Граничний розмір зарплати для застосування податкової соціальної пільги
12.01.2017 2849 0 0
ПСП застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного ПМ, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2017 році – 2 240 грн., далі – граничний розмір доходу або ГРД, пп. 169.4.1 ПК).
При цьому для цілей розд. IV ПК зарплата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку
з відносинами трудового найму згідно із законом (пп. 14.1.48 ПК).
Зверніть увагу: п. 164.6 ПК установлено, що під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму ЄСВ, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму ПСП за її наявності.
Нагадуємо, що пп. 4 п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону від 24.12.15 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» були внесені зміни до Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», відповідно до яких з 01.01.16 р. скасовано утримання ЄСВ із зарплати найманих працівників – застрахованих осіб.
Отже, з 01.01.16 р. при нарахуванні доходів у вигляді зарплати база обкладення ПДФО фактично визначається як нарахована зарплата, зменшена лише на суму ПСП (за її наявності).
Не зайвим також буде нагадати, що відповідно до п. 167 ПК основна ставка ПДФО становить 18 %.
Крім того, п. 161 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК тимчасово, до набрання чинності рішення Верховної Ради про завершення реформи Збройних Сил України, передбачено військовий збір (далі – ВЗ).
Відповідно до пп. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ПК, зокрема фізичні особи – резиденти, які отримують доходи із джерела їх походження в Україні, та податкові агенти.
Об’єктом обкладення ВЗ є доходи, визначені ст. 163 ПК, зокрема: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого, відповідно до пп 164.2.1 ПК, включаються доходи у вигляді зар-
плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК).
Згідно з пп. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК ставка ВЗ становить 1,5 % об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються
в порядку, установленому ст. 168 ПК. Тобто
з урахуванням вимог пп. 168.1.2 ПК ВЗ, як і ПДФО, сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування податку та збору до бюджетів (пп. 1.4 п. 16, пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК).
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) ВЗ до бюджету є особи, зазначені в ст. 171 ПК (пп. 1.5 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК). А саме особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді зарплати і, відповідно, ВЗ, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
При цьому наголошуємо, що оподаткуванню ВЗ підлягають доходи у формі зарплати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку із трудовими відносинами без вирахування сум ПДФО, ЄСВ, страхових внесків до Накопичувального фонду, у випадках, передбачених законом, а також ПСП за її наявності тощо.
Законодавчі норми надання ПСП і приклади розрахунків в різних ситуаціях
Коментарі до матеріалу