Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Коли не можна позбавити премії через неналежне виконання посадових обов’язків

Сторони спору

Позивач – працівник; відповідач – роботодавець.

Обставини справи

Працівник обіймав посаду електромонтера з ремонту та обслуговування електрообладнання. У травні 2018 року розпорядженням начальника цеху йому був зменшений на 30 % розмір виробничої премії у зв’язку з неналежним веденням оперативного журналу, що було порушенням вимог посадової інструкції. Проте працівник визнав такі дії роботодавця неправомірними і звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати незаконним і скасувати вищезазначене розпорядження начальника цеху, а також зобов’язати відповідача виплатити йому недоотриману суму премії і відшкодувати моральну шкоду.

Рішенням районного суду позивачеві було відмовлено в задоволенні позовних вимог. Позивач подав апеляцію. Апеляційний суд визнав незаконним і скасував розпорядження начальника цеху і стягнув із відповідача компенсацію за моральну шкоду, завдану працівникові. Відповідач подав касаційну скаргу.

Позиції сторін

Позивач (працівник). Стверджує, що з посадовою інструкцією його належним чином, відповідно до ст. 29 КЗпП, не ознайомили. У листку ознайомлення з посадовою інструкцією стоїть не його підпис. Із цього приводу він звернувся із заявою до поліції.

За висновком атестованого судового експерта, підпис на листку ознайомлення з посадовою інструкцією – не його. Тому позивач уважав, що порушень вимог посадової інструкції не допускав. А своїми протиправними діями відповідач порушує його право на працю і робить замах на його законні права та інтереси.

Відповідач (роботодавець). Уважає, що висновок експерта, про який говорить позивач, є неналежним доказом, який був прийнятий судом апеляційної інстанції. При цьому судом повністю проігноровано інші докази у справі, які мають суттєве значення для його вирішення, грубо порушені положення ст. 77, 78, 79, 102, 110 Цивільного процесуального кодексу, неправильно застосовані положення ст. 91, 139, 140 КЗпП.

На чиєму боці суд

Верховний Суд став на бік працівника і залишив без змін постанову апеляційного суду (постанова Верховного Суду від 26.02.21 р., ЄДРСР, реєстр. № 95177227).

Аргументи суду

  1. Статтею 29 КЗпП передбачено, що до початку роботи на підставі трудового договору власник або уповноважений ним орган зобов’язаний роз’яснити працівникові його права й обов’язки та проінформувати під підпис про умови праці; ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку; визначити робоче місце.
  2. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором (ст. 31 КЗпП).
  3. Суд дійшов обґрунтованого висновку, що роботодавець зменшив працівникові розмір виробничої премії, не маючи для цього законних підстав, оскільки працівник не був ознайомлений із посадовою інструкцією, яка містить перелік покладених на нього обов’язків під час виконання відповідної роботи за посадою.

Висновок

Працівника не можна позбавити виробничої премії або зменшити її розмір у зв’язку з неналежним виконанням посадових обов’язків, якщо роботодавець, порушуючи вимоги ст. 29 КЗпП, не ознайомив цього працівника з його посадовою інструкцією перед початком роботи.

Коментарі до матеріалу
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали