Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Забезпечення і резерви в обліку та звітності: як сформувати та використовувати

19.01.2021

Основним нормативним документом, який регулює облік забезпечень, є НП(С)БО 11 «Зобов’язання». У практичній діяльності доволі часто забезпечення також називають резервами. Це обумовлено різним перекладом назви одного й того самого терміна «provisions» із оригіналу МСБО 37 «Забезпечення, умовні зобов’язання та умовні активи». 

Слід розмежовуватимемо ці поняття. Тож під забезпеченнями розумітимемо статті, які подають у фінзвітності окремими рядками у складі зобов’язань згідно з вимогами НП(С)БО 11 або МСБО 37. А під резервами – контрактивні статті (наприклад, резерв сумнівних боргів, що зменшує балансову вартість фінансової дебіторки). 

А для чого взагалі резерви та забезпечення в обліку та звітності?

Щоб зрозуміти це, слід згадати один із основоположних принципів бухгалтерської методології – відповідності доходів і витрат, коли для визначення фінансового результату звітного періоду слід порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. А якщо такі витрати не прив’язані до отримання певних доходів, вони визнаються витратами того періоду, в якому вони були здійснені.

Та в деяких місяцях (внаслідок певних подій і  цілком прогнозовано заздалегідь) підприємство несе суттєві витрати. Це витрати поточні, але якщо їх визнати одразу, собівартість виготовленої продукції (робіт, послуг) таких місяців буде суттєво вищою, ніж у наступних або попередніх місяцях. І як результат – підприємство отримає суттєво менше прибутку, ніж в інших місяцях.

Тому в бухобліку застосовується «розтягування» таких витрат на цілий календарний рік. Саме цю процедуру ми бачимо під час створення резервів відпусток та інших видів забезпечень.

Як випливає з п. 2 НП(С)БО 11, створювати забезпечення зобов’язані підприємства, організації всіх форм власності, за винятком бюджетних установ і підприємств, які повинні складати звітність за МСФЗ (щодо створення резервів вони керуються нормами міжнародних стандартів).

Не зобов’язані створювати забезпечення/резерви: суб’єкти мікропідприємництва, непідприємницькі товариства та платники єдиного податку третьої групи (п. 7 розд. І НП(С)БО 25).

Розповімо, як у бухгалтерському обліку та обліку з податку на прибуток відображаються доходи та витрати від формування та використання забезпечень/резервів.

Консультації

Доходи та витрати від створення резервів

Забезпечення майбутніх витрат і платежів

Нарахування забезпечень: як відобразити в обліковій політиці

Як відкоригувати суму резерву сумнівних боргів на кінець року

Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати

Резерв сумнівних боргів: що відображати в обліковій політиці

Доходи та витрати від списання заборгованостей

Резерв оплати відпусток за період простою: як розрахувати та відобразити в обліку

Як сформувати резерв на оплату відпусток наступного року

Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу

Платник податку на прибуток помилився при нарахуванні резерву відпусткових: що робити?

Як провести інвентаризацію забезпечення на виплату відпусток

Як заохотити працівників за підсумками року

Як відобразити в обліку гарантійні зобов’язання за товарами

Гарантійний ремонт обладнання в Україні покупцем

 

Перевірте свої знання та виграйте приз!

Запрошуємо вас взяти участь у розіграші від Uteka.

Відповідайте на запитання за темою та отримуйте приз.

Перші троє учасників, які нададуть всі відповіді правильно, отримають промокод на 5 днів доступу до системи Uteka.ua на будь-який розділ.

Імена переможців оголошуємо наступного дня після публікації теми на цій сторінці та на головній сторінці Марафону.

Не зволікай та будь першим з Uteka!

Вітаємо переможців!

Самченко Юля

Бучко Наталія Володимирівна

Желтоног Світлана Іванівна 

 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
05.03.2025
Опубліковано постанову КМУ, якою спрощено процедуру бронювання військовозобов’язаних
Більше за темою: Бронювання працівників: покрокові дії Анулювання бронювання військовозобов’язаних: підстави та умови Звітність із військового обліку та бронювання 5 лютого на сайті Кабміну опубліковано постанову від 28.02.2025 № 233, якою внесено зміни до порядку бронювання війсь...
Нове
09.05.2025
Оподаткування доходів ФОП, який одночасно провадить незалежну професійну діяльність
Яким чином нараховується та сплачується ПДФО з доходів, що одночасно отримуються ФОП від діяльності на загальній системі оподаткування та від провадження незалежної професійної діяльності? Відповідно до норм Податкового кодексу (далі – ПК) фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діял...
08.05.2025
Як подати заявку на гранти для переробних підприємств: нагадує Мінекономіки
Грантові програми від Мінекономіки та Держслужби зайнятості: як подати, які строки та кого це стосується? Більше за темою: Бюджетні гранти: як застосовувати різниці з податку на прибуток Мінекономіки погодило ще 21 заявку за програмою «Гранти для переробних підприємств». Після виконання...
08.05.2025
ДПС розроблює підходи щодо врахування особливості ведення господарської діяльності в різних регіонах
Про умови ведення бізнесу, податкове навантаження та ветеранську політику говорили голова ДПС Руслан Кравченко та представники понад 60 підприємств і бізнес-асоціацій. До діалогу також долучився народний депутат Марʼян Заблоцький.  Учасники обговорили стандартні питання від бізнесу – бло...
Кращі матеріали