• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Підстави для скасування індивідуальної податкової консультації: аналіз судової практики

11.04.2019 372 0 0

Постійні зміни до Податкового кодексу (далі – ПК) призводять до нерозуміння, як саме застосовувати певні його положення, що іноді ставить бізнес у глухий кут. Намагаючись захистити себе, платники податків звертаються до податкових органів із заявами про надання індивідуальних податкових консультацій (далі – ІПК) з офіційною позицією ДФС щодо застосування спірних норм ПК. Однак з певних підстав ІПК може бути скасовано. З яких саме, зясуємо в цій статті.

 Порядок надання податкових консультацій регулюється главою 3 ПК. Податкові консультації було запроваджено з метою роз’яснення положень податкового законодавства платникам податків та уникнення непорозумінь між контролюючими органами та платниками податків у майбутньому, а саме під час проведення податкових перевірок.

Однак, як виявилося, ІПК не завжди є об’єктивними та іноді не відповідають вимогам чинного законодавства. Як результат, постає питання про визнання таких податкових консультацій протиправними та їх скасування в судовому порядку. Законодавець дозволив оскаржувати до суду податкову консультацію як акт індивідуальної дії. Водночас оскаржити можна лише електронні або письмові податкові консультації, а усні до суду не оскаржуються (п. 53.2 ПК).

Розглянемо деякі підстави для визнання ІПК протиправними та їх скасування в суді, проаналізувавши судову практику.

За певних обставин підприємство може звернутися до органу ДФС із запитанням щодо необхідності сплати того чи іншого податку. Наприклад, товариство бажає дізнатися, чи обов’язково йому реєструватися платником ПДВ.

Однак податковий орган замість чіткої відповіді на запитання «Так чи ні?», може викласти лише процедуру адміністрування певного виду податку. У такому разі порушується положення ст. 52.1 ПК та ст. 52.2 ПК, де зазначається, що податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали