Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Внесок до СК правом користування будівлею: як вести облік?

24.02.2022 65 0 0

Ситуація. У фізособи – учасника ТОВ є у власності адміністративна будівля, яку можна, наприклад, здавати в оренду. Але для фізособи це чревато обкладенням отриманого доходу ПДФО за ставкою 18 % і військовим збором (далі – ВЗ) за ставкою 1,5 %. Плюс іще метушня з податковою звітністю, первинними документами, не завжди позитивне спілкування з орендарями і комунальними службами. Ситуація значно ускладнюється, якщо така фізособа є нерезидентом.

Запитання. Як фізособі з вигодою використати свою нерухомість і при цьому обійтися мінімальними затратами часу, нервів і грошей?

Є ідея! Наприклад, фізособа може передати до статутного капіталу (далі – СК) свого ТОВ право користування такою будівлею. І надалі просто отримувати дивіденди з прибутку, заробленого ТОВ у ході господарської діяльності (у т. ч. і від здавання будівлі в оренду). При цьому отримані фізособою дивіденди обкладатимуться ПДФО за набагато нижчою ставкою (5 % або 9 %, а не 18 %).

На замітку! Цією ж схемою може скористатися й учасник ТОВ – юрособа. Правда, мінімізації оподаткування він усе ж таки не досягне. Та зате, наприклад, покращить показники своєї фінзвітності шляхом збільшення чистих активів, що теж може стати в нагоді. А взагалі з погляду вигідності оподаткування таку операцію бажано розглядати в комплексі: інвестор – емітент. Але в цій консультації це не є нашою метою.

Що говорить закон? Обмін власного майна або майнових прав на корпоративні права емітента (юрособи) для інвестора є правочином на два кінці. Це одночасно придбання фінансової інвестиції та відчуження такого майна або майнових прав на користь емітента (пп. 14.1.81 Податкового кодексу, далі – ПК; ст. 1 Закону від 18.09.1991 № 1560-XII; ст. 3 Закону від 12.07.2001 № 2658-III; п. 4 НП(С)БО 13, а також див. консультацію юриста в «Вносимо до статутного капіталу право користування майном»). Із цієї позиції ми і розглядатимемо облік та оподаткування такої операції в інвестора (фізособи і юрособи) та емітента.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали