Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Штраф у разі самостійного виправлення помилок: чи є різниця з податку на прибуток

30.11.2020 504 0 1

З 23.05.20 р. діють нові норми Податкового кодексу (далі – ПК) щодо різниць за штрафами. Про це ми детально розповідали в матеріалі «За податковими штрафами діє різниця з податку на прибуток». У світлі оновлень виникає запитання: чи збільшувати фінрезультат до оподаткування на суму штрафу, нарахованого в разі самостійного виправлення помилок, та якої думки з цього приводу контролери?


Кого стосується «штрафна різниця»

Різниця за штрафами прописана у пп. 140.5.11 ПК - це розд. ІІІ ПК. А якщо підприємство має дохід від будь-якої діяльності за даними бухобліку не більш як 20 млн грн (а за підсумками 2020 року – не більше 40 млн грн) і, скориставшись цим, відмовилося від різниць із розд. ІІІ ПК (крім від`ємного значення об’єкта оподаткування минулого року (років)), то «штрафна» різниця йому однозначно не загрожує. Податковий облік за штрафами у нього такий, як у бухобліку: Дт 948 – Кт 64, і жодних різниць-коригувань за цими сумами не буде.

Якщо ж підприємство використовує різниці (оскільки бухгалтерський дохід більше зазначеного ліміту, а можливо, і менше, але підприємство вирішило не відмовлятися від різниць із розд. ІІІ ПК), то слід детально проаналізувати, на які саме штрафи різниця поширюється. Тож далі інформація саме для таких підприємств.

Таблиця. Штрафи, за якими діє різниця з податку на прибуток

(актуально лише для платників податку на прибуток, які використовують різниці з розд. ІІІ ПК)

Штраф

Умови застосування

Не діє різниця

Штраф, пеня, неустойка за порушення цивільного законодавства і цивільно-правових договорів

Має виконуватися обов’язково дві умови, щоб такі суми збільшили фінрезультат до оподаткування:

1) штраф (пеня, неустойка) є визнаним, адже саме витрати за такими визнаними штрафами збільшують фінрезультат до оподаткування. Тобто в бухобліку є проведення: Дт 948 Кт 685. Тому різниця виникає саме на дату визнання, а не на дату фактичної сплати штрафу;

2) штраф (пеня, неустойка) нараховано на користь неплатника податку на прибуток (крім фізосіб – платників ПДФО) чи платника податку на прибуток за ставкою 0% з пп. 44 підрозд. 4 розд. ХХ ПК. Наприклад, на користь платника єдиного податку, у т. ч. і ФОП-єдинника, неприбуткової організації

Відображають у ряд. 3.1.11 додатка РІ до декларації

Немає різниць:

1. Якщо штраф не визнано (наприклад – оскаржується в суді).

2. Якщо штраф – на користь платника податку на прибуток за загальною ставкою.

3. Якщо штраф –на користь фізособи – платника ПДФО

Відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди) за цивільним законодавством та цивільно-правовими договорами

Ці суми потрапили до різниць з 23.05.20 р. Тому, лише якщо вони визнані підприємством після 22.05.20 р., за ними виникає різниця, яка збільшує фінрезультат до оподаткування, але лише за виконання двох умов:

1) відшкодування збитків, компенсація упущеної вигоди визнано підприємством. У бухобліку проведення: Дт 948 Кт 685;

2) ці суми нараховано на користь неплатника податку на прибуток (крім фізосіб – платників ПДФО) чи платника податку на прибуток за ставкою 0% з пп. 44 підрозд. 4 розд. ХХ ПК

Відображають у ряд. 3.1.11 додатка РІ до декларації

Немає різниць:

1. Якщо суму збитків чи їх наявність не визнали – оспорюєте.

2. Якщо такі виплати нараховано на користь платника податку на прибуток за загальною ставкою.

3. Якщо відшкодування шкоди, упущеної вигоди – на користь фізособи – платника ПДФО

4. Якщо суми збитків, упущеної вигоди визнано до 23.05.20 р.

Штраф, пеня, нараховані контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства

Ці штрафи, пені утворюють різниці лише з 23.05.20 р. Тому лише якщо вони нараховані після 22.05.20 р., їх сума збільшує фінрезультат до оподаткування.

Тут вагомо, що штрафи нараховано саме контролюючими органами або іншими органами держвлади. Тож якщо штраф за порушення податкового законодавства нарахувала ДПС за податковим повідомленням-рішенням після 22.05.20 р., його сума збільшить фінрезультат до оподаткування. Або ж якщо Держпраці притягла до відповідальності за трудові порушення і нарахувала санкцію після 22.05.20 р., її сума збільшить фінрезультат до оподаткування.

Тобто фактично різниця «перекриє» ефект від відображених витрат у бухобліку (Дт 948 – Кт 642, чи Кт 641/штраф, пеня)).

Оскільки в додатку РІ до декларації немає окремого рядка для цих сум, то можна відобразити їх у ряд. 3.1.11 (лист ДПС від 04.06.20 р. № 8939/7/99-00-07-02-01-07)

Немає різниць:

1. Якщо штраф, пеню нараховано до 23.05.20 р. (лист ДПС від 04.06.20 р. № 8939/7/99-00-07-02-01-07, Інформаційний лист № 12)

2. Якщо штраф, пеню нараховано самостійно під час виправлення помилок (ЗІР категорія 102.02 , новина від 02.11.20 р. ГУ ДПС у Запорізькій області).

Без сумніву, у бухобліку такі суми опиняться у витратах: Дт 948 – Кт 642 (або ж Кт 641/штраф, пеня)

Самостійно нарахований штраф різниці не утворює

З 23.05.20 р. збільшують фінрезультат до оподаткування штрафи за порушення законодавства, нараховані саме контролюючими органами чи іншими органами держвлади (пп. 140.5.11 ПК). Звісно, якщо підприємство використовує різниці з розд. ІІІ ПК. Оскільки в разі самостійного виправлення помилок штраф, пеню нараховує саме підприємство, а не контролюючий орган, сума такого самостійно нарахованого штрафу чи пені різниці не утворює. Тобто фінрезультат до оподаткування не потрібно збільшувати на самоштрафи. У бухобліку витрати ніхто не скасовував. Підтверджують це і контролери (ЗІР категорія 102.02, новина від 02.11.20 р. ГУ ДПС у Запорізькій області).

Висновки

Суми штрафів, пені, самостійно нарахованих підприємством у разі виправлення помилки, визнаються витратами згідно із правилами бухгалтерського обліку під час визначення фінансового результату до оподаткування. Водночас на суму таких штрафів та пені податкова різниця для збільшення фінансового результату до оподаткування не виникає.

Таблиця. Штрафи, за якими діє різниця з податку на прибуток.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали