Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Сім ключових тем агробізнесу на початку 2022 року

12.01.2022 4123 0 2

Початок 2022-го ознаменувався для всіх аграріїв, насамперед, змінами в оподаткуванні та чинних процедурах, запровадженими Законом від 30.11.2021 № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» (далі – Закон № 1914). Переважна більшість норм цього Закону набирає чинності з 01.01.2022, а решта – з 01.07.2022.

У спеціальному випуску Ютека-Агро пропонуємо заглибитися у ключові теми, пов’язані з реалізацією норм Закону № 1914, та їх впливом на сільгосппідприємства і фізичних осіб. А також поміркувати над питаннями ринку землі, які залишилися без відповідей минулого року.

До вашої уваги – коментарі і практичні поради від провідних експертів у галузі оподаткування та права в актуальній аналітиці, відеолекціях, спецпроєктах та агропорадниках.

Спецвипуск призначено для власників, керівників, бухгалтерів сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств.

Мінімальне податкове зобов’язання: чи доведеться платити більше податків?

30.11.2021 Верховною Радою прийнято Закон № 1914 (законопроєкт № 5600), яким унесено зміни до Податкового кодексу (далі – ПК), зокрема запроваджено таке поняття, як мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ). Тож із 01.01.2022 власники та користувачі земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, зобов’язані визначати МПЗ.

Виходячи з норм ПК, протягом двох найближчих років МПЗ фактично становитиме 4 % від нормативної грошової оцінки 1 га за кожною земельною ділянкою, а для фермерів-підприємців – 2 %. МПЗ порівнюється із загальною сумою нарахованих та сплачених за минулий рік підприємством конкретних податків та платежів. Якщо МПЗ, розраховане підприємством, більше за загальну суму цих податків, то доведеться заплатити різницю, а якщо менше – доплачувати не потрібно.

Доплата здійснюється раз на рік. Уперше це потрібно буде зробити 2023 року за результатами 2022-го (п. 64 підрозд. 10 розд. XX ПК).

Докладніше про те, хто та як має розраховувати МПЗ, чи є пільги зі сплати МПЗ та як звітувати, читайте у матеріалах.

Корисна аналітика

Мінімальне податкове зобов’язання: хто та як має сплачувати

Перші роз’яснення ДПС щодо Закону № 1914 (законопроєкту №5600)

Законопроєкт № 5600: чого чекати сільгосптоваровиробникам 

Пам’ятка для бухгалтера

Правильно визначати МПЗ допоможе чек-лист «Мінімальне податкове зобов’язання». У ньому лаконічно й вичерпно пояснимо, як обчислити МПЗ, як визначити загальну суму податків для її порівняння із загальним МПЗ за всіма угіддями, про строки та особливості сплати окремо для:

  • платників податку на прибуток;
  • платників єдиного податку (далі – ЄП) другої групи;
  • платників ЄП третьої групи (юрособи та ФОП);
  • платників ЄП четвертої групи (юрособи та сімейні ФГ);
  • звичайних фізосіб, які не є підприємцями.
Uteka_Чек лист_МІНІМАЛЬНЕ ПОДАТКОВЕ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ.pdf
Відкрити

Вебінари

Нова податкова реформа: законопроєкт № 5600

Законопроєкт № 5600: близькі новації

Як підтвердити та зберегти статус платника ЄП четвертої групи

Одним із важливих питань для більшості сільгосптоваровиробників на сьогодні є підтвердження статусу єдинника четвертої групи. Адже не пізніше 21 лютого слід подати декларацію з ЄП для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника ЄП (пп. 295.9.1, 298.8.1 ПК). У разі неподання загальної декларації або помилки в поданій декларації, недосягнення 75%-вої частки сільгоспвиробництва тощо сільгосппідприємство може втратити такий статус.

До того ж, податкова реформа зачепила й цей податок.

Зокрема, уточнено, що сімейне фермерське господарство, утворене на основі ФОП, може стати платником ЄП четвертої групи, якщо, зокрема, у власності та/або користуванні його членів є сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду площею не менше 0,5 га, але не більше 20 га сукупно (абзац шостий пп. «б» пп. 4 п. 291.4 ПК). Нагадаємо, що раніше нижня межа становила 2 га.

Також з 1 січня, згідно з оновленим пп. 291.51.1 ПК, заборонено перебувати в четвертій групі платників ЄП сільгоспвиробникам, діяльність яких пов’язана із розведенням і вирощуванням свійської птиці, перепелів і страусів та виробництвом м’яса свійської птиці. Вони повинні перейти на загальну систему оподаткування. Щоб пом’якшити податкові наслідки такого переходу, на період до 01.01.2027 звільняється від оподаткування прибуток сільгоспвиробників, що провадять зазначені види діяльності, у тому числі діяльність із реалізації власно виробленої (вирощеної) відповідної продукції. Проте! Ця пільга не стосується прибутку, отриманого від діяльності з вирощування курей, отримання яєць курей, від діяльності інкубаторних станцій із вирощування курей, від виробництва і реалізації м’яса курей, витоплення жиру курей, забою, оброблення та фасування м’яса курей.

Далі в матеріалах спецвипуску розповімо, хто має право бути єдинником четвертої групи, як зареєструватися (продовжити реєстрацію), коли ДПС може анулювати реєстрацію, як правильно визначити об’єкт та базу оподаткування, як не перевищити частку сільгоспвиробництва (поради фахівців), яку звітність та куди слід подати сільгосптоваровиробнику та як виправити в ній помилки, про особливості заповнення та подання звітності в разі зміни площі сільгоспугідь, наслідки неподання звітності тощо.

Корисна аналітика

Підприємство цього року втратило статус єдинника четвертої групи: чи може воно знову зареєструватися таким платником у 2022 році? 

Сільгосппідприємство отримало держпідтримку: як це вплине на частку сільгоспвиробництва

Підприємство – єдинник четвертої групи отримало дивіденди: як це вплине на частку сільгоспвиробництва

Як перейти із загальної системи у четверту групу єдинників

Як підтвердити форс-мажор та залишитися єдинником четвертої групи

Як єдиннику четвертої групи не перевищити частку сільгоспвиробництва: наші поради

Як захищатися у разі позбавлення статусу єдинника четвертої групи 

Агропорадник

Платники єдиного податку четвертої групи: особливості оподаткування, обліку та готівкових операцій

Інші новації податкової реформи з 1 січня 2022 року

Окрім новацій щодо МПЗ Законом № 1914 запроваджено багато інших змін. Зокрема, щодо: обмеження на зарахування збитків платниками податку на прибуток; обкладення ПДФО врожаю із присадибних ділянок, а також рухомого і нерухомого майна (у т. ч. земельних ділянок); зменшення строків включення до податкового кредиту ПДВ за податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, до 365 календарних днів від дати складання податкової накладної; звільнення від оподаткування прибутку сільгоспвиробників, діяльність яких пов’язана із розведенням і вирощування свійської птиці (крім курей) та перепелів і страусів, тощо.

Більшість новацій набули чинності з 01.01.2022, але є винятки – деякі норми набувають чинності пізніше (відповідно до розд. II «Прикінцеві положення» Закону № 1914).

Про найважливіші новації, які стосуються аграріїв, розповімо в консультаціях.

Корисна аналітика

Закон № 1914: податкова реформа – 2022

Податкова реформа – 2022

Податкова реформа – 2022: зміни в частині податку на прибуток підприємств

Податкова реформа – 2022: зміни в оподаткуванні ПДВ

Перенесення збитків великими платниками податків

Вебінари

Нова податкова реформа: законопроєкт № 5600

Законопроєкт № 5600: близькі новації

РРО (КОРО та РК) для єдинників: як працювати 2022 року

Через зміни до ПК щодо єдинників, які застосовуються з 2022 року, уряд оновив і перелік видів та умов діяльності, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО/ПРРО, але з використанням розрахункових книжок та КОРО (див. Перелік, затверджений постановою КМУ від 23.08.2000 № 1336).

Передусім, з цього Переліку було вилучено платників ЄП другої – четвертої груп (ФОП). Тобто ФОП – платники ЄП другої, третьої та четвертої груп з 01.01.2022 зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО під час здійснення розрахункових операцій, незалежно від виду діяльності та обсягу доходу.

Але це ще не все! Постановою КМУ від 23.12.2021 № 1359 було внесено й низку інших, доволі суттєвих, змін до Переліку №1336. Зокрема, звільнено від застосування РРО/ПРРО (зі застосуванням РК та КОРО) розрахунки під час продажу товарів на території села (проте з певними умовами і обмеженнями).

До чого мають бути готові суб’єкти господарювання, розповімо в наступних матеріалах.

Корисна аналітика

Податківці роз’яснюють зміни щодо застосування РРО/ПРРО с 1 січня 2022 року

За якою адресою може застосовуватися ПРРО?

Кабмін звільнив від використання РРО підприємців, що працюють в селах

З 1 січня 2022 року зростуть штрафи за порушення вимог використання РРО/ПРРО: ДПС

РРО/ПРРО для підприємців-єдинників: як працювати в 2022 році?

Спецпроєкт

РРО та ПРРО: працюємо без штрафів

Вебінар

РРО/ПРРО на порозі 2022 року: обов’язок для юросіб та ФОП; товарний облік; нові чеки; штрафи за «нові» та «старі» порушення

Як отримати ліцензію на право зберігання пального цьогоріч

Прикінцевими положеннями Закону № 1914 унесено зміни до Закону від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Для сільгосппідприємств актуальними є зміни щодо ліцензування зберігання пального.

Зокрема, передбачено від початку року:

  • автоматичне повідомлення сільгосппідприємств про дату, з якої анулюється ліцензія;
  • е-ліцензування для сільгосппідприємств, які зберігають пальне для власного споживання;
  • деякі зміни в порядку анулювання ліцензій.

Питання зберігання пального 2022 року ми детально розглядаємо далі в публікаціях.

Корисна аналітика

Ліцензія на право зберігання пального: що зміниться 2022 року

Зберігання пального: відповіді на запитання, які хвилюють аграріїв

Унесення щорічного платежу за ліцензію: не проґавте призупинення

Заправлення підрядника власним пальним: як уникнути акцизу

Ліцензування пального: пам’ятка суб’єкту господарювання 

Спецпроєкт

Паливний акциз та «пальні» ліцензії: усе, що треба знати про операції з пальним

Перспективи державної підтримки сільгосппідприємств

Щороку в Законі про Держбюджет закладаються кошти для надання підтримки сільськогосподарським товаровиробникам. На 2022 рік на зазначені цілі з держбюджету виділено 4,4 млрд грн (це на 100 млн грн менше, ніж торік). Ці кошти спрямовуються за програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників». Детальніше про держпідтримку сільгосптоваровиробників розповімо в матеріалах цього спецвипуску.

Корисна аналітика

Перспективи держпідтримки сільгосппідприємств – 2022 

Міркуємо над проблемними питаннями ринку землі

Перший етап відкриття ринку сільгоспземлі, який розпочався минулого року, залишив без відповідей багато запитань. Зокрема, чи всі сільгоспземлі заборонено придбавати юрособі? Нагадаємо, що ринок землі відкрив доступ до раніше підмораторних земель (призначених для ведення товарного сільгоспвиробництва, отриманих унаслідок розпаювання, виділення часток). А як щодо інших? Чи може їх купити сьогодні юрособа? А як обчислювати мінімальну ціну продажу для всіх сільгоспземель – від нормативної грошової оцінки чи є винятки? Ці та багато інших запитань залишалися відкритими і дискусійними. Основні питання купівлі-продажу земель, що турбують агробізнес на сьогодні, докладно розглянемо в матеріалах спецвипуску.

Корисна аналітика

Які землі може придбати юрособа та інші проблемні питання ринку землі: коментує Держгеокадастр

Відкриття ринку землі: позиція Мін’юсту з проблемних питань

Перехід права власності на землю у разі купівлі будівлі: нові законодавчі правила

Як аграрію підготуватися до передачі переважного права на купівлю землі

Укладаємо договір купівлі-продажу сільгоспземлі

У разі придбання понад 100 га землі надлишок можуть конфіскувати

Постійне користування та довічне успадковане володіння: як викупити землю?

Продаж сільгоспземлі через електронні торги: коли є обов’язковим

Перевірка та підтвердження коштів на купівлю сільгоспземлі

Як нотаріус перевіряє покупців сільгоспземель

Як придбати сільгоспземлі після 01.07.21 р.

Купівля-продаж приватних несільськогосподарських земель: нюанси оформлення правочину та реєстрації прав на землю

Продаж сільгоспземлі: правила гри 

Агропорадники

Земельні відносини в Україні

Емфітевзис та оренда сільгоспземель: договірні відносини, облік та оподаткування 

Вебінари

Збереження орендованої землі в умовах відкриття ринку землі: можливості, ризики, рішення

Пролонгація договорів оренди землі: алгоритм дій

Відкриття ринку землі з 1 липня: як підготуватися

1 из 1

Отримайте повний доступ до всіх матеріалів спецвипуску зараз та протягом 2022 року, щоденну підтримку рішеннями від Ютека-Агро, а також «Спецпроєкти», «Вебінари», практичні агропорадники, чек-листи для сільгосппідприємств + бонуси!

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали