Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як заповнити акцизну декларацію платнику паливного акцизу

24.09.2020

Під час першого знайомства обсяги декларації акцизного податку можуть спантеличити: сама вона складається з шести розділів, та ще й 13 додатків до неї. Утім, на обсягах декларації відбилося, насамперед, різноманіття видів підакцизних товарів та об’єктів оподаткування: тут вам і виробництво, і імпорт, і реалізація вроздріб алкоголю, і переобладнання одних транспортних засобів в інші, і, звісно, використання пального.

Порядок складання декларації

Великою мірою, декларації акцизного податку складають у два кроки. Перший – власне розрахунок суми акцизу – відбувається у профільному додатку до декларації. А от другий – заповнення декларації – майже формальний: до неї лише вписують підсумкові показники. Тож якщо ви не реалізовували алкоголь або ж не переобладнували автівку, а маєте на меті відзвітувати винятково про паливний акциз, то й заповнити буде треба додаток 11, де обчислюють акциз, та рядок із кодом операції В2 декларації, куди записують суму зобов’язання.

Можливо, також доведеться скористатися додатком 9 «Заява про порушення особою, яка реалізує пальне або спирт етиловий, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування» або ж, якщо маєте справу із заправкою повітряних суден, – додатком 13 «Інформація про повітряні судна, які були заправлені, та про обсяги бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, використані для заправлення таких суден, яка надається згідно із підпунктом 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу». Утім, не помилимося, сказавши: пересічні платники паливного акцизу їх усе-таки не застосовують.

А от подавати декларацію з акцизного податку та додаток 11, інформуючи про обсяги обігу пального – придбаного, проданого, використаного на власне споживання тощо – треба, навіть якщо у підсумку не виникає сума акцизу до сплати (див. ІПК ДПС від 01.11.19 р. № 1140/6/99-00-04-01-04-15/ІПК).

У рядку 05 заголовної частини декларації треба обрати вид платника акцизу, використовуючи посилання на певний підпункт Податкового кодексу (далі – ПК). Для платників паливного акцизу – пп. 212.1.15 (див. фрагмент 1).

Фрагмент 1

Заповнення рядка 05 платником паливного акцизу

Далі, як ми вже попередили, треба взятися за заповнення додатка Д11.

Як заповнити додаток Д11

У верхньому лівому кутку додатка треба зафіксувати розділ «В» та код операції «В2» (вище ми вже згадували про нього), а також звітний місяць.

Ставки паливного акцизу встановлено у євро за 1000 л (пп. 215.3.4 ПК). Але для перерахунку використовують курс гривні на перший день кварталу (хоча звітний період для акцизу – місяць за ст. 217, 223 ПК). Дані про курс вносять до заголовної частини додатка Д11, а ставку податку в євро для обчислення паливного акцизу – у гр. 9 табличної частини додатка Д11.

Як заповнити табличну частину додатка Д11 (на прикладі дизельного палива) див. фрагмент 2. У табличній частині всі операції з пальним треба розписувати в розрізі окремих акцизних складів – гр. 1, а також видів пального – гр. 2 (див. пп. 1 п. 2 розд. V Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Мінфіну від 23.01.15 р. № 14, далі – Порядок № 14).

Звертаємо увагу на одиниці вимірювання. Для кількісних показників обсягів пального використовується «тис. л». Як ми сказали вище, ставку акцизу встановлено в євро за 1000 л. Обсяги залишків пального на початок звітного періоду наводять у гр. 3 (його беруть із гр. 8 додатка Д11 за попередній місяць), далі йдуть обсяги отриманого (гр. 4) та обсяги реалізованого, у тому числі втраченого або ж спожитого, пального (гр. 5).

Пересічні платники паливного акцизу, які лише придбавають та використовують пальне для власного споживання, не фіксують дані у гр. 6 додатка 11, що посилається на додаток 1. Причина проста: декларування акцизу в додатку 1 здійснюють виробники (пп. 6 п. 2 розд. V Порядку № 14).

У гр. 7 визначають базу оподаткування паливним акцизом: обсяги перевищення реалізованого (втраченого, спожитого) пального над обсягами його надходження. Далі, якщо така база виникла, її множать на ставку акцизу з гр. 9 та курс із заголовної частини. Добуток записують у гр. 10 – це і є податкове зобов’язання з паливного акцизу, яке прямує до рядка з кодом операції В2 у декларації. Акцентуємо: цей показник вимагають вписати із заокругленням до чотирьох знаків після коми (пп. 9 п. 2 розд. V Порядку № 14).

Як видно, можна вийти на результат – податкове зобов’язання, навіть не заповнюючи гр. 8 (залишок пального) та гр. 11–15 (відомості з заявок на поповнення). Справді, можливо, що вони залишаться нульовими, або ж буде використовуватися лише гр. 8.

Тепер окремо про гр. 11–15. Як підказує пп. 10 пп. 2 розд. V Порядку № 14, до них записують дані лише із заявок на поповнення залишків пального. Нагадаємо: їх використовують, якщо треба зареєструвати акцизну накладну, але не вистачає ліміту (залишку) пального в СЕАРП та СЕ. Або ж якщо зменшується залишок за одним видом пального та одночасно збільшується за іншим. Тому якщо ви не застосовуєте заявки, у графах 11 – 15 матимете нулі. У прикладі ми припустили, що платник акцизу заповнив заявку для реєстрації акцизної накладної на пальне, на яке йому не вистачало залишку (0,2 тис. л у гр. 12), та реалізував його у звітному періоді (0,2 тис. у гр. 13).

Щоб заповнити гр. 11 (залишки з заявок на початок звітного періоду), треба заглянути у гр. 14 додатка Д11 за попередній місяць. У графі 12 наводять обсяги пального із заявок поточного періоду. У гр. 13 – обсяги реалізованого, але, знову ж таки, лише за допомогою заявок. Поточний залишок пального у заявках фіксують у гр. 14 (кількість) та гр. 15 (сума акцизу).

І, нарешті, про залишок пального у гр. 8. Як говорить формула в її назві, до початкових залишків (гр. 3) слід додати отримане у звітному періоді пальне (гр. 4), відмінусувати реалізоване пальне (гр. 5) та додати кількість пального із заявок, яке реалізовано у звітному місяці (гр. 13). Можливо, тут мали на увазі все-таки дані із гр. 14 про обсяг пального, який не реалізовано на кінець періоду. Утім, формула спрацьовує, якщо пальне із заявок використали у звітному місяці. Але якщо в заявках залишилося нереалізоване пальне, такий залишок буде виділено у гр. 14. Хоча пп. 7 п. 2 розд. V Порядку № 14 прямо свідчить про нереалізоване пальне із заявок як про одне із джерел для даних у гр. 8.

Наведемо приклад заповнення додатка Д11.

Фрагмент 2

Фрагмент2_Розрахунок суми паливного акцизу.docx
Завантажити
Фрагмент1_Заповнення рядка 05 платником паливного акцизу.docx
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Статті за темою
20.06.2025
Перегляд та інвентаризація резерву відпусткових
У цій статті розглянемо, як формувати забезпечення на оплату відпусток працівникам (резерв відпусткових) протягом року та як провести річну інвентаризацію такого цього резерву. Згідно з абзацом другим п. 13 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» резерв відпусткових нараховується щомісячно за спеціаль...
20.06.2025
Коригуємо резерв сумнівних боргів
У статті розповімо, які нюанси слід урахувати підприємству під час коригування резерву сумнівних боргів на кінець звітного періоду. Підприємства, які створюють резерв сумнівних боргів, мають пам’ятати не лише про правила його формування, але й про перегляд (коригування) на дату балансу, зокрем...
10.06.2025
Як розподіляти вхідний ПДВ у разі здійснення оподатковуваних і неоподатковуваних операцій
Платники ПДВ, які одночасно здійснюють як оподатковувані, так і неоподатковувані операції, повинні розподіляти вхідний ПДВ за товарами/послугами, що використовуються в обох видах операцій, відповідно до ст. 199 Податкового кодексу (далі – ПК). І навіть якщо неоподатковувану операцію було здійс...
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
Нове
30.06.2025
Чи сплачується податок на нерухомість за споруди?
У статті розглянемо, чи потрібно сплачувати податок на нерухомість за інженерні споруди, зокрема трансформаторну підстанцію. Порядок справляння податку на нерухомість завжди викликає чимало запитань. Одне з найпоширеніших: що саме вважати об’єктом оподаткування? Якщо з житловою нерухомістю все...
27.06.2025
Чи можна платнику єдиного податку продавати товари за подарункові сертифікати?
Платник єдиного податку має намір продавати подарункові сертифікати, які потім буде приймати в оплату товарів у своєму магазині. З’ясуємо, чи дозволена така схема роботи на єдиному податку і які податкові ризики вона може нести. Платник єдиного податку хоче продавати подарункові сертифікати рі...
23.06.2025
У звітному місяці не було оподатковуваних операцій: чи потрібно розподіляти вхідний ПДВ?
У звітному місяці були лише операції, що не обкладаються ПДВ? І ви не знаєте, чи потрібно в такому разі робити розподіл вхідного ПДВ і нараховувати компенсуючі зобов’язання? У статті ми відповімо на це запитання, а також пояснимо, як нараховувати податкові зобов’язання у разі здійснення ...
Кращі матеріали