Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Обов’язки директора виконуватиме засновник: які документи потрібно оформити

09.09.2022 621 0 2

Запитання – відповіді

Підприємство припинило свою діяльність, з найманих працівників залишився тільки директор, але і той вирішив звільнитися. Нового директора приймати на роботу не будемо, оскільки немає грошей платити зарплату. Обов’язки з керівництва підприємством будуть покладені на засновника без укладення з ним трудового договору. Які документи у цьому випадку потрібно оформити підприємству?

Працювати без директора можна – це випливає зі змісту ч. 2 ст. 65 Господарського кодексу. Там сказано, що власник підприємства може здійснювати свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту та інших установчих документів. 

Якщо засновник буде сам управляти підприємством, для початку необхідного прийняти рішення про таку форму управління

Якщо у вас ТОВ, доведеться скликати загальні збори учасників, на яких прийняти рішення про покладання обов’язків з управління підприємством на одного із засновників без укладення з ним трудового договору. Таке рішення слід оформити протоколом

Зверніть увагу! У протоколі треба зазначити, що трудовий договір із засновником не укладається, а також перелічити, які саме функції покладаються на цього засновника (наприклад, складати і підписувати обов’язкову звітність, оформляти розрахункові та касові документи, укладати договори від імені ТОВ тощо). 

Потім потрібно зареєструвати зміну керівника. Для цього слід подати суб’єкту держреєстрації пакет документів, передбачений ч. 4 ст. 17 Закону від 15.05.2003 № 755-IV (далі – Закон № 755).

Серед цих документів – реєстраційна заява за формою 2, затвердженою наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5 (далі – Наказ № 3268/5). У формі заяви в розділі «Відомості про зміни...» потрібно зробити позначку у графі «Зміна керівника або відомостей про керівника» і заповнити сторінку 5 заяви, яка стосується цих змін. Правда, у нас не зовсім керівник – у нас особа, яка виконує функції керівника. Проте в нашому випадку ми повинні заповнити саме цей розділ реєстраційної заяви. 

Чи потрібно подавати до податкового органу форму № 1-ОПП, якщо засновника ми призначаємо відповідальним за управління підприємством?

Ні, не потрібно. Адже відомості про зміну керівника підприємства ви зареєструєте в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР). А з ЄДР ці відомості податковий орган отримає в електронному вигляді відповідно до Закону від 15.05.03 р. № 755-IV (ст. 13). Нагадаємо, що платник податків зобов’язаний повідомляти податковий орган про зміну тільки тих облікових даних, яких немає в ЄДР (п. 66.5 Податкового кодексу). 

Чи потрібно оформляти електронний підпис на засновника, який керуватиме підприємством?

Звичайно, потрібно. Адже цей засновник повинен буде складати і подавати обов’язкову звітність підприємства (у т. ч.і в електронному вигляді). Тому й електронний підпис на нього необхідно оформити.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали