• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Незначні недоліки в ТТН не є підставою для визнання госпоперації нереальною або безтоварною

27.08.2018 352 0 4

ТТН як підтвердження реальності перевезення (правила та зразки заповнення)


Сторони спору

Позивач – приватне акціонерне товариство (далі – ПрАТ). Відповідач – спеціалізована ДПІ з обслуговування великих платників (далі – орган ДФС).

Обставини справи

Орган ДФС провів документальну позапланову виїзну перевірку ПрАТ. За результатами цієї перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення (далі – ППР), яким підприємству донараховано суму грошового зобов'язання з ПДВ і штрафні санкції на загальну суму 210 273 грн.

Орган ДФС визнав, що у ПрАТ за однією з госпоперацій не підтверджено факт придбання товару в контрагента (ТОВ). Підстава: подані первинні документи (видаткові та товарно-транспортні накладні, рахунки-фактури) не відповідають установленій для цих документів формі, у них відсутні обов'язкові для заповнення реквізити, які б підтверджували товарність госпоперацій. Тому податковий орган дійшов висновку про неправомірність включення до податкового кредиту суми ПДВ за цією госпоперацією.

Не погодившись із висновками перевірки, ПрАТ оскаржило ППР у судовому порядку.

Окружний адміністративний суд повністю задовольнив позовні вимоги і скасував ППР, а апеляційний суд підтримав таку думку і залишив рішення окружного адміністративного суду без змін.

Орган ДФС оскаржив рішення судів, звернувшись до ВСУ.

Позиції сторін

Відповідач просив скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити ПрАТ у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

На чиєму боці суд

ВСУ (Постанова ВСУ від 19.06.18 р., ЄДРСР, реєстр. № 74820734) був на боці ПрАТ. Він залишив рішення окружного адміністративного та апеляційного адміністративного судів без змін, а касаційну скаргу органу ДФС – без задоволення.

Аргументи суду

1. Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV (далі – Закон № 996) підставою для відображення в бухобліку госпоперацій є первинні документи, які фіксують факти здійснення таких операцій. Первинні документи мають бути складені під час здійснення госпоперації, а якщо це неможливо – відразу після її закінчення.

2. Підтвердженням реальності госпоперації купівлі-продажу товарів є первинні документи, що свідчать про фактичне постачання товарів продавцем та їх отриманні покупцем, а також документи, що підтверджують факт використання зазначених товарів у власній госпдіяльності. Підставою для виникнення у платника права на податковий кредит з ПДВ є факт придбання ТМЦ у цілях їх використання в оподатковуваних операціях у рамках госпдіяльності платника податків, а також наявність належним чином складених первинних документів, які містять достовірні відомості про зміст та обсяг госпоперації.

3. Висновки податкового органу про те, що господарські відносини позивача з контрагентом-постачальником не підтверджені належним чином, обумовлені відсутністю окремих реквізитів у поданих до перевірки первинних документах. Зокрема, відсутністю печатки підприємства і підпису уповноваженої особи на видаткових накладних і рахунках-фактурах; повних адрес підприємства-постачальника і підприємства-покупця товару, кількості місць вантажу і відповідальної особи в ТТН.

4. Подані позивачем до перевірки документи в цілому відповідають вимогам ст. 9 Закону № 996, а виявлення податковим органом окремих незначних недоліків у їх складанні не може потягти за собою їх невизнання як первинних документів. Оцінка таких документів повинна проводитися сукупно з оцінкою інших документів, зокрема документальних відомостей про оприбуткування і використання поставленого товару у власній госпдіяльності.

Висновок

Правила складання первинних документів при здійсненні госпоперації визначені Законом № 996. У первинних документах повинні бути всі обов'язкові реквізити. А незначні погрішності в цих документах не є підставою для визнання операції нереальною

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали