Звільнення в разі позбавлення працівника права керування транспортними засобами
Практична ситуація
Працівника підприємства - водія суд позбавив права керувати транспортними засобами. Чи може роботодавець звільнити його через це?
За вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з порушенням Правил дорожнього руху (далі – ПДР), до особи застосовується адміністративне стягнення, одним із видів якого є позбавлення спеціального права, зокрема права керувати транспортними засобами (далі – ТЗ). Прерогатива щодо застосування позбавлення спеціального права за порушення ПДР як окремого виду адміністративного стягнення належить суду.
Згідно зі ст. 3171 КУпАП виконання постанови про позбавлення права керування ТЗ здійснюється шляхом вилучення посвідчення водія на строк позбавлення права керування ТЗ та внесення до єдиної інформаційної системи МВС відомостей про позбавлення такого права на строк, визначений постановою, та про вилучення посвідчення водія. Особа вважається позбавленою права керування ТЗ після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Позбавлення працівника права керування ТЗ може бути підставою для звільнення в разі, якщо його робота пов’язана з керуванням ТЗ.
Отже, оскільки в нашій ситуації права керування ТЗ позбавлений водій автотранспортних засобів підприємства, згідно з рішенням суду його можна звільнити за п. 2 частини першої ст. 40 КЗпП.
Підтвердженням цьому є п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду від 06.11.1992 № 9 «Про порядок розгляду судами трудових спорів». У ній зазначено, що у випадках, коли згідно із законодавством виконання певної роботи допускається після надання в установленому порядку спеціального права (водії автомобільного та електричного транспорту тощо), позбавлення цього права може бути підставою для звільнення працівника з мотивів невідповідності займаній посаді або виконуваній роботі з додержанням правил п. 2 ст. 40 КЗпП.
Зверніть увагу, що звільнення у зв’язку з невідповідністю займаній посаді відбувається, якщо працівника неможливо перевести на іншу роботу (частина друга ст. 40 КЗпП). Відповідно, якщо є можливість перевести на іншу роботу, необхідно запропонувати працівникові таке переведення. І лише якщо він відмовиться від цієї пропозиції, його можна звільнити за п. 2 частини першої ст. 40 КЗпП. |
Як варіант, на період позбавлення права керування ТЗ працівника можна відсторонити від роботи без збереження заробітної плати (детальніше про відсторонення працівників читайте у статті «Відсторонення працівника від роботи: підстави та порядок оформлення»).
Коментарі до матеріалу