Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Заповнення листка непрацездатності та Реєстр ЛН

04.03.2020 2931 0 2

З огляду на останні події та масову діджиталізацію країни, слідом за електронною трудовою книжкою зміни очікують і на листок непрацездатності. Проте на сьогодні він усе ще використовується в паперовій формі, а тому правила його заповнення та внесення до нього виправлень залишаються актуальними. Тож про нововведення та заповнення ще чинного паперового листка непрацездатності, а також про перспективи е-ЛН – у статті.


Запровадження електронного листка непрацездатності

Як відомо, з 1 квітня поточного року в Україні планують запровадити електронний листок непрацездатності (далі – е-ЛН). Про це заступник міністра соціальної політики Олег Коваль заявив на прес-брифінгу ще 28 січня 2020 року. За його словами, запровадження е-ЛН надасть можливість відстежувати процес його оформлення. Кожен лікар підписуватиме е-ЛН своїм електронним цифровим підписом (далі – ЕЦП) в електронній системі. Тобто запровадять персональну відповідальність лікаря, який видав цей документ.

Інформація через Реєстр застрахованих осіб (далі – Реєстр), Пенсійного фонду (далі – ПФУ) буде автоматично передана у Фонд соціального страхування. Отже, на підприємстві одразу знатимуть, що працівник захворів і повинен отримати компенсацію, оскільки він є платником ЄСВ.

На думку заступника міністра, електронний обіг листків непрацездатності дозволить відстежити, чи видавалися вони профільними лікарями. Адже останнім часом почастішали випадки, коли лікарі видають документи щодо хвороб, які не відповідають їхньому профілю.

Також планується, що е-ЛН, який відкриватиметься лікарем, матиме фіксований строк. Усі механізми мають бути прописані в окремому наказі МОЗ, який буде розроблено на підставі постанови КМУ про впровадження е-ЛН.

Слід зауважити: якщо особа має ЕЦП, то на вебпорталі електронних послуг ПФУ вона зможе отримати інформацію щодо своїх листків непрацездатності, не виходячи з дому.

Інформація вже актуальна і має вигляд таблиці з такими реквізитами:

  • номер;
  • дата відкриття та закриття;
  • його статус (Зображення 1).
1 из 1

Зображення 1

Фізична особа зможе отримати інформацію, скориставшись пунктом меню особистого кабінету «Мої листки непрацездатності» (Зображення 2).

1 из 1

Зображення 2

Страхувальники (роботодавці) мають змогу отримати з Реєстру інформацію стосовно тих працівників, які в нього працюють за основним місцем роботи. Щоб отримати інформацію про листки непрацездатності своїх підлеглих, страхувальнику слід вибрати у своєму особистому кабінеті пункт меню «Листки непрацездатності».

Разом з тим, варто зауважити, що поряд із введенням е-ЛН в країні буде введений Електронний реєстр листків непрацездатності. Про це – далі.

Що таке електронний реєстр листків непрацездатності

Ще минулого року, а саме 20.04.19 р. набрала чинності постанова КМУ від 17.04.19 р. № 328 «Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього» (далі – Порядок № 328) і нею було затверджено Порядок організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього. Новий реєстр мав запрацювати восени 2019 р., проте очікуємо на ці введення ще донині. За логікою речей він має запрацювати поряд із введенням е-ЛН, а отже очікувати на його запровадження лишається недовго, тобто до 1 квітня поточного року.

3 березня Міністр КМУ Дмитро Дубілет також повідомив, що Уряд прийняв постанову, яка стосується запровадження електронних лікарняних. Поки що текст постанови не оприлюднений.

Що стосується Порядку № 328, то він врегулював організаційні аспекти запровадження Електронного реєстру листків непрацездатності (далі – е-реєстр ЛН), а саме, хто є володільцем даних цього реєстру, суб’єктами інформаційного обміну, що передбачає його ведення, перелік відомостей, які вносяться до нього тощо.

Тож, володільцем е-реєстр ЛН є ПФУ, який формує та веде даний реєстр. суб’єктами інформаційного обміну є МОЗ, Національна служба здоров’я України (НСЗУ), ПФУ, ФСС.

Ведення е-реєстру ЛН передбачає:

  • оброблення в е-реєстрі ЛН інформації про листки непрацездатності та інформації, що надходить із джерел, визначених у пп.1-4 п.11 Порядку № 328;
  • формування єдиного реєстраційного номера листка непрацездатності;
  • пошук відомостей у е-реєстрі ЛН;
  • внесення змін до записів е-реєстру ЛН, у т. ч. про реєстрацію нового листка непраце­здатності застрахованої особи, строк дії якого не закінчився;
  • передання інформації між суб’єктами інформаційного обміну;
  • формування повідомлень суб’єктам інформаційного обміну, застрахованим особам, страхувальникам;
  • надання відомостей з Реєстру застрахованим особам, страхувальникам, особі, яка засвідчує тимчасову непрацездатність, уповноваженій особі, Держпраці;
  • використання довідників і класифікаторів державних реєстрів, а також Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (МКХ-10) і Міжнародної класифікації первинної медичної допомоги (ICPC-2-E);
  • функціонування порталу послуг для забезпечення доступу до інформації, що оброб­ляється в е-реєстрі ЛН, отримання відомостей з е-реєстру ЛН, періодичне оприлюднення інформації з е-реєстру ЛН.

Згідно п. 11 Порядку № 328 в е-реєстр ЛН формуватиметься як система накопичення, зберігання і використання електронних даних з використанням інформаційної інфраструктури Реєстру застрахованих осіб, а отже він стане його складовою частиною. Цей нюанс має бути врегульовано Законом України, який на сьогодні все ще залишається у формі законопроекту від 16.10.19 р. № 2275 під назвою «Про внесення змін до деяких законів України щодо стабілізації функціонування системи загальнообов’язкового державного соціального страхування».

В е-реєстр ЛН вноситимуть записи про тимчасову непрацездатність, які створені автоматично програмними засобами на підставі інформації, що надходитиме із:

  • з електронної системи охорони здоров’я, – про медичні висновки, зареєстровані особами, що засвідчують тимчасову непрацездатність, або уповноваженими особами, в т. ч. відповідно до направлень медико-соціальних експертних комісій;
  • від застрахованих осіб та/або страхувальників, – звернення (повідомлення, заяви) про тимчасову непрацездатність або відновлення працездатності застрахованих осіб у випадках, передбачених законодавством;
  • з ФСС, – про результати перевірки обґрунтованості видачі і продовження ЛН застрахованим особам, суми допомоги, нарахованої і виплаченої на підставі ЛН, відмови в наданні застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності;
  • від страхувальників – про суми допомоги, які нараховано та виплачено на підставі ЛН, суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, про відмову в наданні допомоги у випадках, передбачених законодавством.

Інформація з е-реєстру ЛН, що містить відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків, період і причину непрацездатності, надаватиметься тільки:

  • особі, якої ці відомості стосуються;
  • страхувальнику (лише за період перебування найманої особи у трудових відносинах із ним).

Відповідно до п. 20 Порядку № 328 відомості з е-реєстру ЛН надаватимуться через електронні кабінети застрахованої особи та страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ, а також особі, яка засвідчує тимчасову непрацездатність, уповноваженій особі – через електронну систему охорони здоров’я у формі електронних копій документів про непрацездатність.

Щодо надання інформації з е-реєстру ЛН територіальними органами ПФУ – то вказані органи надаватимуть цю інформацію у паперовій формі як витяг за усним зверненням:

  • застрахованій особі;
  • батькам, опікуну, піклувальнику, іншому законному представнику, якщо застрахованою особою є неповнолітня або недієздатна особа чи особа, цивільна дієздатність якої обмежена;
  • представнику застрахованої особи чи страхувальника.

Оприлюдненню підлягатиме інформація виключно в знеособленому вигляді. До такої належатимуть:

  • номер ЛН, дата його відкриття, продовження, закриття, відомості щодо перевірки обґрунтованості його видачі (у разі проведення);
  • кількість, причини, середня тривалість зареєстрованих ЛН за місяць, квартал, рік, за регіонами, закладами охорони здоров’я, особами, що засвідчили тимчасову непрацездатність;
  • кількість необґрунтовано виданих і продовжених ЛН за місяць, квартал, рік, за регіонами, закладами охорони здоров’я, особами, що засвідчили тимчасову непрацездатність;
  • кількість днів тимчасової непрацездатності за місяць, квартал, рік, за регіонами, страхувальниками;
  • суми допомоги, що виплачені на підставі ЛН, за місяць, квартал, рік, за страхувальниками.

Е-реєстр ЛН не слід плутати із Реєстром застрахованих осіб. Ці реєстри будуть обмінюватися даними, проте залишатимуться відокремленими один від одного.

Що таке Реєстр застрахованих осіб

Реєстр застрахованих осіб – це система накопичення, збереження електронних даних на базі централізованих інформаційних технологій відповідно до вимог законодавства. Процедуру формування Реєстру, порядок надання й обміну інформацією з нього, зокрема довідок ОК-5 та ОК-7, визначено Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженим постановою правління ПФУ від 18.06.14 р. № 10-1 із змінами, внесеними постановою ПФУ від 27.03.18 р. № 8-1 (далі – Положення № 10-1).

Джерела формування Реєстру визначено у ст. 18 Закону від 08.07.10 р № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

У Реєстрі накопичується, зберігається, автоматично обробляється інформація про фізичних осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення й призначення страхових виплат за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Накопичена в Реєстрі інформація видаватиметься на запит страхувальникам і застрахованим особам.

Інформація з нього надається безоплатно ПФУ та його територіальними органами в паперовій та/або електронній формі.

Інформація з Реєстру може надаватися застрахованій особі в електронному вигляді після ідентифікації особи в базі даних вебпорталу електронних послуг ПФУ та за допомогою перевірочних кодів та коду підтвердження, що надаються застрахованій особі на вказану нею адресу електронної пошти та/або SMS-повідомленням.

У паперовому вигляді інформація надаватиметься у відділеннях ПФУ після пред’явлення документів, що посвідчують особу.

Інформація страхувальникам (роботодавцям) про працівників надається лише за період перебування працівника у трудових відносинах із страхувальником. Страхувальники можуть отримати довідки про своїх працівників в органах ПФУ в паперовому вигляді або зареєструватися на вебпорталі електронних послуг ПФУ та замовляти й отримувати довідки в електронному вигляді.

На практиці довідка за формою ОК-5 формується за будь-який період починаючи з 2000 року і містить відомості про суми заробітку для нарахування пенсії та страховий стаж. На підставі цієї довідки застрахована особа може проаналізувати свій страховий стаж та зарплату, яка в майбутньому буде використана для призначення пенсії.

Довідка за формою ОК-7 формується за період з 2011 року й містить відомості про фактичні суми заробітної плати, з якої сплачується ЄСВ (у межах максимальної величини), та страховий стаж.

Для нарахування виплат з тимчасової непрацездатності та у зв’язку з вагітністю та пологами тощо (зокрема, для підтвердження страхового стажу) надається довідка «Дані про трудовий та страховий стаж» (додаток 9), яка формується за весь період роботи застрахованої особи та відображає її загальний трудовий і страховий стаж.

Як бути з паперовим листком непрацездатності

Незважаючи на те що е-ЛН от-от увійде в обіг, як його заповнювати та які проблеми виникнуть у зв’язку з цим, поки що не зовсім зрозуміло. Тому на сьогодні видається та заповнюється листок непрацездатності у паперовій формі.

Згідно з чинним законодавством листок непрацездатності (далі – ЛН) – це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та надання матеріального забезпечення застрахованим особам в разі тимчасової непрацездатності та вагітності й пологів.

Отже, цей документ засвідчує поважну причину відсутності працівника на робочому місці.

Бланк ЛН є документом суворого обліку, тому Правилами виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, затвердженими спільним наказом Мінфіну, СБУ, МВС від 25.11.93 р. № 98/118/740, висунуто жорсткі вимоги до його виготовлення.

Зразок паперового ЛН та Інструкцію про порядок його заповнення затверджено спільним наказом МОЗ, Мінпраці та соцполітики , ФССзТВП, ФСС від нещасних випадків від 03.11.04 р. № 532/274/136-ос/1406. Однак ця Інструкція регулює порядок заповнення ЛН лише в медичному закладі. Утім, наразі видається він усе ще закладами охорони здоров’я відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.01 р. № 455.

Для роботодавця порядок заповнення ЛН не визначено, тому це потребує роз’яснень.

Бланк ЛН являє собою аркуш, який має:

  • лицьовий бік;
  • зворотний бік.

Лицьовий бік складається з двох частин, розділених лінією відрізу:

  • верхня частина;
  • нижня частина.

Верхня частина лицьового боку є корінцем ЛН, який заповнюється та відривається лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою й залишається в закладі охорони здоров’я.

Нижня частина лицьового боку також заповнюється лікарем (молодшим медичним працівником з медичною освітою) лікувального закладу, видається непрацездатному (працівнику) та надходить до роботодавця після закінчення хвороби, тобто після виходу працівника на роботу.

Зворотний бік заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Складається він з чотирьох частин, що відділяються одна від одної суцільними паралельними лініями. Усі вони поділяються на дві половини, де зазначається, ким заповнюється відповідна частина, а саме:

  • табельником (або уповноваженою на виконання цих робіт особою);
  • працівником відділу кадрів (або уповноваженою на виконання цих робіт особою);
  • комісією із соціального страхування (або уповноваженою особою, на яку покладено призначення допомоги);
  • працівником бухгалтерії (або уповноваженою на виконання цих робіт особою).

Як заповнюється листок непрацездатності

Насамперед зазначимо, що записи до ЛН будь-якою особою (чи то лікарем, чи то працівником підприємства) мають вноситися розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом, незалежно від місця та особи, яка його заповнює.

Лицьовий бік

Верхня частина (корінець)

Передусім зауважимо, що верхня частина лицьового боку ЛН (корінець) до підприємства не доходить. Цю частину варто уважно заповнювати та перевіряти саме працівникам лікувального закладу, адже про витрачання бланків цих документів вони повинні звітувати, здаючи корінці виданих ЛН.

Нижня частина

Нижня частина ЛН заповнюється лікарем, але роботодавець її отримує та має ретельно перевірити на відсутність помилок у ній.

Яка інформація міститься у ЛН та на що слід звернути увагу, розглянемо в табл. 1.

Таблиця 1. Заповнення лицьового боку ЛН

Рядок/графа/стовпчик

Дані, що перевіряються

«Листок непрацездатності первинний продовження листка №___»

Підкреслення необхідного слова (у разі продовження ЛН має бути вказано номер і серію попереднього ЛН)

«Серія ______ №_____»

Серія та номер бланка

«Назва і місце знаходження закладу охорони здоров’я»

Повна назва та адреса закладу охорони здоров’я, що підтверджується його кутовим штампом і печаткою «Для листків непрацездатності»

«Виданий _______»

Дата видачі ЛН (число має бути зазначено цифрами, назва місяця – літерами, рік – цифрами)

«Прізвище, ім’я, по батькові непрацездатного»

Повністю написане прізвище, ім’я, по батькові непрацездатного

«Вік»

Кількість повних років (цифрами)

«Місце роботи: назва підприємства, установи, організації»

Повна назва й адреса підприємства, що є основним місцем роботи застрахованої особи

«Печатка закладу охорони здоров’я»

Печатка закладу охорони здоров’я у вигляді прямокутника з написом посередині «Печатка закладу охорони здоров’я»

«Стать»

Підкреслене позначення «Чол.», «Жін.»

«Шифр МКХ-10»*

Ця інформація вказується винятково за письмовою згодою хворого

«Діагноз первинний»

Дані про первинний діагноз (у перший день видачі ЛН)**

«Діагноз заключний»

Дані про остаточний діагноз (у день закриття ЛН)**

«Причина непрацездатності»

Підкреслення відповідної причини звільнення від роботи – п. 2, 4 виправленню не підлягають

«Режим»

Відповідний режим, призначений хворому: стаціонарний, амбулаторний, постільний, домашній, санаторний, вільний тощо

«Перебував у стаціонарі»

Дати з __ до __ госпіталізації та виписки зі стаціонарного відділення – ця інформація зазначається лише в разі лікування у стаціонарному відділенні

«Перевести тимчасово на іншу роботу»

Дати з __ до __ тимчасового переведення хворого на іншу роботу

Цей запис має бути засвідчено підписом голови ЛКК і круглою печаткою закладу охорони здоров’я

«Видачу листка непрацездатності дозволяю»

Проставляння головним лікарем підпису, який засвідчується круглою печаткою. Заповнюється лише в разі, якщо тимчасова непрацездатність особи настала поза постійним місцем проживання й роботи

«Відмітки про порушення режиму»

Дата порушення режиму: факт порушення засвідчується підписом лікаря. Види порушень режиму вказуються у графі «Примітка:» з обов’язковим записом у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого

«Направлений до МСЕК»

Дата направлення документів на МСЕК, яка підтверджується підписом голови ЛКК.

На МСЕК направляються особи з інвалідністю для переогляду у зв’язку зі змінами в стані здоров’я, працюючі інваліди – для зміни трудової рекомендації чи внесення доповнень до індивідуальної програми реабілітації інваліда тощо

«Оглянутий у МСЕК»

Дата огляду хворого

«Висновок МСЕК»

Відповідний запис, зокрема:

  • «визнаний інвалідом певної групи та категорії»;
  • «інвалідом не визнаний, потребує долікування»;
  • «інвалідом не визнаний, працездатний».

Він має бути засвідчений підписом голови МСЕК і його печаткою.

У разі визнання хворого особою з інвалідністю дата її встановлення має збігатися з днем надходження (реєстрації) документів у МСЕК.

Якщо хворого визнано працездатним, у графі «Стати до роботи» зазначається дата, що настає за датою огляду в МСЕК

«Звільнення від роботи»

Цей розділ заповнюється як у разі продовження, так і в разі закриття ЛН

«З якого числа»

Дата видачі ЛН (число, місяць, рік), яка позначається арабськими цифрами

«До якого числа включно»

Дата продовження ЛН (число та місяць) позначається літерами

«Посада і прізвище лікаря»

Посада і прізвище лікаря

«Підпис та печатка лікаря»

Підпис і печатка лікаря

«Стати до роботи»

в разі закриття ЛН

Вносяться:

  • число та місяць (словами) виходу на роботу;
  • посада, прізвище лікаря;
  • підпис та печатка закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності»

у разі продовження ЛН

Підкреслення «Продовжує хворіти»;

внесення номера нового ЛН

у разі смерті працівника

Внесення слова «помер» і дати смерті. Допомога з тимчасової непрацездатності надається за весь період непрацездатності (у т. ч. день смерті)

«Примітка:»

Лікар може внести такі записи:

  • невчасне прибуття або неявка на прийом до лікаря, ЛКК або МСЕК;
  • алкогольне, токсичне, наркотичне сп’яніння під час лікування;
  • вихід на роботу в період хвороби без дозволу лікаря;
  • самовільне залишення закладу охорони здоров’я;
  • виїзд на лікування до іншого закладу охорони здоров’я без дозволу на виїзд;
  • відмова від направлення або несвоєчасна явка на МСЕК та ін.)
* Це закодований номер діагнозу відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я десятого перегляду, прийнятої 43-ю Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я 01.01.93 р.
** Ця інформація також зазначається лише за письмовою згодою хворого. Відсутність інформації про діагноз і шифр захворювання за МКХ-10 не може бути підставою для відмови в оплаті ЛН.
Зауважимо, що в деяких випадках дозволяються окремі записи, наприклад:
  • у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних із ним, має бути зроблена позначка про таке сп’яніння;
  • якщо працівника направляють на санаторно-курортне лікування, то має бути зазначено номер путівки, дати її початку та закінчення, назву санаторно-курортного закладу;
  • у разі направлення на доліковування в реабілітаційне відділення санаторно-курортного закладу має бути вказано номер реабілітаційної путівки, дати її початку та закінчення, назва санаторно-курортного закладу;
  • у разі тимчасової непрацездатності («професійне захворювання та його наслідки – 2» або «нещасний випадок на виробництві та його наслідки – 4») має бути вказано дату встановлення професійного захворювання або нещасного випадку на виробництві.

Зворотний бік

Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи (працівника).

Заповнення першої частини

Після закінчення хвороби та після виходу на роботу працівник надає ЛН табельнику (уповноваженій особі). Ним може бути і працівник відділу кадрів або служби персоналу, тобто особа, на яку покладено обов’язки щодо приймання та первинної обробки ЛН. До ЛН вносяться такі дані (табл. 2).

Таблиця 2. Заповнення першої частини зворотного боку ЛН

Рядок

Дані, що вносяться

«Назва підприємства, установи, організації»

Назва підприємства, де працює працівник

«Структурний підрозділ»

Відділ, бюро, цех, дільниця тощо, де працює працівник

«Посада»

Посада, яку обіймає працівник, або професія, за якою він працює

«Таб. №»

Табельний номер працівника

«Робота постійна, тимчасова, сезонна (потрібне підкреслити)»

Підкреслюється характер роботи працівника, який надав ЛН

«Неробочі дні за період непрацездатності»

Дати початку та закінчення періоду непрацездатності із зазначенням неробочих днів за період непрацездатності, що відповідають графіку роботи працівника. Однак цей рядок можна не заповнювати, адже під час розрахунку враховуються всі календарні дні. Утім, чинний бланк ЛН ще не приведено у відповідність до змін, що відбулися

«До роботи став»

Дата, з якої працівник став до роботи

«Підпис і прізвище табельника або уповноваженої особи»

Підпис і прізвище табельника або уповноваженої особи

«Дата»

Дата заповнення

Заповнення другої частини

Після заповнення першої частини зворотного боку ЛН працівник відділу кадрів заповнює його другу частину (табл. 3).

Таблиця 3. Заповнення другої частини зворотного боку ЛН

Рядок

Що підкреслюється/вказується

«Застрахована особа віднесена: до осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС або доглядають хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранів війни (потрібне підкреслити)»

Віднесення застрахованої особи до відповідної категорії*:

  • працівник є особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС – за наявності копії посвідчення;
  • працівник є одним із батьків (або особою, що їх замінює), який доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи – надається копія посвідчення потерпілої дитини;
  • працівник є ветераном війни або особою, на яку поширюється дія Закону від 22.10.93 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» – за наявності копії посвідчення учасника бойових дій, інваліда війни, учасника війни або члена сім’ї загиблого

«Страховий стаж на день настання непрацездатності: до 5 років, від 5 до 8, від 8 і більше років (потрібне підкреслити)»

Цей рядок не відповідає новим нормам ст. 24 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105), тому для працівників, які мають страховий стаж до трьох років, уповноважена особа підприємства може самостійно (від руки) дописати в цьому рядку текст щодо страхового стажу «до 3 років»

«Посада, підпис і прізвище працівника відділу кадрів або уповноваженої особи»

Посада, прізвище відповідальної особи і ставиться її підпис

* Підставу, яку не зазначено у бланку ЛН, можна дописати самостійно. Крім наведених вище, до пільгових категорій також належать:
  • особи, віднесені до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону від 23.03.2000 р. № 1584-III – за наявності копії посвідчення жертви нацистських переслідувань;
  • донори, які мають право на пільгу на підставі ст. 10 Закону від 23.06.95 р. № 239/95-ВР «Про донорство крові та її компонентів – за наявності Довідки про надання донорам пільг за формою 435/о, затвердженою наказом МОЗ від 07.07.03 р. № 301;
  • реабілітовані особи відповідно до Закону від 17.04.91 р. № 962-XII «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу – за наявності копії посвідчення про право на пільги реабілітованих.

Заповнення третьої частини

Після заповнення другої частини зворотного боку ЛН працівник відділу кадрів або уповноважена особа передає ЛН на розгляд комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, повноваження якої визначено в розд. ІІІ Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління ФСС від 19.07.18 р. № 13. До її обов’язків належить:

  • розгляд підстави та правильності видачі та заповнення ЛН лікувальним закладом;
  • перевірка наявності всіх потрібних реквізитів (підписів лікарів, печатки закладу охорони здоров’я тощо);
  • ухвалення рішення про призначення або відмову в призначенні допомоги з тимчасової непрацездатності;
  • прийняття рішення про припинення (повністю або частково) її виплати;
  • складання протоколу засідання комісії із соціального страхування підприємства з відображенням у ньому прийнятого рішення.

Тож у частині під назвою «Призначена допомога:» зазначаються такі відомості (табл. 4).

Таблиця 4. Заповнення третьої частини зворотного боку ЛН

Рядок

Що вноситься

«З тимчасової непрацездатності в розмірі _____ % за ____ робочих (календарних) днів»

Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності у відсотках до середньої заробітної плати залежно від тривалості страхового стажу працівника (ст. 24 Закону № 1105):

  • 50 % середньої зарплати – стаж до 3 років;
  • 60 % середньої зарплати – стаж від 3 до 5 років;
  • 70 % середньої зарплати – стаж від 5 до 8 років;
  • 100 % середньої зарплати – стаж понад 8 років.

Кількість календарних днів непрацездатності, які підлягають оплаті

«З вагітності та пологів у розмірі _______ % за _____ робочих (календарних) днів»

Розмір допомоги з тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами у відсотках, який становить 100 % середньої зарплати незалежно від тривалості страхового стажу.

Кількість календарних днів непрацездатності, які підлягають оплаті (126, 140 чи 180 к. д.). Наказ про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами має містити ту саму тривалість, яку зазначено в ЛН

«Допомога не надається з причини: _________»

Підстави для відмови в оплаті ЛН, визначені у ст. 23 Закону № 1105

«Акт про нещасний випадок на виробництві, акт розслідування нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання від _______ 20__ р. №___»

Дата і номер актів відповідно до чинного законодавства, а саме:

  • про розслідування аварії, що не призвела до нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь) (форма Н-1);
  • розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) (форма П-4).

Форми актів Н-1 та П-4 затверджено постановою КМУ від 17.04.19 р. № 337 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві»

«Посада, підпис і прізвище уповноваженої особи»

Посада, прізвище та підпис голови комісії (уповноваженого) із соціального страхування

Увага! Оскільки для оплати враховуються всі календарні дні, у тексті, де йдеться про робочі (календарні) дні, слово «робочих» дозволяється закреслити однією рискою.

Заповнення четвертої частини

Після заповнення третьої частини зворотного боку ЛН разом із протоколом засідання комісії (рішенням уповноваженого) із соціального страхування підприємства передається до бухгалтерії підприємства.

До складу четвертої частини входять дві таблиці:

  • «Довідка про заробітну плату»;
  • «Належить до виплати».

Таблиця «Довідка про заробітну плату» не заповнюється працівником бухгалтерії або уповноваженою на виконання цих робіт особою, оскільки бланк ЛН не відповідає нормам чинного законодавства (ним передбачено розрахунковий період тривалістю лише 6 місяців). Проте до нього можна додати розрахунок середньої заробітної плати за 12 місяців, засвідчений підписом керівника і головного бухгалтера та печаткою підприємства (лист ФСС від 20.07.16 р. № 2.4-46-1257).

Отже, цей документ, для надання йому юридичної сили й доказовості, повинен мати такі обов’язкові реквізити:

  • назва підприємства, установи, від імені яких складено документ;
  • назва документа (форми);
  • дата і місце складання;
  • зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному та вартісному вираженні);
  • посади та прізвища осіб, відповідальних за дозвіл на здійснення господарської операції, за її проведення та складання первинного документа (п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88).

У четвертій частині зворотного боку саме ЛН вказується лише те, що в ньому наведено (табл. 5).

Таблиця 5. Заповнення четвертої частини зворотного боку ЛН

Рядок

Що зазначається

«Довідка про заробітну плату»

«Місячний оклад»

Зазначається однойменна інформація – її використовують для розрахунку в особливих випадках (п. 28 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266, далі – Порядок № 1266)

«Денна тарифна ставка___»

«При переведенні під час хвороби на іншу роботу

з «__» ______ 20__ р. заробітна плата за _____ днів становить ___ грн»

Вноситься інформація щодо тимчасового переведення працівника на легшу нижчеоплачувану роботу відповідно до медичного висновку

«Належить до виплати»

«З якого часу і до якого»

Період тимчасової непрацездатності згідно з даними першого розділу (зазначається день, з якого ЛН підлягає оплаті, а також день, по який його оплачують)

«За скільки днів (годин)»

Кількість календарних днів, що підлягають оплаті, згідно з третім розділом

«Розмір допомоги в % до заробітної плати»

Відсотки з третьої частини зворотного боку ЛН, що заповнювався комісією (рішенням уповноваженого) із соціального страхування підприємства

«Денна (годинна) допомога в грн і коп.»

Розмір денної виплати з урахуванням обмежень, установлених Законом № 1105 і Порядком № 1266

«Усього нараховано»

Сума допомоги з тимчасової непрацездатності (допомоги по вагітності та пологах) з урахуванням обмежень, установлених Законом № 1105 і Порядком № 1266

«Усього з урахуванням заробітної плати при переведенні на іншу роботу»

Сума допомоги з тимчасової непрацездатності з урахуванням заробітної плати лише в разі переведення на іншу роботу (допомога обчислюється за загальними правилами, але надається в розмірі, який разом із заробітком за тимчасово виконувану роботу не перевищує суми повного заробітку до часу переведення (частина восьма ст. 22 Закону № 1105)

«(усього нараховано – сума словами)»

Сума допомоги у гривнях (словами), копійки (цифрами)

«Включено до платіжної відомості за _____ місяць 20__ р.»

Місяць, в якому було нарахована допомогу з тимчасової непрацездатності (допомогу по вагітності та пологах)

«Печатка»

Зображення печатки підприємства (за наявності)

«Прізвище і підпис керівника»

Прізвище керівника підприємства

«Підпис головного (старшого) бухгалтера»

Підпис головного або іншого бухгалтера, який має таке право

Як та ким вносяться виправлення до листка непрацездатності

Після надання працівником ЛН роботодавець має перевірити правильність його заповнення. Перед заповненням зворотного боку бланка листка ЛН особливо уважно слід перевірити заповнення нижньої його частини. У разі наявності помилок, допущених лікарем (молодшим медичним працівником з медичною освітою), в наданий ЛН мають бути внесені виправлення.

На практиці він повертається працівнику, який має звернутися до лікаря за місцем його видачі із проханням дописати відомості, яких не вистачає, або виправити помилки.

Якщо в тексті допущено помилки, має бути виконано його виправлення, що підтверджується записом «Виправленому вірити», підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності».

Увага! На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.

Таблиця 1. Заповнення лицьового боку ЛН.docx
Завантажити
Таблиця 2. Заповнення першої частини зворотного боку ЛН.docx
Завантажити
Таблиця 3. Заповнення другої частини зворотного боку ЛН.docx
Завантажити
Таблиця 4. Заповнення третьої частини зворотного боку ЛН.docx
Завантажити
Таблиця 5. Заповнення четвертої частини зворотного боку ЛН.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали