• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Новий закон: коли та як треба вносити зміни до статуту ТОВ

07.06.2018 9715 0 28


Органи управління ТОВ: нові правила
Формування статутного капіталу ТОВ: що змінилося?
Дивідендні нововведення для ТОВ
Шість ідей, як із вигодою використовувати можливість взаємозаліку за вкладами до СК
Зміна розміру СК ТОВ по-новому
Продаж частки в ТОВ: що змінилося
Прийняття нових учасників і вихід із ТОВ: основні нововведення
Спадкоємство частки в СК ТОВ по-новому


Акценти цієї статті:

  • чи треба вносити зміни до статуту у зв'язку з набуттям чинності нового закону;
  • протягом якого строку слід внести зміни до статуту ТОВ;
  • що загрожує товариству, якщо не обновити статут;
  • які потрібні документи для реєстрації змін.

Із 17 червня цього року набуває чинності новий закон, який тепер регулюватиме діяльність товариств з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) і товариств із додатковою відповідальністю (далі – ТДВ). Це Закон від 06.02.18 р. № 2275-VIII (далі – Закон № 2275). Із цієї дати втрачає чинність закон, який раніше регулював діяльність ТОВ (Закон від 19.09.91 р. № 1576-ХII, далі – Закон № 1576).

Положення, що регулюють діяльність ТОВ, у новому законі істотно відрізняються від старих норм. У цій консультації ми відповімо на запитання, які вас турбують у зв'язку з набуттям чинності нового закону.

Чи потрібно вносити зміни до статуту ТОВ у зв'язку з набуттям чинності Закону № 2275? І якщо так, то на якій підставі (адже прямої вказівки на необхідність унесення змін до статуту в новому законі немає)?

Вносити зміни до статуту потрібно.

Так, у Законі № 2275 це прямо не зазначено. Проте така необхідність випливає з інших вимог, установлених законодавством, а саме:

  • з п. 3 гл. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2275, де сказано, що протягом року з дня набуття чинності цього закону положення статуту ТОВ, які не відповідають Закону № 2275, є дійсними в частині, яка відповідає законодавству станом на день набуття чинності Закону № 2275, і цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту;
  • п. 8 ч. 1 ст. 15 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV (далі – Закон № 755), де передбачається, що положення статуту юрособи повинні відповідати законодавству.

Таким чином, з моменту набуття чинності Закону № 2275 госптовариствам дається один рік на те, щоб привести установчі документи у відповідність із положеннями нового закону.

Тобто вам не обов'язково бігти до держреєстратора прямо зараз. Краще за все ретельно проаналізувати, зважити всі за і проти за тими моментами, де у вас є вибір. І тільки потім міняти зміст статуту. Проте не забувайте: гранична дата, коли це потрібно зробити, – 17.06.19 р.

На замітку! Ви повинні обновити статут під Закон № 2275. Дата нової редакції статуту – не пізніше 17 червня 2019 року.

Які відомості обов'язково повинні бути наявними в статуті ТОВ?

Вимоги до змісту статуту ТОВ наведені в ст. 88 Цивільного кодексу (далі – ЦК) та ч. 5 ст. 11 Закону № 2275.

Так, у статуті ви зобов'язані зазначити:

  • повне і скорочене (за наявності) найменування товариства;
  • органи управління товариством, їх компетенцію, порядок прийняття цими органами рішень;
  • порядок вступу до товариства і виходу з нього.

Позитивне нововведення! Порівняно зі старими правилами (див. ст. 4 Закону № 1576) перелік обов’язкових відомостей статуту став набагато менший. І це добре: тепер скласти статут буде простіше, а питання, які не закріплені в статуті, можна буде вирішувати гнучкіше – виходячи з обставин, що склалися, і, мабуть, більш оперативно – у поточному порядку.

Які ще відомості, крім обов'язкових, можна включити до статуту?

Усі інші відомості, які ви захочете включити до статуту, не повинні суперечити законодавству. І тут вам варто звернути увагу на ті норми Закону № 2275, які є диспозитивними.

Для довідки. Диспозитивні норми – на відміну від імперативних – дають можливість альтернативи для ТОВ. Тобто дозволяють врегулювати ці питання інакше, ніж це передбачено законом. У таких нормах є вказівка «якщо інше не передбачено статутом...».

Наприклад, ст. 14 Закону № 2275 передбачено, що кожний учасник товариства зобов'язаний повністю зробити свій вклад протягом 6 місяців із дати державної реєстрації товариства, якщо інше не передбачено статутом. Тобто статутом можна передбачити будь-який інший строк для здійснення вкладів учасниками (як більше, так і менше 6 місяців).

Які саме відомості потрібно поміняти в статуті ТОВ, щоб він відповідав вимогам Закону № 2275?

Тут немає єдиного «рецепту» для всіх ТОВ. Адже кожне ТОВ індивідуальне, має свою власну історію й у кожного – свій зміст статуту. Тому кожному товариству доведеться провести роботу з обновлення статуту в індивідуальному порядку, проаналізувавши кожний пункт цього документа.

Ми рекомендуємо вам уважно вивчати кожний пункт статуту і звіряти його зі змістом Закону № 2275, щоб перевірити: відповідає чи ні (і тут вам допоможе текст закону).

Якщо зміст пункту не відповідає новим нормам, тоді потрібно подивитися – обов'язкова ця умова статуту чи ні. І якщо не обов'язкова, то ви самі вирішуєте, варто його включати до свого статуту чи ні.

Нововведень досить багато, але в першу чергу рекомендуємо звернути увагу на нововведення, що стосуються таких питань, як:

  • порядок формування, збільшення і зменшення статутного капіталу;
  • процедура прийняття нових учасників у ТОВ і виходу з ТОВ;
  • порядок проведення загальних зборів учасників ТОВ;
  • особливості регулювання нарахування і виплати дивідендів.

А розібратися детальніше в цих питаннях вам допоможуть наші консультації, опубліковані в цьому спецвипуску.

Що буде, коли статут не обновити до 17.06.19 р.?

Будь-яких штрафних санкцій за такий факт не передбачено.

Проте, якщо ТОВ не приведе свій статут у порядок до 17.06.19 р., то неминуче зіткнеться з проблемами. Адже із зазначеної дати всі положення статуту, які суперечать Закону № 2275, будуть недійсними. А це означає, що багато важливих моментів роботи ТОВ будуть неврегульованими. Така ситуація може призвести до спору між учасниками ТОВ.

Удар по репутації! «Застарілий» статут може підірвати репутацію ТОВ в очах його контрагентів. Адже якщо головний документ підприємства не в порядку, чи можна довіряти такому партнерові?

Також у ТОВ можуть виникнути проблеми при спілкуванні з різними держорганами з приводу отримання дозвільних документів, ліцензій тощо.

Тому рекомендуємо вам не вносити зміни до статуту поспіхом, але і не розслаблятися, починати працювати над новою редакцією статуту, щоб встигнути в зазначений строк. Рік пролетить швидко.

А чи можуть ліквідувати ТОВ за статут, який не приведено у відповідність із Законом № 2275?

Ні, не можуть.

Підстави для ліквідації юридичної особи названі в ст. 110 ЦК. Передбачено, що юрособа ліквідується в таких випадках:

  • за рішенням учасників або органу юрособи, уповноваженого на це установчими документами;
  • за рішенням суду внаслідок допущених при створенні юрособи порушень, які не можна усунути, прийнятим за позовом учасника юрособи або відповідного органу державної влади;
  • за рішенням суду в інших установлених законом випадках, прийнятим за позовом відповідного органу державної влади.

Перший випадок узагалі не стосується нашого питання. Другий – це порушення, допущені ще на етапі створення юрособи, які усунути неможливо. А поміняти зміст статуту – цілком здійсненна справа. Що стосується третього випадку, то на подання такого позову до суду у держоргана повинні бути повноваження, установлені законом. А на сьогодні жоден держорган не уповноважений законом подавати до суду позов про ліквідацію ТОВ унаслідок неприведення статуту у відповідність із законом.

Скільки коштуватиме внесення змін до статуту у зв'язку з приведенням його у відповідність із нормами Закону № 2275?

Ця процедура буде безплатною, якщо ви встигнете внести зміни до статуту протягом відведеного на це року (тобто не пізніше 17.06.19 р.). Звільнення від сплати адміністративного збору на цей період прямо передбачене п. 5 гл. VIII Закону № 2275.

Безумовно, певні витрати все одно будуть – наприклад, на нотаріальне посвідчення підписів на документах. Але адміністративний збір сплачувати не потрібно.

Які документи знадобляться для внесення змін до статуту ТОВ?

За правилами чинного законодавства внесення змін до статуту здійснюється шляхом викладення його в новій редакції.

Для державної реєстрації статуту в новій редакції потрібно звернутися до суб'єкта держреєстрації та подати документи, перелік яких наведений у ч. 4 ст. 17 Закону № 755, а саме:

  • заяву про держреєстрацію змін відомостей про юрособу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР). Форма такої заяви затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5 (форма 3);
  • примірник оригіналу (або нотаріально посвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юрособи про зміни, які вносяться до ЄДР. Таким документом буде протокол зборів учасників ТОВ, на якому був затверджений статут у новій редакції. Дійсність підписів на протоколі повинна бути посвідчена нотаріально;
  • статут ТОВ у новій редакції (виходячи з вимог ст. 15 Закону № 755).

Выводы

Протягом року з моменту набуття чинності Закону № 2275 (у період з 17.06.18 р. по 17.06.19 р.) необхідно внести зміни до статуту ТОВ.

Статут ТОВ слід викласти в новій редакції, проаналізувавши його зміст і звіривши з нормами Закону № 2275.

Для державної реєстрації змін необхідно звернутися до суб'єкта держреєстрації відповідно до Закону № 755.

Адміністративний збір при реєстрації змін сплачувати не потрібно, якщо ви вноситимете ці зміни протягом року з моменту набуття чинності Закону № 2275.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Дякуємо за реєстрацію на сайті Uteka.ua. Для підтвердження вашого e-mail адресу вам на пошту було відправлено листа. Будь ласка, перейдіть за посиланням зазначеному в листі.
Новий закон: коли та як треба вносити зміни до статуту ТОВ