«Соцпакет» – це слово здатне прикрасити і зробити привабливішою для претендента будь-яку вакансію. Хоча таке поняття в законодавстві України не визначено. До того ж, КЗпП не зобов’язує працедавців забезпечувати ним своїх працівників. Наявність і умови надання соцпакета – добровільне рішення працедавця, направлене на формування його позитивного іміджу в діловій сфері та на ринку праці. Воно обумовлене бажанням додаткового стимулювання працівників. Але інколи перегляд або скасування соцпакета – єдиний шанс скоротити витрати на персонал, не вдаючись до звільнення.
Розповімо, що розуміється під соцпакетом на підприємстві; якими документами оформляється надання соцпакета працівникам; які особливості слід урахувати керівнику підприємства та бухгалтеру, щоб уникнути податкових ризиків.
А розпочнемо з визначення, що не може входити в соцпакет.
Трудові соціальні гарантії є обов’язковими для роботодавця. Вони встановлені на законодавчому рівні і не можуть вважатися додатковим бонусом для працівника у вигляді соцпакета. Наприклад, немає жодного стосунку до соцпакета обов’язок роботодавця:
Тобто виплати працівникам, які підприємство здійснює згідно з чинним законодавством, з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами, у межах своєї господарської діяльності, ніяк не стосуються мотиваційного соцпакета .
Під мотиваційним соцпакетом коректніше розуміти набір компенсацій і соціально-побутових пільг, які роботодавець надає працівникам із власної ініціативи в межах своїх повноважень і за свої кошти (див. ч. 1 ст. 91 КЗпП).
«Наповнення» соцпакета залежить від кадрової політики того чи іншого роботодавця, від його фінансових можливостей. Роботодавці можуть включати до соцпакета:
Про те, як правильно оформити документи в разі рішення скоротити соцпакет, ітиметься в запропонованих матеріалах.
Що включається в соцпакет та як його правильно оформити
Економія на соцпакеті: як дотримати всіх формальностей
А далі розглянемо нюанси документування, обліку та оподаткування деяких з виплат, які підприємство надає на користь працівників.
Оплата харчування
Харчування працівників за рахунок підприємства
Організація харчування працівників
Житло
Надання житла працівникам підприємства: податки і бухоблік
Проїзд
Перевезення працівників за рахунок роботодавця: витрати – для доходу
Навчання
Навчання працівника за рахунок роботодавця: як обкладати ПДФО
Навчання та підвищення кваліфікації офісних працівників
Медицина та страхування
Як медичне страхування працівників впливає на податки та відображається в бухобліку
Страхування працівників: облік та оподаткування
Путівки
Путівки від роботодавця: чи потрібно нараховувати ПДВ?
Матеріальна допомога
Види матеріальної допомоги та її оподаткування
Поворотна фіндопомога працівникові: характеристика, облік, оподаткування
Матеріальна допомога: як заощадити на податках
Матеріальна допомога працівникові: підстави і документальне оформлення
Подарунки
Як оформити подарунки працівникам, щоб не збільшити витрати