У податковій накладній занижено кількість продукції, що підлягає постачанню: як виправити помилку
Виправлення помилки
Сільгосппідприємство отримало 05.10.20 р. від покупця передоплату в розмірі 150 000 грн за 25 т зерна кукурудзи за ціною 5 000 грн/т (крім того ПДВ – 1 000 грн). Але податкова накладна (далі – ПН) була помилково виписана на кількість 20 т і на суму 120 000 грн. Як виправити цю помилку?
Відразу зазначимо, що на практиці бухгалтери часто виправляють таку помилку шляхом складання розрахунку коригування (далі – РК) до ПН, у якому просто збільшують кількість продукції до правильної. Але, на думку ДПС, так робити неправильно.
Податківці у своїх роз’ясненнях (див., наприклад, роз’яснення у ЗІР, категорія 101.15; Індивідуальні податкові консультації від 25.03.19 р. № 1232/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 29.03.19 р. № 1331/6/99-99-15-03-02-15/ІПК) зазначають, що в разі оформлення ПН не на всю суму постачання платник ПДВ повинен:
- повністю анулювати ПН із неправильними даними про обсяг постачання;
- виписати нову ПН із правильними даними на дату першої події, а не на дату виявлення помилки.
На думку податківців, помилка, допущена у графі 6 (кількість (об’єм, обсяг)) або 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги) ПН, призводить до виникнення розбіжностей із первинними документами, складеними за операцією, щодо якої платник ПДВ на дату виникнення податкових зобов’язань виписав ПН. Іншими словами, така ПН визнається повністю помилковою і підлягає анулюванню, а не коригуванню.
Отже, розглянемо, як виправити помилку на підставі даних, наведених у запитанні.
На дату виявлення помилки слід виконати такі дії.
Крок 1. Скласти РК, яким повністю відсторнувати показники ПН (тобто анулювати помилкову ПН), на дату виправлення помилки. При цьому в графі 2.1 розділу Б треба указати код причини коригування «103 – повернення товару або авансових платежів». Оскільки в такому РК зменшується сума податкових зобов’язань постачальника, його повинен реєструвати покупець, а якщо покупець – неплатник ПДВ, то РК реєструє постачальник.
Покажемо, як оформити РК для анулювання помилкової ПН (див. фрагмент).
Крок 2. Скласти ПН із правильними даними про кількість та обсяг постачання і проставити в ній дату першої події (05.10.20 р.). Якщо на дату виписування такої ПН минув строк реєстрації ПН в ЄРПН, то до постачальника мав би бути застосований штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН в ЄРПН, передбачений ст. 1201 ПК. Але нагадаємо, що до останнього дня місяця, в якому завершується дія карантину (наразі до 31.12.20 р.), такі штрафи не накладаються.
Покупець може включити ПН до податкового кредиту тільки в періоді її реєстрації в ЄРПН (звісно, якщо правильна ПН була зареєстрована із порушенням строків). Адже він має право на податковий кредит за ПН, за якими минув граничний строк реєстрації, у періоді, у якому такі ПН фактично зареєстровані в ЄРПН.
Коментарі до матеріалу