Акценти цієї статті:
Чи потрібна згода інших учасників на перехід частки спадкоємцеві?
Порядок переходу частки у статутному капіталі (далі – СК) спадкоємцеві регулюється ст. 23 Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII (далі – Закон № 2275). За загальним правилом, установленим ч. 1 цієї статті, отримувати згоду учасників товариства на перехід частки до спадкоємця – не потрібно. Тобто спадкоємець може стати учасником товариства, якщо сам захоче цього.
Для порівняння. До набуття чинності Закону № 2275 (до 17.06.18 р.) діє ст. 55 Закону від 19.09.91 р. № 1576-XII, яка передбачає, що спадкоємці мають переважне право на вступ до товариства. Проте це не означає, що спадкоємець автоматично стає учасником товариства. Згідно із цією нормою спадкоємцеві можуть і відмовити у вступі до товариства. У такому разі йому виплачуються гроші або майно у розмірі успадкованої |
Що потрібно зробити спадкоємцеві, щоб стати учасником товариства?
Спершу спадкоємець повинен звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину. Потім він подає ТОВ заяву про вступ до товариства (достовірність підпису на такій заяві слід посвідчити нотаріально) (ч. 2 ст. 23 Закону № 2275).
Важливий нюанс! Таку заяву слід подати протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини. |
Які будуть наслідки, якщо спадкоємець у встановлені строки не подасть товариству заяву про свій вступ до ТОВ?
Тут наслідки будуть такими (ч. 2 ст. 23 Закону № 2275). Якщо спадкоємець не вступає до товариства, а успадкована частка становить:
Які документи слід подати для держреєстрації змін у відомостях, які містяться в ЄДР?
Тут можуть бути два варіанти: спадкоємець вступає у ТОВ чи ні.
Якщо вступає, тоді для внесення змін до ЄДР спадкоємець подає такі документи (ч. 5 ст. 17 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV, далі – Закон № 755):
А ось якщо учасники ТОВ прийняли рішення про виключення з товариства померлого учасника, тоді представник товариства подає суб'єкту держреєстрації такі документи:
Як провести розрахунок зі спадкоємцем, якщо товариство прийняло рішення про виключення померлого учасника з ТОВ?
У цьому випадку застосовуватимуться правила, установлені ч. 8–11 ст. 24 Закону № 2275. А саме: товариство не пізніше 30 днів із дня прийняття загальними зборами такого рішення зобов'язане виплатити спадкоємцеві вартість його частки (ч. 13 ст. 24 Закону № 2275).
Вартість частки визначається станом на день, що передує дню прийняття загальними зборами учасників рішення про виключення учасника з товариства. І пропорційно до розміру успадкованої частки в ринковій вартості сукупності всіх часток учасників товариства.
Висновки
Якщо спадкоємець частки в СК ТОВ хоче стати учасником товариства, він повинен подати заяву про вступ до товариства протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини. Якщо він не подасть заяву в зазначений строк, товариство має право прийняти рішення про виключення померлого учасника із числа учасників товариства. У такому разі спадкоємець не стане учасником ТОВ, але це його не позбавляє права отримати вартість успадкованої частки.
У будь-якому випадку зміни у складі учасників ТОВ необхідно зареєструвати в ЄДР. Для цього спадкоємцеві (якщо він вступає у ТОВ) або товариству (якщо спадкоємець не вступає у ТОВ) треба буде звернутися до суб'єкта держреєстрації з пакетом документів.