Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Заповнюємо звіт про контрольовані операції

21.04.2016 6827 0 0


Акценти цієї статті:

 • за якою формою та в які строки подається Звіт про контрольовані операції за 2015 рік (далі – Звіт);
 • які основні правила і нюанси заповнення Звіту.

Загальні положення

Почнемо із загальних питань.

За якою формою подається Звіт?

Звіт за 2015 рік подається в електронному вигляді (пп. 39.4.2 Податкового кодексу, далі – ПК) за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 18.03.16 р. № 8 (далі – Наказ № 8).

Зверніть увагу на дату: Наказ № 8 набув чинності тільки 04.03.16 р. Проте нова форма Звіту застосовується вже за результатами 2015 року: на цьому наполягає ДФС у листі від 15.03.16 р. № 8890/7/99-99-19-02-02-17. Причина в тому, що тільки нова форма Звіту враховує всі ті істотні зміни в правилах ТЦУ, які були внесені до ст. 39 ПК Законом від 15.07.15 р. № 7609-VIII і застосовуються «заднім числом» – з 1 січня 2015 року.

Коли треба подати Звіт за 2015 рік?

Звіт подається до 1 травня (пп. 39.4.2 ПК). Але цього року останній день його подання припав на вихідний (30 квітня – субота). Тому подати Звіт слід не пізніше 4 травня 2016 року (середа).

Куди подавати Звіт?

У цьому питанні теорія поки що розходиться із практикою. Підпункт 39.4.2 ПК вимагає, щоб Звіт подавався центральному контролюючому органу (ДФС України). А фактично Звіт подається до територіального контролюючого органу (ДПІ) за місцем реєстрації платника, оскільки саме з такою ДПІ у платника податків укладено договір про визнання електронних документів.

Форма Звіту

Склад і правила формування Звіту визначені Порядком № 8, основні зміни прокоментовані в листі ДФС від 15.03.16 р. № 8890/7/99-99-19-02-02-17.

Звіт складається з таких частин (п. 4, 5 розд. І Порядку № 8):

 • заголовна частина. Тут наводяться основні реєстраційні дані платника, який подає такий Звіт. Звіт може подаватися з позначками «звітний», «новий звітний», «уточнюючий». У полі 6 заголовної частини зазначається кількість додатків до Звіту, яка відповідає кількості контрагентів, зазначених в основній частині Звіту;
 • основна частина. Наводяться узагальнені дані про операції з різними контрагентами, які здійснені у звітному році та включені до цього Звіту. Кожний рядок таблиці «Загальні відомості про контрольовані операції» відповідає загальній сумі операцій з окремим контрагентом;
 • додатки та інформація до таких додатків. Додатки називаються «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях». Таких додатків буде рівно стільки, скільки контрагентів включено до Звіту. У кожному такому додатку наводяться дані про контрагента, який бере участь у контрольованих операціях, а також відомості про всі контрольовані операції з ним (для цього заповнюється 24 графи таблиці «Відомості про контрольовані операції»). Додатки нумеруються по порядку. Для кожного додатка щодо контрагента – пов’язаної особи заповнюється інформація до додатка, яка містить посилання на номер відповідного додатка («Інформація про пов’язаність осіб»).

Формат заповнення Звіту

Вимоги до формату числових показників Звіту викладені в п. 7 розд. І Порядку № 8:

 • грошові показники зазначаються у гривнях без копійок (крім гр. 16 додатка, яка заповнюється у валюті контракту);
 • кількісні показники ваги товару наводяться на основі ваги «нетто» – у кілограмах. Якщо це неможливо, тоді допускаються інші одиниці виміру (шт., л, м3 тощо). Для робіт, послуг зазначається кількість таких операцій згідно з первинними документами;
 • показники дат заповнюються в цифровому форматі: чч.мм.рррр.

Основні правила заповнення Звіту

Правила заповнення Звіту розглянемо в таблицях нижче.

Таблиця 1. Заповнення таблиці Звіту «Загальні відомості про контрольовані операції»

№ п/п

Найменування показника

Рекомендації щодо заповнення (згідно з розд. ІІІ Порядку № 8)

1

2

3

1

№ з/п

Порядок № 8 не встановлює черговість включення до основної частини даних про контрагентів. Тому список контрагентів складайте в довільному порядку. При цьому номер контрагента по порядку повинен відповідати номеру додатка за цим контрагентом

2

Повне найменування особи – сторони контрольованої операції

Для кожного нерезидента (сторони контрольованої операції) наводиться його найменування, зазначене в контракті

3

Код особи

Зазначається код нерезидента (сторони контрольованої операції), установлений у країні його реєстрації. Якщо нерезиденту присвоєно різні коди – податковий, реєстраційний, ідентифікаційний, то зазначається податковий код (п. 3 розд. ІІІ Порядку № 8)

4

Загальна сума контрольованих операцій із контрагентом

Зазначається загальна сума контрольованих операцій платника з кожним контрагентом за 2015 рік згідно з даними бухобліку (п. 4 розд. ІІІ Порядку № 8). Показник у цій графі повинен збігатися з підсумковим значенням гр. 20 таблиці «Відомості про контрольовані операції» з додатка до Звіту за контрагентом

Таблиця 2. Заповнення таблиці додатка до Звіту «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях»

№ п/п

Найменування показника

Рекомендації щодо заповнення (згідно з п. 3 розд. ІV Порядку 8)

1

2

3

1

Повне найменування особи

Наводиться повне найменування контрагента, зазначене в договорі з ним

2

Місцезнаходження особи (адреса)

Зазначається адреса місцезнаходження контрагента. Має відповідати адресі контрагента, зазначеній у договорі з ним

3

Код особи

Код контрагента повинен збігатися з кодом нерезидента, зазначеним у гр. 3 таблиці Звіту «Загальні відомості про контрольовані операції»

4

Назва країни, у якій зареєстровано особу

Назву країни слід зазначати українською мовою так, як вона зазначена в Класифікаторі країн світу, затвердженому наказом Держкомстату від 30.12.13 р. № 426 (далі – Класифікатор № 426).
Якщо податкова адреса нерезидента в Криму, тут зазначається «ВЕЗ «Крим»

5

Код країни

Цифровий код вибирається з Класифікатора № 426 (з таблиці п. 2.1, де код зазначено як тризначне число).
Якщо податкова адреса нерезидента в Криму, то згідно з Порядком № 8 тут повинен зазначатися код 805. Незважаючи на те, що наказом Держкомстату від 18.12.14 р. № 396 Криму присвоєно код 900

6

Код підстави віднесення операції до контрольованої

Вибирається з додатка 1 до Порядку № 8. Якщо підстав декілька, зазначаються всі коди таких підстав

7

Код ознаки пов’язаності особи

Цей реквізит заповнюється тільки в тому випадку, якщо нерезидент – пов’язана особа. Тоді до додатка також подається «Інформація про пов’язаність осіб», де розписуються детальніше всі дані щодо пов’язаності осіб. Код ознаки пов’язаності вибирається з додатка 2 до Порядку № 8. Якщо ознак пов’язаності декілька, тут зазначаються коди всіх ознак. Завважимо, що в додатку 2 передбачені: код 514 – самостійний вибір платником ознак пов’язаності зі своїм контрагентом; код 515 – коли платника і його контрагента пов’язаним визнає суд.
Якщо коди пов’язаності 510–512 (пов’язаність між фізособами), 514, 515, вони зазначаються в цьому розділі, але «Інформація про пов’язаність осіб» додатково не подається.
Якщо нерезидент – непов’язана особа, але зареєстрований у країні, зазначеній у Переліку КМУ або в Криму, цей реквізит не заповнюється, відповідно
«Інформація про пов’язаність осіб» до додатка не подається

Таблиця 3. Заповнення таблиці додатка до Звіту «Відомості про контрольовані операції»

№ п/п

Найменування показника

Рекомендації щодо заповнення (згідно з п. 4–27 розд. ІV Порядку № 8)

1

2

3

1

№ з/п

Заповнюється за наростанням

2

Код найменування операції

Вибирається з додатка 3 до Порядку № 8. Якщо жоден із кодів не підходить, ставиться код 036 (інші операції)

3

Предмет контрольованої операції:
– код типу предмету операції

Код типу предмету операції вибирається з додатка 4 до Порядку № 8. Таких типів тепер 7 (раніше було 3)

4

– опис предмету операції

Стисло описується предмет операції згідно з первинними документами так, щоб операцію можна було ідентифікувати. Наприклад: постачання товару, послуги експедитора, оренда приміщення тощо

5

– код товару за УКТЗЕД

Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) застосовується згідно із Законом від 19.09.13 р. № 584-VIІ «Про митний тариф України» (діє з 01.01.14 р.), коди зазначаються в 10-значному форматі (п. 4.11 Порядку № 669).
Графа заповнюється тільки за операціями з товарами, інакше тут ставиться «0»

6

– код послуги згідно із Класифікацією зовнішньоекономічних послуг

Тут зазначається код послуги з Класифікації зовнішньоекономічних послуг (КЗЕП), затвердженої наказом Держслужби статистики від 27.02.13 р. № 69. Завважимо, що видів і кодів робіт у цьому класифікаторі немає.
Графа заповнюється тільки при зовнішньоекономічній торгівлі послугами, інакше тут ставиться «0»

7

Контракт (договір):
– дата

Указується дата і номер укладеного договору (контракту), на підставі якого здійснювалася контрольована операція. Якщо до договору вносилися зміни, усе одно зазначаються первинна дата і номер контракту

8

– №

9

Код сторони операції

Код сторони операції (тризначний) вибирається з додатка 5 до Порядку № 8. Код повинен відповідати тому, як названо контрагента в договорі, наприклад: продавець, покупець тощо.
Якщо відповідного найменування сторони операції в додатку 5 не знайшлося, у цій графі ставиться код «144» (інше найменування сторони)

10

Код країни походження предмету операції

Код країни (три знаки) із Класифікації країн світу, затвердженої наказом Держстату від 30.12.13 р. № 426. Якщо країна походження не відома, ставиться «0»

11

Умові постачання (ІНКОТЕРМС)

Зазначаються умови постачання товару за ЗЕД-договором згідно з Правилами Інкотермс із зазначенням місця передачі товару (місця призначення). Раніше достатньо було зазначити тільки літерне позначення умов постачання.
Для інших операцій (крім постачань товарів) тут слід зазначити «0»

12

Назва торговельної марки предмету операції або іншого об'єкта авторського права/інтелектуальної власності (за наявності в товаросупровідних та комерційних документах)

Зазначається відповідна торговельна марка предмету операції в такому вигляді, як вона зазначена в товаросупровідних і комерційних документах. Якщо торговельна марка не зазначена в документах контрагента, ставиться «0»

13

Виробник предмету операції (за наявності в товаросупровідних та комерційних документах)

Виробник предмету операції зазначається в такому вигляді, як він вписаний до товаросупровідних і комерційних документів (застосовно тільки до товарів).
За відсутності інформації про виробника ставиться «0»

14

Дата здійснення операції:
– з

У графах 14 та 15 зазначається однакова дата:
– для товару – дата переходу права власності на товари;
– для послуг – дата складання акта або іншого документа, що підтверджує виконання робіт, надання послуг (п. 4.19 Порядку № 669).
Особливі правила. Якщо за умовами договору протягом року проводяться періодичні постачання товарів (робіт, послуг) з незмінними умовами постачань та іншими показниками, які відображені у графах 2–13, 16, 18, 19, 21–23 цього розділу («Відомості про контрольовані операції»), то дані про такі операції зазначаються одним рядком сумарно. При цьому в гр. 14 ставиться дата першої операції, а в гр. 15 – дата останньої операції із серії таких періодичних операцій у звітному році

15

– по

16

Ціна (тариф) за одиницю виміру (без ПДВ) (у валюті контракту/ договору)

Ціна (тариф) за одиницю виміру предмету операції (без ПДВ) зазначається у валюті договору (контракту) з точністю до двох знаків після коми. Дані повинні відповідати первинним документам за операцією.
Якщо в межах одного договору постачання/придбання здійснюються за різними цінами, то в цьому розділі доведеться заповнити стільки рядків, скільки було цін. При цьому в графах 7 та 8 (№ і дата договору) наводяться одні й ті самі дані, а в графах 16 (ціна), 17 (кількість) зазначаються дані з первинних документів за кожною операцією окремо.

 

 

Увага! Заголовок цієї графи вказує на те, що ціна повинна бути наведена без ПДВ, тоді як пп. 39.2.1.7 ПК говорить, що контрольована операція обліковується за вирахуванням непрямих податків. А непрямими податками крім ПДВ уважаються також акцизний податок, який включається до ціни реалізації товару, і мито. Звичайно ж, пріоритет мають норми ПК.
Особливі правила. Процентна ставка зазначається:
– у річному обчисленні – для фінансових послуг з кредиту, депозиту, займу;
– згідно з угодою – для роялті, франшизи та інших платежів, які сплачуються у відсотках від певної бази

17

Кількість

Зазначається кількість предметів операції.
Особливі правила. Для фінансових послуг тут зазначається сума такої послуги у валюті контракту

18

Одиниця виміру

Зазначається код одиниці виміру предмету операції з Класифікатора системи позначень одиниць виміру та обліку (ДК 011-96), затвердженого наказом Держстандарту від 09.01.97 р. № 8

19

Код валюти

Зазначається код валюти згідно з Класифікатором іноземних валют і банківських металів, затвердженим постановою Правління НБУ від 04.02.98 р. № 34. Якщо валютою контракту визначена гривня, зазначається код 980

20

Загальна вартість операції (без вирахування непрямих податків) (грн.)

Зазначається сума операції в гривнях, яка фактично відображена в бухгалтерському обліку підприємства.
Увага! Слід правильно читати «за вирахуванням непрямих податків». Нагадаємо, що якщо за ЗЕД-договором була передоплата (як за імпортом, так і за експортом), то доходи, витрати, вартість отриманих активів визначатимуться саме за офіційним курсом НБУ, що діяв на дату перерахування/отримання передоплати. А якщо першою подією було відвантаження (отримання) товарів (послуг), тоді операція відображається за офіційним курсу НБУ на дату визнання доходів/витрат, активів (п. 5, 6 П(С)БО 21).
Аналогічні роз'яснення з Узагальнюючої консультації № 699 (запитання 24) залишаються актуальними і для Звіту за 2015 рік.
Прорахувати значення гр. 20 за кожним рядком тільки за даними Звіту неможливо, оскільки у Звіті немає даних про курс на дату операції. Підсумкове значення за цією графою переноситься до гр. 4 таблиці «Загальні відомості про контрольовані операції» основної частини Звіту

21

Код методу встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»

Нова графа!
Код методу вибирається з додатка 6 до Порядку № 8. Методи встановлено п. 39.3 ПК

22

Показник рентабельності

Нова графа! Код показника рентабельності вибирається з додатка 7 до Порядку № 8.
Види рентабельності визначені пп. 39.3.2.5 ПК.
Якщо для перевірки відповідності принципу «витягнутої руки» вибрані метод порівняльної неконтрольованої ціни (код методу 301) або метод розподілу прибутку (код методу 305), то ця графа не заповнюється

23

Цифрове значення показника рентабельності

Нова графа! Для вибраного із гр. 22 виду показника рентабельності зазначається його числове значення. Показник рентабельності наводиться з двома десятковими знаками після коми

24

Інформація щодо групування контрольованих операцій у їх сукупність

Нова графа!*
Тут робиться позначка «1», якщо платник застосовує методи встановлення відповідності принципу «витягнутої руки», крім методу порівняльної неконтрольованої ціни.
Правила групування прописані в розд. V Порядку № 8. Дозволяється згрупувати в один рядок дані за конкретним контрагентом (нерезидентом), але за декількома операціями, декількома договорами і декількома виробниками (торговельними марками), якщо ці операції мають однакові умови постачань, а саме:
– операції однотипні – з одним і тим самим предметом операції (однаково були б заповнені графи 2–6). Код товару за УКТЗЕД за «групованим» рядком наводиться з точністю до товарної позиції (6 знаків);
– збігається код сторони операції та умови постачання за договором (Правила ІНКОТЕРМС) (графи 9–11);
– однакові методи встановлення відповідності принципу «витягнутої руки» і вибрані види показників рентабельності (графи 21, 22).
Тоді заповнюються тільки:
– гр. 1 – номер за порядком;
– гр. 2–6 – дані про предмет контрольованої операції (згруповані дані);
– графи 9–11 – коди сторони операції, країни походження предмету операції, умови постачання (Правила ІНКОТЕРМС);
– графи 14 та 15 – відповідно дата першого й останнього постачання за рік;
– гр. 17 – загальна кількість поставлених одиниць товарів;
– гр. 18 – одиниця виміру;
– гр. 19 – код валюти;
– гр. 20 – загальна сума постачання;
– гр. 21 – код методу встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»;
– гр. 22 – показник рентабельності;
– гр. 23 – цифрове значення загального показника рентабельності.
Не заповнюються графи 7, 8, 12, 13, 16.
Таке заповнення рекомендоване для постачань великої товарної номенклатури

* За правилами минулих років збережена також можливість об'єднати в один рядок декілька контрольованих операцій, якщо вони здійснюються в рамках одного контракту і дані за графами 2–13, 16, 18, 19, 21–23 збігаються. Тоді в гр. 14 зазначається дата першого з таких постачань, а в гр. 15 – дата останнього постачання. Графа 24 не заповнюється, але в гр. 5 (код товару за УКТЗЕД) зазначається повний код товару

Додаткова інформація

У 2015 році в ПК з'явилася нова вимога. А саме: пп. 39.2.1.3 ПК вимагає для контрольованих операцій з експорту та імпорту товарів, які мають біржові котування, застосовувати метод порівняльної неконтрольованої ціни для перевірки відповідності операції принципу «витягнутої руки».

Якщо ж платник вирішив застосовувати інші методи, тоді він зобов'язаний подати до ДПІ за своїм місцезнаходженням у строк до 1 травня 2016 року письмову інформацію в довільній формі, де зазначити дані про всіх пов'язаних з ним осіб, які брали участь у ланцюжку купівлі-продажу таких товарів (до першого непов’язаного контрагента). Інформація повинна містити дані про рівень показників рентабельності пов’язаних осіб, розрахований згідно з методом, вибраним платником.

Ця інформація не є додатком до Звіту і не є самостійною податковою звітністю, тому фінансової та іншої відповідальності за її неподання не передбачено.

Проте якщо така інформація не буде подана або до неї не будуть включені дані, що дозволяють перевірити відповідність операції принципу «витягнутої руки», то контролюючий орган має право самостійно визначити рівень ціни контрольованої операції, застосувавши метод порівняльної неконтрольованої ціни (пп. 39.2.13 ПК).

Звіт і декларація з податку на прибуток

У Звіті за 2015 рік, на відміну від минулих років, не буде даних про ціну кожної контрольованої операції, яка відповідає принципу «витягнутої руки». У ньому наведені тільки фактичні дані про ціну, зазначену в контракті, кількість та загальну вартість операції у гривнях.

Якщо платник податку на прибуток при заповненні декларації за 2015 рік уже зазначив у додатку ТЦ до неї дані за деякими контрольованими операціями, то зістикувати їх зі Звітом можна тільки за описовими графами. Суми заниження доходів/завищення витрат за контрольованими операціями платник визначає своїми внутрішніми документами (розрахунками, довідками). Камеральною перевіркою неможливо встановити правильність визначення таких сум.

Якщо додаток ТЦ до декларації з прибутку за 2015 рік не був заповнений, отже:

 • або в платника всі договірні ціни в контрольованих операціях відповідали принципу «витягнутою руки» за правилами ст. 39 ПК,
 • або декларацію з прибутку доведеться уточнювати, оскільки різниця між договірними цінами і цінами, що відповідають принципу «витягнутої руки», усе ж таки існує.

Відповідальність

Нормами ПК установлена відповідальність платника за порушення у сфері трансфертного ціноутворення. При цьому за порушення, допущені в минулих звітних роках, застосовується штрафна (фінансова) санкція в розмірі, передбаченому п. 120.3 ПК у редакції, що діє на день прийняття рішення про застосування такої санкції (лист ДФС від 28.12.15 р. № 27858/6/99-99-19-02-02-15).

Зокрема, п. 120.3 ПК передбачено штрафи в таких розмірах:

 • за неподання (несвоєчасне подання) Звіту – 300 МЗП, установленої законом на 1 січня звітного року:
  1 378 грн. х 300 = 413 400 грн.;
 • за незадекларовану суму контрольованої операції – 1 % суми контрольованих операцій, яка не задекларована у Звіті, але не більше 300 МЗП (413 400 грн.) за всі контрольовані операції, здійснені у звітному році;
 • за неподання документації з трансфертного ціноутворення на запит контролюючого органу – 3 % суми контрольованих операцій, але не більше 200 МЗП (275 600 грн.) за всі контрольовані операції, здійснені у звітному році.

Таким чином, якщо рішення про застосування цих санкцій прийняте в 2016 році, то для розрахунку штрафу береться розмір МЗП, установлений на 01.01.16 р.

Висновки

1. При складанні Звіту про контрольовані операції за 2015 рік необхідно користуватися ст. 39 ПК у редакції Закону № 609 (діє з 1 січня 2015 року) і Порядком № 8. Нова форма Звіту в основному враховує всі зміни, унесені до ПК у 2015 році, а також усуває проблемні моменти, які існували раніше при заповненні такого Звіту.

2. Нова форма Звіту не дає можливості камерально визначити дані про занижені доходи і завищені витрати і зіставити їх з даними додатка ТЦ до декларації з податку на прибуток. Така інформація є внутрішньою інформацією платника.

3. До моменту складання Звіту платник уже повинен володіти всією необхідною інформацією для підтвердження відповідності цін у своїх контрольованих операціях принципу «витягнутої руки».

4. Якщо ціни на товари, які продає/купує платник, мають біржові котування, то для нього «добровільно-примусовим» методом перевірки відповідності цін принципу «витягнутої руки» є метод порівняльної неконтрольованої ціни.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали