Так, може. Адже частиною другою ст. 48 КЗпП передбачено, що на вимогу працівника, який уперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу.
Щоправда, тут чітко не визначено, які саме дні маються на увазі - робочі чи календарні. На думку автора, якщо це юридично кадрові дії, то дні мають бути робочими, оскільки ці дії здійснюються в робочий час. Крім того, якщо в нормативному акті йдеться про календарні дні, то про це зазначається в ньому безпосередньо - як, наприклад, у ст. 75 КЗпП, якою регулюється питання тривалості щорічної основної відпустки.
Водночас Інструкцією про порядок ведення трудових книжок, затвердженою спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58, установлено інший строк для оформлення трудової книжки. А саме, як зазначено в п. 2.2 цієї Інструкції, заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу.
Однак Закон (яким є КЗпП) має вищу юридичну силу, тому слід дотримуватися норм частини другої ст. 48 КЗпП.
Отже, якщо працівник, який працевлаштовується вперше, вимагає (ця вимога може бути висловлена як в письмовій, так і в усній формі) оформлення паперової трудової книжки, роботодавець повинен це виконати.
Крім того, роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.
Порядок ведення трудових книжок та зразок заповнення див. у статті «Трудова книжка: правила заповнення».
Увага! Якщо у вас є запитання, ви можете зателефонувати на нашу консультаційну лінію або залишити запитання в Особистому кабінеті. |