Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Системи оподаткування: вибір та зміна

09.12.2019

Вибір системи оподаткування — важливий крок. Від нього залежить не тільки те, які податки та в яких розмірах ви сплачуватимете, а й порядок визначення бази оподаткування, ведення обліку та звітування. 

Вибір системи оподаткування

Не можна дати один рецепт для всіх платників податків щодо вибору оптимальної системи оподаткування. Це залежить вид виду діяльності, наявності та розміру витрат, об’єму річного доходу і навіть можливостей бухгалтерсько-економічного підрозділу підприємства. 

Аби зробити правильний вибір, потрібно ретельно проаналізувати усі складові бізнесу, порівняти результати, які ви отримаєте, перейшовши на ту чи іншу систему, та оцінити доцільність застосування загальної або спрощеної системи оподаткування.

Потрібно пам’ятати: правильно зробивши вибір, можна уникнути зайвого податкового навантаження, оптимізувати бізнес і досягти більш високого та стійкого фінансового результату.

Ставки єдиного податку для платників першої – третьої груп

Мінімальний розмір ЄСВ (для підприємців та самозайнятих осіб)

Доходи, що обкладаються єдиним податком

Доходи, що не обкладаються єдиним податком

Чи потрібно єдиннику – платнику ПДВ іти зі спрощенки, якщо він заробив більше 5 млн грн?

Спрощена система оподаткування: заборони для платників першої – третьої груп

Коли суб’єкт господарювання не може обрати спрощену систему оподаткування

Нюанси застосування РРО єдинниками

Продаж підакцизних товарів ФОП: яку систему оподаткування обрати?

Зміна системи оподаткування: перехід на спрощену систему

Якщо ви вже визначилися із системою оподаткування, потрібно вчасно подати заяву про перехід на спрощену систему оподаткування.

Заява про застосування спрощеної системи оподаткування

Платники  податків, які планують з I кварталу 2020 перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, мають подати заяву до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (п. 298.1 ПКУ). 

Тобто останнім днем подання заяви такими платниками в цьому році буде 16.12.2019 р. 

Для переходу на єдиний податок з 2020 заяву подавайте не пізніше 16.12.2019

Як обрати або перейти на спрощену систему оподаткування?

Зверніть увагу, що суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування тільки один раз протягом календарного року.  

Коли колишній єдинник зможе повторно стати єдинником?

Перехід на спрощену систему оподаткування може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені для відповідних груп платників єдиного податку. 

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік. Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 р. №308.

Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування

За якими правилами єдинники першої – третьої груп визначають оподатковуваний дохід

Загальні правила визнання доходу у єдинників першої – третьої груп

Як єдиннику першої – третьої груп визначити дохід від безплатно отриманих товарів (робіт, послуг)

Як визначити дохід від операцій з інвалютою в єдинника першої – третьої груп

В тому, як правильно зробити перехід на спрощену систему оподаткування, в якому порядку подавати звітність в разі переходу та як відображати перехідні операції після зміни системи оподаткування, допоможуть Готові рішення від Uteka.

Перехід на ЄП: що потрібно знати підприємцеві

Перехід на ЄП: що потрібно знати підприємству

ПДВ-реєстрація та її анулювання: як оподаткувати перехідні операції

Зміна системи оподаткування: відмова від спрощеної системи 

Якщо ж ви, навпаки, забажали відмовитися від єдиного податку та перейти на загальну систему оподаткування, потрібно подати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового кварталу чи року (ст. 298.2 ПКУ). 

При цьому перехід до загальної системи оподаткування відбувається з 1-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи. 

Тому в цьому році останній термін для подання платниками єдиного податку заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування — 20.12.2019 р.

Але не забувайте, що відмовитися від сплати єдиного податку та перейти на загальну систему оподаткування ви зобов’язані і в разі невиконання умов перебування на спрощеній системі або на певній групі єдиного податку.

В яких випадках платники єдиного податку переходять на загальну систему оподаткування, а  також про те, що та в які терміни слід зробити єдиннику, – в Готових рішеннях від Uteka.

Перехід зі спрощеної системи оподаткування на загальну: основні правила

Перехід з єдиного податку на загальну систему: на що слід зважити підприємцеві

Перехід на сплату податку на прибуток: що потрібно знати підприємству

Зміни в податковому житті єдинників: ходіння по групах, зміна ставки ЄП, вихід із ЄП

Сільгосппідприємства — особливості вибору

У сільськогосподарських підприємств є свої особливості застосування систем оподаткування та переходу або відмови від спрощеної системи, адже вони можуть бути ще й платниками єдиного податку четвертої групи. Тому потрібно ретельно вивчити порядок переходу та практичні рекомендації фахівців.

Аналізуємо системи оподаткування

Зміна системи оподаткування: практичні рекомендації

ПДВ-реєстрація та її анулювання у разі зміни системи оподаткування

Відмова «єдинника» четвертої групи від спрощеної системи оподаткування

Зміни в оподаткуванні закладів охорони здоров’я

У ході медреформи медичні заклади комунальної форми власності перетворюються з бюджетних установ на КНП. Тим самим вони міняють свій статус — з бюджетників на звичайні підприємства.

Зазвичай медичні КНП стають платниками податку на прибуток зі статусом неприбуткової організації, але можуть обрати й спрощену систему оподаткування.

Докладніше про оподаткування медичних КНП та набуття ними статусу неприбуткових — в аналітичних матеріалах.

Медзаклади – КНП: новий статус та комерційний бухоблік

Довідник з оподаткування медичних КНП

Неприбутковий статус медичного КНП: отримати та зберегти!

Неприбутковий статус медичного КНП: як зберегти

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
24.07.2025
Банки очікують зростання кредитного портфелю: результати опитування
Банки зберегли оптимізм стосовно зростання кредитних портфелів бізнесу та населення і вперше за рік очікують поліпшення якості позик. Про це свідчать результати щоквартального опитування про умови банківського кредитування. Більше за темою: Позика за кредитною лінією та дисконтування Доступні кред...
24.07.2025
Особливості провадження волонтерської діяльності платниками податків-фізособами: інформаційний лист № 5/2025
У листі ви дізнаєтеся про: обкладення ПДФО та військовим збором коштів, які надходять на розрахунковий рахунок волонтера;  витрати та їх документальне підтвердження; звітність тощо. Більше за темою: Волонтерство та трудові відносини: чи можливе суміщення? Як оформити відсутність працівника ч...
24.07.2025
Більшість бізнесу підтримує 4-денний робочий тиждень
«Барометр Бізнесу» від Торгово-промислової палати України зафіксував, що песимізм українських підприємців у липні повільно відступає! Результати опитування щодо підтримки переходу на 4-денний робочий тиждень (40 год.) за згодою роботодавця і працівників показують, що значна більшіст...
Кращі матеріали