Поворотна фіндопомога працівникові: характеристика, облік, оподаткування
Акценти статті:
- хто й навіщо вигадав фінансову допомогу;
- чим поворотна фінансова допомога (далі – ПФД) відрізняється від позики та інших різновидів допомог;
- як ПФД відображають у бухобліку за національними та міжнародними стандартами;
- чи справді ПФД не має податкових наслідків та що може призвести до їх появи;
- які податкові ризики «приховує» списання ПФД;
- як поворотна фінансова допомога перетворюється на безповоротну.
У житті кожної людини бувають ситуації, які потребують незапланованих витрат. Якщо ці витрати суттєві, а заощаджень бракує, необхідні кошти доводиться позичати. Звісно, можна попросити допомоги у родичів чи знайомих, але це не завжди зручно та й часто-густо безрезультатно. Можна спробувати отримати банківський кредит, але це клопітно, дорого, а інколи й взагалі неможливо. Тож у багатьох випадках найкращим виходом є звернення до роботодавця. Тим паче, що надання ПФД працівникам – поширена серед українських підприємств практика.
Для багатьох підприємств надання ПФД не є аж надто обтяжливим. До того ж тимчасове вилучення коштів із господарського обороту з верхом компенсується отриманням репутаційних та іміджевих переваг. Найбільш успішні підприємства використовують ПФД як один із засобів заохочення. Тобто допомога надається не лише тоді, коли працівник потрапив у скрутне становище, а й тоді, коли він відповідає певним умовам (наприклад, пропрацював на підприємстві визначену кількість років, досяг визначних результатів у роботі тощо).
Варто пам’ятати! Поняття «фінансова допомога», так само, як і «поворотна фінансова допомога», не використовують у цивільному, господарському та бухгалтерському законодавстві. Це суто податкові терміни, які прижилися на практиці. При цьому поняття ПФД відповідає юридичному поняттю «позика», хоча й має певні відмінності від нього.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року