Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як заповнити акцизну декларацію платнику паливного акцизу

24.09.2020 1783 0 1

Під час першого знайомства обсяги декларації акцизного податку можуть спантеличити: сама вона складається з шести розділів, та ще й 13 додатків до неї. Утім, на обсягах декларації відбилося, насамперед, різноманіття видів підакцизних товарів та об’єктів оподаткування: тут вам і виробництво, і імпорт, і реалізація вроздріб алкоголю, і переобладнання одних транспортних засобів в інші, і, звісно, використання пального.

Порядок складання декларації

Великою мірою, декларації акцизного податку складають у два кроки. Перший – власне розрахунок суми акцизу – відбувається у профільному додатку до декларації. А от другий – заповнення декларації – майже формальний: до неї лише вписують підсумкові показники. Тож якщо ви не реалізовували алкоголь або ж не переобладнували автівку, а маєте на меті відзвітувати винятково про паливний акциз, то й заповнити буде треба додаток 11, де обчислюють акциз, та рядок із кодом операції В2 декларації, куди записують суму зобов’язання.

Можливо, також доведеться скористатися додатком 9 «Заява про порушення особою, яка реалізує пальне або спирт етиловий, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування» або ж, якщо маєте справу із заправкою повітряних суден, – додатком 13 «Інформація про повітряні судна, які були заправлені, та про обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, використані для заправлення таких суден, яка надається згідно із підпунктом 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу». Утім, не помилимося, сказавши: пересічні платники паливного акцизу їх усе-таки не застосовують.

А от подавати декларацію з акцизного податку та додаток 11, інформуючи про обсяги обігу пального – придбаного, проданого, використаного на власне споживання тощо – треба, навіть якщо у підсумку не виникає сума акцизу до сплати (див. ІПК ДПС від 01.11.19 р. № 1140/6/99-00-04-01-04-15/ІПК).

У рядку 05 заголовної частини декларації треба обрати вид платника акцизу, використовуючи посилання на певний підпункт Податкового кодексу (далі – ПК). Для платників паливного акцизу – пп. 212.1.15 (див. фрагмент 1).

Фрагмент 1

Заповнення рядка 05 платником паливного акцизу

1 из 1

Далі, як ми вже попередили, треба взятися за заповнення додатка Д11.

Як заповнити додаток Д11

У верхньому лівому кутку додатка треба зафіксувати розділ «В» та код операції «В2» (вище ми вже згадували про нього), а також звітний місяць.

Ставки паливного акцизу встановлено у євро за 1000 л (пп. 215.3.4 ПК). Але для перерахунку використовують курс гривні на перший день кварталу (хоча звітний період для акцизу – місяць за ст. 217, 223 ПК). Дані про курс вносять до заголовної частини додатка Д11, а ставку податку в євро для обчислення паливного акцизу – у гр. 9 табличної частини додатка Д11.

Як заповнити табличну частину додатка Д11 (на прикладі дизельного палива) див. фрагмент 2. У табличній частині всі операції з пальним треба розписувати в розрізі окремих акцизних складів – гр. 1, а також видів пального – гр. 2 (див. пп. 1 п. 2 розд. V Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Мінфіну від 23.01.15 р. № 14, далі – Порядок № 14).

Звертаємо увагу на одиниці вимірювання. Для кількісних показників обсягів пального використовується «тис. л». Як ми сказали вище, ставку акцизу встановлено в євро за 1000 л. Обсяги залишків пального на початок звітного періоду наводять у гр. 3 (його беруть із гр. 8 додатка Д11 за попередній місяць), далі йдуть обсяги отриманого (гр. 4) та обсяги реалізованого, у тому числі втраченого або ж спожитого, пального (гр. 5).

Пересічні платники паливного акцизу, які лише придбавають та використовують пальне для власного споживання, не фіксують дані у гр. 6 додатка 11, що посилається на додаток 1. Причина проста: декларування акцизу в додатку 1 здійснюють виробники (пп. 6 п. 2 розд. V Порядку № 14).

У гр. 7 визначають базу оподаткування паливним акцизом: обсяги перевищення реалізованого (втраченого, спожитого) пального над обсягами його надходження. Далі, якщо така база виникла, її множать на ставку акцизу з гр. 9 та курс із заголовної частини. Добуток записують у гр. 10 – це і є податкове зобов’язання з паливного акцизу, яке прямує до рядка з кодом операції В2 у декларації. Акцентуємо: цей показник вимагають вписати із заокругленням до чотирьох знаків після коми (пп. 9 п. 2 розд. V Порядку № 14).

Як видно, можна вийти на результат – податкове зобов’язання, навіть не заповнюючи гр. 8 (залишок пального) та гр. 11–15 (відомості з заявок на поповнення). Справді, можливо, що вони залишаться нульовими, або ж буде використовуватися лише гр. 8.

Тепер окремо про гр. 11–15. Як підказує пп. 10 пп. 2 розд. V Порядку № 14, до них записують дані лише із заявок на поповнення залишків пального. Нагадаємо: їх використовують, якщо треба зареєструвати акцизну накладну, але не вистачає ліміту (залишку) пального в СЕАРП та СЕ. Або ж якщо зменшується залишок за одним видом пального та одночасно збільшується за іншим. Тому якщо ви не застосовуєте заявки, у графах 11 – 15 матимете нулі. У прикладі ми припустили, що платник акцизу заповнив заявку для реєстрації акцизної накладної на пальне, на яке йому не вистачало залишку (0,2 тис. л у гр. 12), та реалізував його у звітному періоді (0,2 тис. у гр. 13).

Щоб заповнити гр. 11 (залишки з заявок на початок звітного періоду), треба заглянути у гр. 14 додатка Д11 за попередній місяць. У графі 12 наводять обсяги пального із заявок поточного періоду. У гр. 13 – обсяги реалізованого, але, знову ж таки, лише за допомогою заявок. Поточний залишок пального у заявках фіксують у гр. 14 (кількість) та гр. 15 (сума акцизу).

І, нарешті, про залишок пального у гр. 8. Як говорить формула в її назві, до початкових залишків (гр. 3) слід додати отримане у звітному періоді пальне (гр. 4), відмінусувати реалізоване пальне (гр. 5) та додати кількість пального із заявок, яке реалізовано у звітному місяці (гр. 13). Можливо, тут мали на увазі все-таки дані із гр. 14 про обсяг пального, який не реалізовано на кінець періоду. Утім, формула спрацьовує, якщо пальне із заявок використали у звітному місяці. Але якщо в заявках залишилося нереалізоване пальне, такий залишок буде виділено у гр. 14. Хоча пп. 7 п. 2 розд. V Порядку № 14 прямо свідчить про нереалізоване пальне із заявок як про одне із джерел для даних у гр. 8.

Наведемо приклад заповнення додатка Д11.

Фрагмент 2

1 из 1
Фрагмент2_Розрахунок суми паливного акцизу.docx
Завантажити
Фрагмент1_Заповнення рядка 05 платником паливного акцизу.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали