• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Постачання яких дезінфікуючих засобів звільнено від ПДВ

Карантин

20.05.2020 232 0 1

Практична ситуація

Підприємство постачає «немедичні» дезінфікуючі засоби. Чи звільняються від ПДВ у період карантину такі операції, чи пільга поширюється лише на «медичні» деззасоби?

«Карантинна» пільга з ПДВ поширюється лише на ті дезінфікуючі засоби, які потрапили до Переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 20.03.20 р. № 224 (далі – Перелік № 224).

Адже згідно п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ ПК тимчасово, на період з 17.03.20 р. і до останнього календарного дня місяця, в якому завершується карантин, звільняються від ПДВ операції з увезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у т. ч. лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), які є необхідниими для виконання вищезазначених заходів і перелік яких визначено КМУ.

Тобто головний критерій для застосування карантинної пільги – включення товару до Переліку № 224. На цьому податківці наголошують у своїх роз’ясненнях (див., наприклад, відповіді 4 з Інформаційного листа ДПС від 16.04.20 р. № 10, ІПК від 30.04.20 р. № 1764/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, ІПК від 29.04.20 р. № 1725/6/99-00-07-03-02-06/ІПК).

У Переліку № 244 дезінфікуючі засоби входять до окремого розділу «Дезінфекційні засоби, антисептики та обладнання для проведення дезінфекції…».

У примітці 1 до Переліку № 224 зазначено, що коди згідно з УКТЗЕД наводяться вцьому переліку довідково. Основною підставою для звільнення від обкладення ПДВ є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, зазначеним у Переліку.

Отже, визначаючи, чи належить дезінфікуючий засіб до категорії «карантинних товарів», орієнтуємося не лише на код УКТЗЕД, а й на назву товару в Переліку № 224. До того ж, для окремих дезінфікуючих засобів має значення ще й форма випуску та вміст активнодіючої речовини (у разі заповнення для них колонки 3 та 4 таблиці).

Дезінфекційні засоби – це засоби, які застосовуються для знищення в середовищі життєдіяльності людини збудників інфекційних хвороб. Таке тлумачення випливає із визначення терміна «дезінфекційні заходи», наведеного у ст. 1 Закону від 06.04.2000 р. № 1645-III «Про захист населення від інфекційних хвороб» (далі – Закон № 1645).

Згідно зі ст. 34 Закону № 1645 хімічні речовини, біологічні чинники та засоби медичного призначення, що застосовуються для проведення дезінфекційних заходів, підлягають гігієнічній регламентації та державній реєстрації. Порядок державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів затверджено постановою КМУ від 03.07.06 р. № 908. Застосування дезінфекційних засобів, не зареєстрованих у встановленому порядку в Україні, а також тих, у процесі виготовлення, транспортування чи зберігання яких було порушено вимоги технологічних регламентів та інших нормативно-правових актів, забороняється.

Водночас тимчасово, на час дії карантину, п. 21 розд. Х Закону № 1645 дозволяє виробництво та застосування дезінфекційних засобів (код згідно з УКТ ЗЕД 3808 94 90 00) без їх державної реєстрації в установленому законодавством порядку, за умови що в такому дезінфекційному засобі немає діючих речовин, небезпечних для здоров’я людини.

Отже, вважаємо, що під дію «карантинної» ПДВ-пільги підпадають операції з постачання не лише медичних, але й промислових та побутових дезінфекційних засобів, якщо їх назви та коди УКТ ЗЕД відповідають наведеним у Переліку № 224. Адже жодних застережень щодо виняткового медичного призначення таких засобів ні п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ ПК, ні Порядок № 224 не містять.


Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали