Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зміна системи оподаткування: практичні рекомендації

19.11.2019 27103 0 3


Із цієї статті ви дізнаєтеся: які документи та в які строки слід подати, щоб змінити систему оподаткування/групу єдиного податку (далі – ЄП).


Загальні положення

Зміна системи оподаткування може відбуватися:

  • добровільно за рішенням платника податків, якщо підприємство відповідає умовам перебування на тій чи іншій системі оподаткування;
  • вимушено, якщо платник перестає відповідати умовам перебування на тій чи іншій системі оподаткування.

У цій статті ми розглянемо, як діяти сільгосппідприємству, щоб добровільно змінити систему оподаткування або групу/ставку ЄП.

Перехід із загальної системи на спрощену (третя група)

Перейти на спрощену систему оподаткування у третю групу платників ЄП можна з початку будь-якого кварталу року, а не тільки з 1 січня. Але зробити це можна тільки один раз протягом календарного року (пп. 298.1.4 Податкового кодексу, далі – ПК).

Для реєстрації платником ЄП третьої групи сільгосппідприємство має подати до органу ДПС за місцем своєї реєстрації заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – заява) за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.19 р. № 308 (далі – Наказ № 308) (пп. 298.1.1 ПК).

Заява подається не пізніше ніж за 15 календарних днів (далі – к. д.) до початку наступного календарного кварталу (пп. 298.1.4 ПК). Тож для переходу в третю групу єдинників із 1 січня 2020 року заяву треба подати не пізніше 16 грудня 2019 року.

У заяві зазначають:

  • дані про підприємство: найменування, код ЄДРПОУ, дані документа, що підтверджує держреєстрацію юрособи (виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань), податкову адресу;
  • вибрані види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010;
  • групу і ставку ЄП (можна обрати ставку 3 % з обов’язковою реєстрацією платником ПДВ або 5 % без реєстрації платником ПДВ);
  • середньооблікову чисельність працівників;
  • дату (період) обрання або переходу на спрощену систему.

Заяву можна подати на вибір підприємства в один із таких способів (пп. 298.1.1 ПК):

  • особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
  • надіслати поштою із повідомленням про вручення та описом вкладення;
  • в електронному вигляді з накладенням електронного цифрового підпису.

Разом із заявою слід подати Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування (далі – Розрахунок), за формою, затвердженою Наказом № 308. Тобто за бажання стати єдинником із I кварталу 2020 року підприємство має відобразити у Розрахунку дохід за період із 1 січня по 31 грудня 2019 року.

Якщо підприємство разом із набуттям статусу єдинника повинне:

  • зареєструватися платником ПДВ (якщо воно не було раніше зареєстроване таким платником та обрало ставку ЄП у розмірі 3 %), то окрім заяви воно має також подати заяву про реєстрацію платником ПДВ за формою № 1-ПДВ, затвердженою наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130 (далі – Наказ № 1130);
  • анулювати ПДВ-реєстрацію (у разі обрання ставки ЄП у розмірі 5 %), то заяву про анулювання реєстрації платником ПДВ за формою № 3-ПДВ (затверджена Наказом № 1130) воно може не подавати – платника анулюють на підставі заяви про обрання спрощеної системи оподаткування (для цього слід проставити відповідну відмітку в розд. 5.3 заяви).

Докладно про ПДВ-реєстрацію та її анулювання у разі обрання спрощеної системи оподаткування див. «ПДВ-реєстрація та її анулювання у разі зміни системи оподаткування».

За відсутності підстав для відмови в реєстрації платником ЄП податковий орган зобов’язаний протягом 2 робочих днів від дати надходження заяви зареєструвати таку особу (п. 299.3 ПК). Підприємство вважатиметься єдинником із 1-го числа кварталу, що настає після дати подання заяви.

До відома: факт реєстрації єдинником засвідчується витягом із реєстру платників ЄП, який можна отримати безплатно (п. 299.9 ПК). Для цього треба звернутися до податкового органу з відповідною заявою. Строк підготовки витягу – один робочий день з моменту отримання запиту від платника податків.

Перехід із загальної системи на спрощену (четверта група)

Перейти на спрощену систему оподаткування у четверту групу платників ЄП можна тільки з початку року – із 1 січня.

Так, для переходу до четвертої групи єдинників із 1 січня 2020 року сільгосппідприємству слід подати до 20 лютого 2020 року пакет документів, передбачених пп. 298.8.1 ПК, а саме:

  • загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється ЄП) – контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку). Форму декларації затверджено наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578;
  • звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (окремо щодо кожної земельної ділянки) – контролюючому органу за місцем розташування такої ділянки. Подається за тією ж формою, що й загальна декларація;
  • розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та місцем розташування земельних ділянок. Форму розрахунку затверджено наказом Мінагрополітики від 26.12.11 р. № 772;
  • відомості (довідку) про наявність земельних ділянок (додаток до декларації) – контро­люючим органам за своїм місцезнаходженням та місцем розташування земельних ділянок.

У разі подання до 20 лютого такого пакета документів і виконання підприємством умов реєстрації платником ЄП четвертої групи сільгосппідприємство буде зареєстроване таким платником із 1 січня.

Зверніть увагу: підприємство, яке бажає перейти із загальної системи на спрощену до четвертої групи єдинників, не повинне подавати наприкінці року жодних заяв про свій намір змінити систему оподаткування. Це не передбачено ПК.

Перехід із четвертої групи єдинників до третьої

Платник ЄП четвертої групи може перейти в третю групу із 1-го числа місяця, що настає за кварталом, в якому подано відповідну заяву (пп. 298.8.7 ПК). Тобто відмовитися від четвертої групи можна з будь-якого кварталу року.

Для цього йому необхідно подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за формою, затвердженою Наказом № 308. Причому заповнити таку заяву слід як для первісної реєстрації платником ЄП. Адже, незважаючи на те що підприємство вже перебуває на спрощеній системі (у четвертій групі), щоб потрапити до цієї групи, воно не подавало заяву про застосування спрощеної системи. Тому заява заповнюється підприємством як новим платником ЄП, а не як для переходу із однієї групи єдинників до іншої.

Заява подається не пізніше ніж за 15 к. д. до початку кварталу, з якого платник бажає перейти до третьої групи єдинників (пп. 298.1.5 ПК). Тобто якщо підприємство планує перейти до третьої групи єдинників із 1 січня 2020 року, то заяву слід подати не пізніше 16 грудня 2019 року.

Слід знати! Якщо єдинник четвертої групи переходить у третю групу не з 1 січня, він має сплатити ЄП у розмірі, що розраховується виходячи з 25 % річної суми податку за кожний квартал, протягом якого він перебував у цій групі (пп. 298.8.7 ПК).

Наприклад, платник ЄП четвертої групи вирішив перейти у третю групу з ІІ кварталу 2020 року. Сума ЄП на 2020 рік становить 50 000 грн, тож згідно з поданою на початку року декларацією у І і ІІ кварталах сплаті підлягає по 5 000 грн (по 10 % річної суми), у ІІІ кварталі – 25 000 грн (50 %), у IV кварталі – 15 000 грн (30 %). Оскільки підприємство вирішило відмовитися від статусу єдинника четвертої групи з ІІ кварталу, воно має сплатити ЄП за період перебування таким платником у І кварталі 2020 року в розмірі 12 500 грн (25 % річної суми).

Важливо! Платник, який самостійно відмовився від сплати ЄП у четвертій групі, може повторно претендувати на статус такого платника не раніше ніж через два календарних роки після його переходу до третьої групи єдинників. Якщо ж реєстрація анульована за ініціативою контролюючого органу, це обмеження не діє – тоді можна поновити статус єдинника четвертої групи на наступний після анулювання рік (пп. 298.8.8 ПК).

Якщо для переходу до третьої групи підприємству слід:

  • зареєструватися платником ПДВ (якщо воно не було раніше зареєстроване таким платником та обрало ставку ЄП у розмірі 3 %), то окрім заяви про застосування спрощеної системи воно має подати заяву про реєстрацію платником ПДВ за формою № 1-ПДВ;
  • анулювати ПДВ-реєстрацію (у разі обрання ставки ЄП у розмірі 5 %), то заяву про анулювання реєстрації платником ПДВ за формою № 3-ПДВ воно може не подавати – платника анулюють на підставі заяви про обрання спрощеної системи оподаткування (для цього слід проставити відповідну відмітку в розд. 5.3 заяви).

Перехід із четвертої групи єдинників на загальну систему

Платник ЄП може відмовитися від цієї групи платників не тільки з початку року, а й з будь-якого кварталу року, а саме з 1-го числа місяця, що настає за кварталом, в якому подано відповідну заяву (пп. 298.8.7 ПК).

Чинним законодавством не затверджено форму заяви про відмову від реєстрації платником ЄП четвертої групи. Тому така заява подається в довільній формі. Не передбачено також строки подання цієї заяви. На нашу думку, її можна подати в будь-який строк, головне – зробити це до 1-го числа кварталу (року), з якого підприємство планує перейти на загальну систему.

Нюанс: якщо сільгосппідприємство не подасть заяву про відмову від четвертої групи платників ЄП з початку наступного року, то податковий орган і так анулює його реєстрацію таким платником, якщо підприємство не подасть до 20 лютого звітного року звітність із ЄП, передбачену пп. 295.9.1 ПК (декларацію з ЄП та розрахунок частки сільгоспвиробництва).

Також необхідно врахувати, що платник, який подав заяву на відмову від четвертої групи єдинників посеред звітного року, повинен сплатити ЄП у розмірі 25 % річної суми податку за кожний квартал, протягом якого він перебував у цій групі (пп. 298.8.7 ПК). Приклад розрахунку такої суми див. у попередньому підрозділі.

Важливий момент: платник, який добровільно відмовився від сплати ЄП у четвертій групі, може повторно претендувати на статус такого платника не раніше ніж через два календарних роки після його переходу на загальну систему (пп. 298.8.8 ПК).

Перехід із третьої групи єдинників на загальну систему

У такому разі сільгосппідприємство має подати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування за тією самою формою, що й для реєстрації платником ЄП (затверджена Наказом № 308). У заяві заповнюється розд. 5.4, в якому вказується причина: «Самостійна відмова у зв’язку з переходом на сплату інших податків та зборів».

Заява подається не пізніше ніж за 10 к. д. до початку нового календарного кварталу (року) (пп. 298.2.1 ПК). Тож для переходу на загальну систему з 1 січня 2020 року заяву треба подати не пізніше 20 грудня 2019 року.

Заява може бути подана на вибір підприємства в один із таких способів (пп. 298.1.1 ПК):

  • особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
  • надіслана поштою із повідомленням про вручення та описом вкладення;
  • передана засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Не забудьте в такому разі подати останню декларацію платника ЄП третьої групи не пізніше 40 к. д. після закінчення ІV кварталу, тобто не пізніше 9 лютого 2020 року.

Перехід із третьої групи єдинників до четвертої

Питання переходу із третьої групи платників ЄП до четвертої не врегульовано ПК. У даному випадку фактично відбувається перехід платника ЄП з однієї групи в іншу. Тому, користуючись нормою пп. 298.1.5 ПК, підприємство мало б подати до органу ДПС заяву про зміну групи ЄП не пізніше ніж за 15 к. д. до початку наступного кварталу.

Але четверта група платників ЄП особлива (нагадаємо, ця група трансформувалася декілька років тому із групи платників фіксованого сільськогосподарського податку), і деякі норми ПК, що стосуються платників ЄП, не можна в повній мірі застосувати до єдинників четвертої групи.

От і податківці, надаючи відповідь у ЗІР (категорія 108.02.01), зазначають, що платник ЄП третьої групи, який прийняв рішення про перехід у четверту групу, має спочатку взагалі відмовитися від спрощеної системи оподаткування, а потім подати документи для реєстрації єдинником четвертої групи до 20 лютого звітного року.

Тож для переходу із третьої групи єдинників до четвертої сільгосппідприємство повинне подати:

  • до контролюючого органу заяву про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування (форма затверджена Наказом № 308) не пізніше ніж за 10 к. д. до початку нового календарного року (пп. 298.2.1 ПК). Тобто для реєстрації платником ЄП четвертої групи з 1 січня 2020 року заяву про відмову слід подати не пізніше 20 грудня 2019 року;
  • податкову декларацію платника ЄП третьої групи за звітний рік (у строки, передбачені для квартальної звітності) і сплатити податкове зобов’язання з ЄП за IV квартал звітного року. Тобто для реєстрації платником ЄП четвертої групи з 1 січня 2020 року декларацію єдинника третьої групи слід подати не пізніше 9 лютого 2020 року;
  • до 20 лютого поточного року документи для реєстрації платником ЄП четвертої групи, перелік яких наведено в пп. 298.8.1 ПК. Тобто для реєстрації платником ЄП четвертої групи з 1 січня 2020 року декларацію платника ЄП та розрахунок частки сільгоспвиробництва слід подати не пізніше 20 лютого 2020 року.

Майте на увазі: у такому випадку підприємство ризикує взагалі втратити статус спрощенця. Адже якщо з якихось причин орган ДПС відмовить йому в реєстрації єдинником четвертої групи, а заяву про відмову від третьої групи воно подасть ще до кінця року, підприємство вже не зможе з 1 січня повернутися до третьої групи платників ЄП. У такому разі йому доведеться принаймні І квартал перебувати на загальній системі, і тільки з ІІ кварталу (за бажанням) воно зможе повернутися до третьої групи єдинників. Тому, перш ніж подавати заяву про відмову від спрощеної системи, слід зважити всі ризики, щоб бути впевненим, що всі умови реєстрації єдинником четвертої групи виконуються.

Висновки

Дії підприємства (перелік документів, строки їх подання тощо) у разі зміни системи оподаткування залежать від того, з якої саме системи і на яку воно переходить.

Оскільки чинним законодавством не передбачено порядок переходу із третьої групи платників ЄП до четвертої, у такому разі слід користуватися рекомендаціями податківців. Тобто спочатку подати заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування, а потім до 20 лютого звітного року подати документи (декларацію з ЄП з додатком до неї та Розрахунок частки сільгосптоваровиробництва), необхідні для реєстрації платником ЄП четвертої групи

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали