• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Податок на нерухомість: і тут звільнення тільки на місяць!

14.04.2020 961 0 0

Колишня редакція п. 525 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу (далі - ПК) (зміну вніс Закон від 17.03.20 р. № 532-IX, далі - Закон № 533) звільняла від сплати податку на нерухомість на період з 1 березня по 30 квітня 2020 року. Нова редакція цього пункту (зміну вніс Закон від 30.03.20 р. № 540-IX) скоротила таке звільнення на один місяць. Тепер податок можна не сплачувати тільки за березень.

Ця пільга запроваджена як для юридичних, так і для фізичних осіб.

Крім житла! Звільнення діє тільки для податку за об’єкти нежитлової нерухомості. При цьому неважливо, використовуються вони в господарській діяльності чи ні. Пільг щодо житлової нерухомості не передбачено.

Як скористатися цією пільгою?

Звичайним шляхом – за допомогою подання уточнюючої декларації. Її повинні подати всі, хто на 2020 рік подавав податкову декларацію з податку на нерухоме майно, що відрізняється від земельної ділянки (зараз застосовують форму, затверджену наказом Мінфіну від 10.04.15 р. № 408, у редакції наказу Мінфіну від 15.11.18 р. № 897). Оскільки звільнення діє тільки в частині нежитлової нерухомості, в уточненці потрібно заповнити додаток 2. Для фізосіб перерахунок суми податку на нерухомість повинні проводити податківці.

Треба сказати, що при заповненні уточнюючої декларації платники зіткнуться з відсутністю коду пільги в Довіднику пільг (гр. 16 додатка 2), а також розміру пільги у відсотках (гр. 17 додатка 2). Можливо, контролери найближчим часом роз'яснять, що потрібно зазначати в цих графах. Але поки що, мабуть, ці графи потрібно залишити порожніми.

У принципі уточненка повинна заповнюватися таким чином (припустимо, що платником подається перша уточнююча декларація цього року):

  • у заголовній частині в полі «уточнююча» рядка 1 – проставляємо позначку «Х», у полі «Починаючи з» – «03» (ЗІР, категорія 106.07), у полі 1.2 «податковий період, що уточнюється» – 2020 рік. Поле 1.1 не заповнюється (ЗІР, категорія 106.07);
  • за всіма об'єктами нежитлової нерухомості в додатку 2 відображаємо нові річні та поквартальні суми податкових зобов'язань з урахуванням пільги. Відповідно, у підсумковому рядку 3 повинні стояти нові суми податкових зобов'язань, а саме у графі 19 цього рядка – річна (зменшена) сума, а потім – нові поквартальні суми, причому у графі 20 (за I квартал) ця сума зменшиться на ту частину, яка припадає на березень;
  • у рядку 4 розд. II – відображаємо старі суми податкових зобов'язань з раніше поданої декларації з податку на нерухомість на 2020 рік;
  • у рядку 6 розд. II – зазначаємо суми податкових зобов'язань, які зменшують раніше нараховані суми податку (ряд. 4 – ряд. 3). Цей показник переноситься до рядка 6.3 (річне зобов'язання до зменшення) основної частини декларації.

Якщо платник податків, керуючись Законом № 533, уже подавав уточнюючу декларацію, то йому потрібно подати наступну уточнюючу декларацію, щоб збільшити податок на нерухомість за квітень 2020 року. Цю нову уточненку потрібно заповнити так само, як показано вище, але з такими особливостями:

  • у заголовній частині в полі «Починаючи з» – ставимо «04» (ЗІР, категорія 106.07);
  • за всіма об'єктами нежитлової нерухомості в додатку 2 – відображаємо нові річні та поквартальні суми податкових зобов'язань з урахуванням скасування пільги. Відповідно, у підсумковому рядку 3 повинні стояти нові суми податкових зобов'язань з податку на нерухомість, а саме у графі 19 цього рядка – річна (збільшена) сума, а потім – нові поквартальні суми, причому у графі 21 (за II квартал) ця сума збільшується на ту частину, яка припадає на квітень;
  • у рядку 4 розд. II – відображаємо суми податкових зобов'язань згідно з раніше поданою уточнюючою декларацією;
  • у рядку 5 розд. II – зазначаємо суми податкових зобов'язань, які збільшують раніше нараховані суми податку (ряд. 3 – ряд. 4). Цей показник переноситься до рядка 6.2 (річне зобов'язання до збільшення) основної частини декларації.

Важливий нюанс! У п. 525 підрозд. 10 розд. XX ПК чітко встановлено: у разі подання уточнюючих декларацій для збільшення податкових зобов’язань за квітень 2020 року до платника податків не застосовуються штрафні санкції ні за ст. 50 ПК – за самостійне виправлення помилок, ні за п. 120.2 ПК – за те, що він не виконав умови самостійного внесення змін до податкової звітності.

У які строки треба подати уточненку з податку на нерухомість?

У колишній редакції п. 525 підрозд. 10 розд. XX ПК ніяких вказівок із цього приводу не було. Тому можна було сказати: оскільки податкове зобов'язання за I квартал потрібно сплатити до 30.04.20 р. (пп. «б» пп. 266.10.1 ПК), уточнюючу декларацію з податку на нерухомість слід подати не пізніше 29.04.20 р. Проте в новій редакції цього пункту встановлено інший строк: таку уточнюючу декларацію потрібно подати не пізніше 30.04.20 р. (це четвер).

А коли потрібно сплатити податкові зо­бо­в'язання за I та II квартали 2020 року?

Згідно з новою редакцією п. 525 підрозд. 10 розд. XX ПК платники податку на нерухомість сплачують податкове зобов'язання за квітень 2020 року в повному обсязі за місцезнаходженням об'єкта нежитлової нерухомості у строк до 30.06.20 р.

І якщо буквально читати цю норму, то вона стосується всіх платників (і тих, хто уточнював податкові зобов'язання, і тих, хто цього не робив), а також усієї нерухомості (і житлової, і нежитлової)! При цьому пеня і штрафні санкції, передбачені ПК за порушення строків сплати податкових зобов'язань, за такий період не застосовуються!

Тобто виходить, що за I квартал зменшену суму податкових зобов'язань потрібно сплатити у звичайні строки – до 30.04.20 р. (тобто не пізніше 29.04.20 р., це середа).

А ось плату за II квартал начебто доведеться розділити. У цій частині депутати, мабуть, помилилися – як то кажуть, хотіли зробити як краще, а вийшло, як завжди. Вийшло явне непорозуміння. Виходить, що суму за квітень потрібно сплатити не пізніше 26.06.20 р. (28.06.20 р. – святковий день, який випадає на вихідний, а вихідний переноситься на 29.06.20 р.), а решту платежу за II квартал – не пізніше 29.07.20 р. (середа). Ну і чого депутати домоглися?..

Важливий нюанс! Ще раз підкреслимо, що в п. 525 підрозд. 10 розд. XX ПК чітко сказано: за порушення строків сплати податкових зобов’язань за квітень 2020 року пеня і штрафні санкції не нараховуються. І податківці це розуміють. Тому в п. 3 Листа № 9 вони повідомили, що і пеню, і штрафні санкції вони збираються застосовувати тільки в тому випадку, якщо буде порушений звичайний строк сплати податкових зобов’язань за II квартал – 29.07.20 р.

Що це дає платникам податків?

Як і для плати за землю, звільнення від сплати податку на нерухомість за один місяць – мало. Але потрібно знати: так само, як і стосовно плати за землю, за податком на нерухомість може виникнути як переплата (якщо буде подана уточнююча декларація на зменшення, але податок сплачений), так і недоїмка (якщо податок не буде сплачений без подання уточнюючої декларації).

Але пам'ятайте: якщо ви порушили податкове законодавство протягом трьох місяців – з 1 березня по 31 травня 2020 року, то застосовувати до вас штрафні санкції податкова взагалі не має права (новий п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК). Отже, ще є час для того, щоб трохи заспокоїтися і зрозуміти, що робити далі.


Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині

«Карантинні» нововведення з урахуванням роз'яснень

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали