Обмеження та відсторонення від роботи в разі відмови від вакцинації
Постановою КМУ від 20.10.2021 № 1096 (далі – Постанова № 1096) унесено зміни до постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Серед безлічі точкових змін є важливі, що стосуються майже всіх, а насамперед – працівників та роботодавців. Докладніше читайте далі.
Обмеження для проїзду на міжміському транспорті загального користування
З 27.10.2021 діють оновлені правила міжрегіональних перевезень та посилено контроль за ними. Зокрема, на міжміському громадському транспорті пасажирам (крім осіб, які не досягли 18 років) забороняється пересуватися без:
- або негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЦР або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведено не більш як за 72 години до дня поїздки;
- або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації;
- або документа, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини;
- або міжнародного, внутрішнього сертифіката чи іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати) (далі – антиковідні документи).
На офіційному сайті МОЗ надано роз’яснення, чим відрізняються сертифікати. А саме, якщо отримано одну дозу вакцини, видається «жовтий» сертифікат про вакцинацію, якщо дві дози – «зелений» сертифікат про повну вакцинацію. Утім, ці назви є умовними, тобто не означають, що сам сертифікат має такий колір. Для можливості поїздки на внутрішніх рейсах між містами пасажиру достатньо будь-якого сертифіката. Для поїздок за кордон потрібно мати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію.
Постановою № 1096 передбачено обов’язок перевізника забезпечити інформування пасажирів про вищезгадані обмеження, а також його відповідальність за наявність у пасажирів необхідних антиковідних документів.
Водночас обов’язку перевіряти ці документи у пасажирів нормативно-правовими актами, зокрема Постановою № 1236, не передбачено.
Отже, бачимо дві суперечливі норми. Вважаємо, що відповідальність перевізника за відсутність у пасажира антиковідних документів може настати, лише якщо він не проінформував про необхідність їх мати, а для цього достатньо повісити оголошення з такою інформацією на видному місці.
Відсторонення від роботи невакцинованих працівників
Найважливішим нововведенням для роботодавців деяких установ, організацій є те, що з 8 листопада починають діяти додаткові обмеження у «червоній зоні», зокрема обов’язок керівників відсторонювати від роботи невакцинованих працівників.
Під ці вимоги підпадають працівники установ, організацій, що входять до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням , затвердженого наказом МОЗ від 04.10.2021 № 2153 (далі – Наказ № 2153). До таких категорій належать:
- працівники центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
- працівники місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
- працівники закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
Також згодом МОЗ розширив цей перелік згідно наказу від 01.11.2021 № 2393. До категорій працівників, які підлягають обов’язковій вакцинації додаються:
- підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
- установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
- підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 № 83.
Щоб зробити щеплення останнім категоріям працівників, відведено час до 9 грудня, і лише з цього періоду їх необхідно буде відсторонити.
Постанова № 1096 зобов’язує керівників державних органів, підприємств, установ та організацій, які підпадають під дію Наказу № 2153, забезпечити контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями,.
Зверніть увагу! Звичайних підприємств серед Переліку немає, а отже, під відсторонення підпадає дуже обмежене коло працівників. |
Як провести відсторонення
Відсторонення здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника органу, підприємства, установи, організації з обов’язковим доведенням його до відома осіб, які відсторонюються (див. зразок 1).
Постановою № 1096 передбачено, що «строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили». Формулювання не конкретне, оскільки незрозуміло, чи треба пройти повний курс вакцинації (а інтервал між першою дозою та другою – мінімум 21 день), чи достатньо однієї дози.
Вважаємо, що про період відсторонення в наказі слід зазначити так: «до надання документів про проходження вакцинації».
Чи достатньо однієї дози вакцини, чи все-таки потрібна повна вакцинація працівника, щоб йому не загрожувало відсторонення, у нормативних актах чітко не встановлено. У п. 41б, яким доповнено Постанову № 1236, є лише розпливчате формулювання «відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров’я».
Якщо звернутися до іншої норми Постанови № 1236 – пп. 22 п. 3 у редакції Постанови № 1096, в якому йдеться про наявність у пасажирів « антиковідних» документів для пересування міжміським транспортом загального користування, то побачимо, що в ньому допускається надання, серед іншого, документа, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини.
Тож можна припустити, що все-таки слід допускати до роботи відповідних працівників з однією дозою вакцини за наявності підтвердження – так званого «жовтого сертифіката».
Чи оплачується період відсторонення від роботи
Постановою № 1096 передбачено, що на час такого відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням ч. 1 ст. 94 КЗпП, ч. 1 ст. 1 Закону від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі – Закон № 108) та ч. 3 ст. 5 Закону від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі – Закон № 889).
Тобто в Постанові № 1096 конкретно не зазначено, зберігається зарплата чи ні. Є лише відсилочні норми до КЗпП та Закону № 108, в яких зазначається, що заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. А це означає: якщо працівник не працює, то нічого й не отримує.
Щодо державних службовців, то відповідно до ст.5 Закону № 889 дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом. Тому, на думку автора, відсторонення працівників, для яких передбачено обов’язкову вакцинацію, відбувається без збереження зарплати (про відсторонення працівників читайте в статті «Про відсторонення від роботи працівника під час карантину й не тільки».
У табелі обліку робочого часу (типова форма № П-5, затверджена наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489) як правило, ставиться позначка «І» (інші причини неявок).
Зразок 1
МІСЬКА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ РОЗПОРЯДЖЕННЯ 08.11.2021 м. Глобино № 07/П Про відсторонення від роботи Диндо П. С. Згідно із ст. 7 Закону України від 24.02.1994 № 4004-XII «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», постановою КМУ від 20.10.2021 № 1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» та наказом МОЗ України від 04.10.2021 № 2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» ВІДСТОРОНИТИ: ДИНДО Павла Степановича, спеціаліста сектору актів цивільного стану, від виконання повноважень у зв’язку з непроходженням ним вакцинації до надання ним сертифіката про вакцинацію, без збереження заробітної плати. Голова управління Лавринчук Іван ЛАВРИНЧУК З наказом ознайомлений: Диндо П. Диндо 08.11.2021 |
Які заходи має вжити роботодавець перед відстороненням працівника
Роботодавець має вжити заходи щодо зменшення кількості відсторонень, конфліктів та трудових спорів, адже в таких радикальних діях він не зацікавлений.
Отже, перш ніж видавати наказ про відсторонення, слід провести роз’яснювальну роботу серед працівників щодо наслідків непроходження вакцинації. Тож рекомендуємо видати окремий розпорядчий документ (див. зразок 2), зазначивши в ньому:
- посади та ПІБ працівників, які підлягають обов’язковій вакцинації;
- спосіб підтвердження вакцинації працівника, наприклад надання копії сертифіката про вакцинацію, роздрукованого з порталу «Дія»;
- кому надати підтвердження проходження вакцинації, наприклад відділу кадрів, керівникові тощо;
- відділу кадрів за сприяння керівників відділів надати перелік осіб, які мають протипоказання проти вакцинації, та документальне підтвердження від лікаря (зверніть увагу, що наприклад, вагітність сама по собі не є протипоказанням вакцинації).
Ці заходи є рекомендованими, але їх виконання може мінімізувати конфлікти та втрати як для працівників, так і для роботодавців.
Зразок 2
МІСЬКА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ РОЗПОРЯДЖЕННЯ 27.10.2021 м. Глобино № 07/П Про вжиття заходів щодо повноцінного функціонування установи Згідно зі ст. 7 Закону України від 24.02.1994 № 4004-XII «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та постановою КМУ від 20.10.2021 № 1096 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» НАКАЗУЮ:
Заступник голови райдержадміністрації Лаврик Василь ЛАВРИК З наказом ознайомлені: 26.10.2021 |
Відповідальність за порушення карантинних правил
І наостанок нагадаємо, що згідно зі ст. 443 КУпАП за порушення правил щодо карантину накладається штраф на громадян від 1 до 2 тис. НМДГ (від 17 000 до 34 000 грн) і на посадових осіб – від 2 до 10 тис. НМДГ (від 34 000 до 170 000). А за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, накладається штраф у розмірі від 10 до 50 НМДГ (від 170 до 255 грн).
Коментарі до матеріалу