідтримка зерновиробників

Одним із напрямів державної підтримки сільгосптоваровиробників цьогоріч є бюджетна субсидія з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь. Порядок використання коштів, передбачених у держбюджеті за цим напрямом, затверджено постановою КМУ від 11.08.21 р. № 886. Розглянемо, кому й за яких умов може бути надана така субсидія.

До 15 листопада слід подати документи для отримання субсидії за гречку, жито, просо та овес

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали