Нюанси звільнення працівника за власним бажанням та угодою сторін
Розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника (ст. 38 КЗпП) та за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) досі викликає безліч запитань щодо правильності застосування норм зазначених статей, що підтверджується судовою практикою.
Тому розглянемо основні нюанси звільнення працівника за цими двома підставами з метою порівняння умов та уникнення непорозумінь і судового оскарження працівником незаконного звільнення, яке призводить до негативних наслідків для роботодавця, а саме:
- поновлення працівника на роботі та сплати середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу (ст. 235 КЗпП);
- матеріальної відповідальності службової особи, винної в незаконному звільненні або переведенні працівника (обов’язок покрити шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації у зв’язку з оплатою працівникові часу вимушеного прогулу) (ст. 237 КЗпП);
- відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику (ст. 2371 КЗпП);
- покарання роботодавця за грубе порушення законодавства про працю, передбачене ст. 172 Кримінального кодексу.
Проаналізуємо детально проблемні питання та наведемо поради і пропозиції щодо оформлення звільнення для уникнення негативних наслідків для роботодавця.
Звільнення працівника за власним бажанням (ст. 38 КЗпП) не потребує наявності поважних причин. Працівник може звільнитися за будь-якою підставою, подавши заяву не пізніше ніж за два тижні до дати звільнення, і він не зобов’язаний інформувати про причину роботодавця.
Але причини звільнення можуть бути і поважними, тобто пов’язаними з неможливістю продовжувати роботу. У такому разі роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року