Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Неприбутковий статус медичного КНП: отримати та зберегти!

20.08.2019 2469 0 1

Системи оподаткування: вибір та зміна

Комунальне некомерційне підприємство (далі – КНП) може бути неприбутковим у розумінні податкового законодавства. Отримання КНП статусу неприбуткової організації звільняє такого суб’єкта господарювання від сплати податку на прибуток. Як закладу охорони здоров’я (далі – ЗОЗ), перетвореному з бюджетної установи на КНП, не втратити статус неприбуткового? Якими будуть наслідки його втрати? Відповіді на ці та інші запитання ви знайдете в консультації.

За загальними нормами ст. 52 Господарського кодексу (далі – ГК) некомерційне господарювання – це самостійна систематична госпдіяльність, що провадиться суб’єктами господарювання (далі – СГ), спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети отримання прибутку. Некомерційна госпдіяльність провадиться СГ комунального сектору економіки в галузях (видах діяльності), у яких згідно зі ст. 12 ГК забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу місцевого самоврядування (далі – ОМС).

Як передбачено ч. 1 ст. 53 ГК, некомерційна госпдіяльність може провадитися СГ на праві оперативного управління в організаційних формах (ч. 3 ст. 78 ГК), які визначаються відповідним органом управління чи ОМС з урахуванням вимог, установлених ГК та іншими законами.

Як випливає з листа ДФС від 11.07.17 р. № 18066/7/99-99-12-02-04-17, комунальне підприємство, що провадить некомерційну госпдіяльність, може бути включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр) у разі відповідності вимогам п. 133.4 Податкового кодексу (далі – ПК), а саме:

  • воно утворене та зареєстроване в порядку, визначеному Законом від 19.11.92 р. № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров’я»;
  • його установчі документи містять заборону на розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників – у розумінні Цивільного кодексу, далі – ЦК), членів такого підприємства, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов’язаних із ними осіб. При цьому не вважається таким розподілом фінансування видатків, визначених абзацом першим пп. 133.4.2 ПК, тобто для утримання такого підприємства, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених його установчими документами;
  • його установчі документи передбачають передавання активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування вартості таких активів до доходу бюджету в разі припинення юрособи (унаслідок її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали