Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Дивідендні нововведення для ТОВ



Акценти цієї статті:

  • що змінилося у правилах виплати дивідендів;
  • які моменти щодо дивідендів можна передбачити статутом ТОВ;
  • у яких випадках дивіденди виплачувати не можна.

Питання виплати дивідендів законодавчо врегульовані у ст. 26–27 Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII (далі – Закон № 2275). Багато моментів, що стосуються дивідендів, можна прописати у статуті ТОВ.

Позитивна зміна! У Законі № 2275 тепер є чітка регламентація важливих питань, що стосуються дивідендів (у «старому» Законі від 19.09.91 р. № 1576-ХII (далі – Закон № 1576) були тільки окремі згадки про дивіденди).

Кому належать дивіденди в ТОВ за новими правилами?

Виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їх часток.

А раніше в законі було зазначено, що право на дивіденди є у тих, хто був учасником товариства на початок строку виплати дивідендів (ст. 10 Закону № 1576). Погодьтеся, нове правило – справедливіше. Адже відправна точка для отримання дивідендів – саме прийняття рішення про їх виплату. А строк виплати – це вже вторинно.

Хто має право приймати рішення про виплату дивідендів у ТОВ?

Як і раніше, прийняття рішення про виплату дивідендів ТОВ належить до компетенції найвищого органу ТОВ – загальних зборів учасників (п. 12 ч. 2 ст. 30 Закону № 2275). І це повноваження не може бути делеговане іншим органам ТОВ (наприклад, наглядовій раді).

Оформляється рішення протоколом загальних зборів учасників.

Як часто повинні виплачуватися дивіденди згідно з новими правилами?

Це вирішують самі учасники ТОВ: ч. 3 ст. 26 Закону № 2275 передбачає, що дивіденди можуть виплачуватися за будь-який період.

Єдине обмеження: період, за який виплачуються дивіденди, повинен бути кратний кварталу. Але це обмеження можна обійти, оскільки закон дозволяє передбачити статутом інше. Наприклад, ви маєте право зазначити у статуті, що дивіденди виплачуються щомісяця.

Важливий момент! Питання про розподіл прибутку і виплату дивідендів учасники повинні вирішувати не рідше одного разу на рік.

Такий висновок випливає з норм ч. 2 ст. 31 Закону № 2275. Там сказано, що річні збори учасників повинні бути проведені протягом 6 місяців наступного за звітним року і до порядку денного обов'язкового повинне бути внесене питання про розподіл чистого прибутку, про виплату дивідендів та їх розмір.

Протягом якого строку з моменту проведення загальних зборів ТОВ зобов'язане виплатити дивіденди?

Виплату потрібно здійснити протягом 6 місяців з дня прийняття рішення загальними зборами (ч. 4 ст. 26 Закону № 2275).

Але і тут законодавець дозволяє учасникам ТОВ змінити це правило – зазначити інший строк виплати дивідендів у статуті ТОВ або ж у рішенні загальних зборів учасників (закріпивши це рішення протоколом зборів).

У яких випадках не можна виплачувати дивіденди?

Такі обмеження встановлено ст. 27 Закону № 2275. Так, забороняється виплачувати дивіденди, якщо:

  • товариство не розрахувалося з учасниками у зв'язку з їх виходом із товариства або з правонаступниками учасників товариства;
  • майна товариства недостатньо для задоволення вимог кредиторів за зобов'язаннями, строк виконання яких настав, або буде недостатньо після прийняття рішення про виплату дивідендів;
  • учасник товариства не здійснив свій вклад до статутного капіталу (повністю або частково).

Крім того, додатково статутом можна передбачити також і інші випадки, коли дивіденди не можуть виплачуватися. Наприклад, можна передбачити обмеження на виплату дивідендів при різкому зниженні суми активів товариства (наприклад, якщо вартість чистих активів ТОВ зменшилася на 30 % порівняно з торішніми показниками згідно з даними фінансової звітності).

Чи можуть дивіденди в ТОВ виплачуватися не в грошовій, а в натуральній формі?

Тепер Закон № 2275 передбачає, що за загальним правилом дивіденди повинні виплачуватися у грошовій формі (ч. 2 ст. 26 Закону № 2275). Правда, і тут є можливість передбачити інше в статуті. Наприклад, у статуті можна передбачити, що за рішенням загальних зборів учасників дивіденди можуть виплачуватися в натуральній формі – шляхом видачі продукції, що випускається підприємством (на суму, нараховану до виплати як дивіденди, виходячи із собівартості такої продукції).

Якщо у ТОВ є чистий прибуток за підсумками року, чи обов'язково виплачувати дивіденди чи сума прибутку може бути спрямована на інші цілі, наприклад на збільшення розміру статутного капіталу?

Ні, не обов'язково чистий прибуток спрямовувати на виплату дивідендів. Виплачувати чи ні дивіденди, вирішують теж самі учасники ТОВ.

Зокрема, вони мають право спрямувати нерозподілений прибуток на збільшення статутного капіталу. Таку операцію на практиці називають реінвестицією дивідендів.

Для довідки. Якщо збільшення статутного капіталу проводиться за рахунок нерозподіленого прибутку без залучення додаткових вкладів, то склад учасників і співвідношення їх часток у статутному капіталі не міняється (ст. 17 Закону № 2275).

Висновки

У законодавстві тепер є норми, що спеціально регламентують дивідендні питання ТОВ.

Якщо у вас немає бажання прописувати питання нарахування і виплати дивідендів у статуті ТОВ, ви можете це не робити (питання дивідендів не є обов'язковими у статуті за новими правилами). І в цьому випадку ви користуватиметеся загальними нормами, які закріплені в Законі № 2275.

Якщо ж у вас є бажання змінити правила, наведені в Законі № 2275, ви можете закріпити у статуті свої правила, які можуть стосуватися:

  • періоду, за який повинні виплачуватися дивіденди;
  • строку виплати після прийняття рішення про виплату дивідендів;
  • можливості виплати дивідендів у натуральній формі;
  • наявності обмежень, за яких рішення про виплату дивідендів не може бути прийняте.
Коментарі до матеріалу
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
У статті розповімо, в яких випадках суб’єкту господарювання – зберігачу пального слід повідомляти про зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального З 08.04.2025 набула чинності ...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
У консультації ми розглянемо, хто та яким чином має подати до органу ліцензування оновлені дані, а також відповімо на ваші запитання. Правила ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним змінилися з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.06.2024 № 3817-IX &l...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали