Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Пальне для генераторів обсягом до 2 000 л можна зберігати без ліцензії

09.01.2023 594 1 0

Із 3 січня цього року набули чинності норми, відповідно до яких суб’єкт господарювання (далі – СГ) має право зберігати пальне, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки (далі – генератор), обсягом до 2 000 л без отримання ліцензії. Розглянемо це нововведення докладніше.


Відповідні зміни було внесено Законом від 13.12.2022 № 2836-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» (далі – Закон № 2836, набув чинності з 03.01.2023) до Закону від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).

Запитання – відповіді

За яких умов СГ має право зберігати пальне без отримання ліцензії?

Законом № 2836 доповнено ст. 18 Закону № 481. Так, цією нормою встановлено, що на період воєнного стану та протягом 30 днів із дня його припинення або скасування СГ (у т. ч. іноземний СГ, який діє через своє зареєстроване постійне представництво):

  • має право зберігати пальне, яке використовується для заправлення генератора, обсягом до 2 000 л на кожному об’єкті, забезпеченому генератором, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензії на право зберігання пального, результатів надання інших адміністративних послуг);
  • зберігає пальне, яке споживається для заправлення генератора, обсягом понад 2 000 л на кожному об’єкті, забезпеченому генератором, на підставі безплатного подання до територіальних органів ДПС декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального (далі – декларація). Декларація може бути подана в довільній формі за вибором СГ: через нарочного, поштою або в електронному вигляді.

Зверніть увагу! Право на зберігання пального, яке споживається для заправлення генератора, обсягом понад 2 000 л на кожному об’єкті, забезпеченому генератором, набувається з моменту подання декларації до податкового органу.

Отже, не отримувати дозвільні документи (ліцензію або декларацію) мають право лише ті СГ, як дотримуються одночасно двох умов:

  • зберігають пальне виключно для заправлення генератора;
  • на кожному об’єкті, де розташований генератор, зберігається не більше ніж 2 000 л.

Крім того, як і раніше, ліцензію не потрібно отримувати, якщо СГ зберігає пальне виключно в споживчій тарі до 5 л (ст. 15 Закону № 481).

Що загрожує СГ, якщо він зберігатиме пальне для генератора обсягом понад 2 000 л без отримання ліцензіі та за відсутності належним чином поданоі деклараціі?

Якщо в період дії воєнного стану та протягом 30 днів із дня його припинення або скасування ДПС виявить факти зберігання СГ пального обсягом понад 2 000 л без ліцензії та без подання декларації, до нього буде застосовано відповідальність за зберігання пального без ліцензії.

Нагадаємо, за це правопорушення передбачено штраф у розмірі 500 000 грн, причому навіть за один день зберігання (ст. 17 Закону № 481).

СГ має намір зберігати не більше ніж 2 000 л пального для власних потреб – для заправлення сільгосптехніки, а не генератора. Чи треба йому в період воєнного стану отримувати ліцензію?

Так, треба. Незалежно від запровадження воєнного стану, зберігати пальне навіть для власних потреб дозволено тільки за наявності ліцензії (ЗІР, категорія 113.04). Як було зазначено вище, за зберігання пального без ліцензії (навіть за один день) СГ оштрафують на 500 000 грн.

У разі виявлення податківцями під час фактичних перевірок порушень норм Закону № 481 на СГ можуть накласти фінансові санкції, визначені ст. 17 Закону № 481.

Хороша новина: якщо СГ отримав ліцензію до запровадження воєнного стану (до 24.02.2022), черговий платіж можна внести протягом 30 днів після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні (ст. 18 Закону № 481).

Щоб отримати ліцензію на зберігання пального для власних потреб, СГ повинен подати в орган ДПС (ст. 15 Закону № 481):

  • заяву, у якій зазначається вид господарської діяльності, для провадження якого він має намір отримати ліцензію (зокрема, зберігання пального для потреб власного споживання чи перероблення). Форму такої заяви нормативно-правовими актами не затверджено. Рекомендовані зразки заяви можна знайти на сайтах Головних управлінь ДПС;
  • документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію на право зберігання пального в розмірі 780 грн.

Подати вищевказані документи можна через нарочного, поштою або в електронному вигляді. Подати документи в електронній формі можна через електронний кабінет, зайшовши в меню «Листування з ДПС» його приватної частини.

Крім того, для подання документів можна застосувати програму M.E.Doc. У ній є окремий розділ «Облік акцизного податку», у якому користувач може сформувати заяву щодо отримання ліцензії на право зберігання пального (ідентифікатор форми – J1304602).

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали