• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

«Карантинна» допомога по частковому безробіттю: які документи підготувати до перевірки центром зайнятості

Карантин

08.10.2020 1533 0 1

Відповіді на актуальні запитання: податок на прибуток, ПДВ, єдиний податок,

Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині


Запитання – відповіді

Наше підприємство отримувало від служби зайнятості допомогу по частковому безробіттю у зв’язку з уведеним карантином. Наразі центр зайнятості повідомив нас, що буде перевіряти, як були витрачені отримані кошти. Які документи нам потрібно підготувати для перевірки?

Спочатку нагадаємо, що допомога по частковому безробіттю у зв’язку з карантином надається на підставі ст. 471 Закону від 05.07.12 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення» (далі – Закон № 5067), а також Порядку, затвердженого постановою КМУ від 22.04.20 р. № 306 (далі – Порядок № 306).

Для довідки. Часткове безробіття – це вимушене тимчасове скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції із причин економічного, технологічного та структурного характеру без припинення трудових відносин (п. 24 ч. 1 ст. 1 Закону № 5067). Допомога по частковому безробіттю надається територіальними центрами зайнятості за зверненням роботодавця для виплати працівникам (застрахованим особам).

Для отримання допомоги роботодавець повинен відповідати певним критеріям і подати центру зайнятості крім заяви ряд документів, перелічених у ч. 2 ст. 471 Закону № 5067 і п. 9 Порядку № 306. Тому представники центру зайнятості будуть перевіряти в першу чергу достовірність даних, зазначених у цих документах (нижче ми розповімо, що ще може зацікавити перевіряючих).

А наскільки правомірна така перевірка?

Проведення такої перевірки прямо передбачено п. 23 Порядку № 306. Тут сказано, що центр зайнятості контролює цільове використання коштів, перерахованих роботодавцеві для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Такий контроль здійснюється у вигляді перевірки, яка проводиться протягом 90 календарних днів після останньої виплати такої допомоги працівникам. У ході перевірки перевіряючі мають право отримувати від роботодавця необхідні пояснення, у тому числі – у письмовій формі.

Крім того, у п. 23 Порядку № 306 сказано, що центр зайнятості має право перевіряти:

  • відомості, подані роботодавцем для отримання коштів на допомогу;
  • дотримання роботодавцем порядку використання коштів, виділених для виплати допомоги.

Від цього й будемо відштовхуватися, визначаючи, які ж документи можуть цікавити перевіряючих. Адже в Порядку № 306 немає конкретного переліку документів, які мають право вимагати перевіряючі. Хоча справедливості заради зазначимо, що в п. 7.3 Інструкції, затвердженої наказом Мінпраці від 18.12.2000 р. № 339, зазначено, що при перевірці платники страхових внесків зобов’язані беззаперечно подавати уповноваженим особам територіального органу служби зайнятості документи, що стосуються фонду оплати праці та інших виплат, нарахування страхових внесків, а також платіжні документи, що підтверджують перерахування страхових внесків. Але зрозуміло, що на практиці роботодавців цікавить більш конкретний перелік документів, які потрібно підготувати для перевіряючих.

Важливий нюанс! На перевірки, здійснювані центрами зайнятості, не поширюється дія Закону від 05.04.07 р. № 877-V (цей Закон – основний у сфері проведення перевірок, але в нашому випадку його норми не застосовуються!). Це прямо передбачено ч. 2 ст. 17 Закону від 02.03.2000 р. № 1533-III (далі – Закон № 1533).

Виходячи з вимог, які висуває Закон № 5067 і Порядок № 306 до отримання допомоги, а також із практики, що склалася, можна стверджувати, що перевіряючих, швидше за все, зацікавлять:

  • трудові договори, оформлені зі співробітниками, на яких була виділена сума допомоги. У даному випадку це не обов’язково повинен бути письмовий трудовий договір, це може бути й наказ про прийняття на роботу, з яким працівник ознайомлений під підпис (перелік випадків, коли обов’язковий саме письмовий трудовий договір, наведено в ст. 24 КЗпП);
  • повідомлення про прийняття на роботу співробітників, спрямовані органу ДПС відповідно до постанови КМУ від 17.06.15 р. № 413;
  • книга наказів із кадрів за період починаючи з дати надання підприємству допомоги по частковому безробіттю. Тут перевіряючих будуть цікавити дати звільнення співробітників. Так, вони перевірять, чи не виділялася допомога на вже звільнених співробітників. І чи дотримувалася одна з умов надання допомоги – гарантія зайнятості осіб, яким виплачувалася допомога. Ідеться про заборону розірвання трудового договору з такими працівниками на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП (скорочення штатів), п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП (угода сторін) і ч. 3 ст. 38 КЗпП (звільнення працівника за його власним бажанням через невиконання роботодавцем законодавства про працю, умов колективного або трудового договору). І якщо роботодавець отримав на працівників допомогу по частковому безробіттю, то він не має права звільняти таких працівників за переліченими підставами протягом 6 місяців із дня закінчення виплати допомоги (а якщо допомога виплачувалася менше 180 календарних днів – протягом періоду, що дорівнює періоду виплати допомоги). Якщо ж такий випадок звільнення в «заборонний» період все-таки стався, то роботодавець зобов’язаний буде повернути центру зайнятості всю суму допомоги, виплачену такому працівникові;
  • табелі обліку робочого часу. Тут перевіряючі будуть дивитися, наскільки відомості, що містяться в табелях, відповідають тому, що ви вказали в документах на отримання допомоги (наскільки саме був скорочений робочий час співробітників, чи відображали ви в табелях час простою та відпусток без збереження зарплати). Тому перед перевіркою вам варто ще раз звірити інформацію з тією, що була зазначена в документах, поданих до центру зайнятості, і за наявності помилок у табелях – виправити їх;
  • бухгалтерські документи, що підтверджують виплату зарплати та інших виплат працівникам;
  • платіжні документи, що підтверджують виплату допомоги працівникам. Нагадаємо, що згідно з вимогами п. 16 Порядку № 306 роботодавець зобов’язаний виплатити допомогу працівникам протягом 3 робочих днів після надходження на рахунок підприємства грошей від центру зайнятості за окремою платіжною відомістю (відомість на виплату коштів). Копія цієї відомості повинна бути подана центру зайнятості протягом 5 календарних днів після виплати працівникам допомоги. При перевірці у вас можуть зажадати оригінал цієї відомості.

Які заходи відповідальності загрожують роботодавцеві у випадку виявлення перевіряючими помилок?

За порушення роботодавцем порядку використання коштів, виділених на виплату допомоги по частковому безробіттю, до нього може бути застосований штраф у розмірі наданої суми, використаної з порушенням на підставі ст. 38 Закону № 1533. А сума незаконно отриманої допомоги по частковому безробіттю підлягає поверненню на підставі ч. 4 ст. 35 Закону № 1533.

Крім того, посадовим особам підприємства, винним у допущених порушеннях, загрожує адміністративний штраф на підставі ст. 1653 КУпАП у розмірі від 8 до 15 НМДГ (від 136 до 255 грн). При повторному подібному порушенні, допущеному протягом року, – у розмірі від 10 до 20 НМДГ (від 170 до 340 грн).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали