Податкова соціальна пільга у 2017 році: енциклопедія відповідей
12.01.2017 11284 0 1
Для кого ця стаття: для роботодавців, які отримали від працівників заяви про право на податкову соціальну пільгу (далі – ПСП).
Чим корисна стаття: дізнаєтеся, як застосовувати у 2017 році норми Податкового кодексу (далі – ПК) щодо надання загальної та «дитячої» ПСП за умови застосування з 01.01.17 р. нових розмірів мінімальної заробітної плати (далі – МЗП) – 3 200 грн. та прожиткового мінімуму (далі – ПМ) для працездатної особи – 1 600 грн. для різних категорій працівників.
Законодавчі норми надання ПСП
ПК установлено, що податкова пільга – це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 ПК (п. 30.1 ПК).
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об’єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат (п. 30.2 ПК).
Податкова пільга надається, зокрема, шляхом податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору (пп. «а» п. 30.9 ПК).
Одним із різновидів такої податкової пільги є ПСП, передбачена розд. IV «Податок на доходи фізичних осіб» ПК, яка надає можливість платнику податку на доходи зменшити нарахований загальний місячний оподаткований дохід у вигляді зарплати. Сума, на яку зменшується загальний місячний оподатковуваний дохід, визначається як відсоток ПМ для працездатних осіб.
Звертаємо увагу, що розмір загальної ПСП, на яку має право будь-який платник податку, згідно з пп. 169.1.1 ПК становить 50 % ПМ (у розрахунку на місяць), установленого законом на 1 січня звітного податкового року.
Водночас слід наголосити, що, незважаючи на збільшення протягом року розміру ПМ, пп. 169.1.1 ПКУ чітко визначено, що розмір ПСП визначається залежно від ПМ (у розрахунку на місяць), установленого законом на 1 січня звітного податкового року. Тобто протягом звітного податкового року розмір ПСП залишається незмінним.
У ст. 7 Закону від 21.12.16 р. № 1801-VIIІ «Про Державний бюджет на 2017 рік» (далі – Закон № 1801) установлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб на 01.01.17 р. становить 1 600 грн.
З урахуванням зазначеного протягом 2017 року розмір загальної ПСП становить 800 грн.
Граничний розмір зарплати для застосування податкової соціальної пільги
Ситуація 1.
Підстави для отримання податкової соціальної пільги
«Дитяча» податкова соціальна пільга
«Дитяча» податкова соціальна пільга Ситуація 6
Застосування ПСП різнимим категоріями платників податків
Ситуація 11
Ситуація 12
Чи є обмеження щодо строків застосування ПСП?
Ситуація 13
Чи мають пільги з оподаткування доходів громадяни, які є членами сімей загиблих?
Відповідальність за неправомірне застосування ПСП
Ситуація 15
Чи несе роботодавець відповідальність за самостійне застосування ПСП до зарплати працівника, якщо такий працівник заяву про застосування пільги не подавав?
Коментарі до матеріалу