Виправляємо помилки з податку на прибуток: ситуація 3
23.01.2017 1994 0 0
Із цієї статті ви дізнаєтеся: як виправити помилку в бухобліку та звітності, якщо завищено суму збитків за попередній звітний рік.
Підприємство – платник податку на прибуток у 2015 і 2016 році звітує один раз на рік і не застосовує коригування фінрезультату на різниці, передбачені розд. III ПК. За підсумками 2015 року воно задекларувало збиток у сумі 100 000 грн. (від’ємні показники рядка 2290 форми № 2-м, а також рядків 02 і 04 декларації за 2015 рік). Авансові внески у зв'язку з виплатою дивідендів і податок на доходи нерезидента в 2015 році не сплачувалися.
У грудні 2016 року бухгалтер підприємства виявив, що в листопаді 2015-го в бухобліку помилково двічі відобразив витрати на оренду офісу. Сума «зайвих» витрат становила 6 000 грн. Як виправити таку помилку?
Аналіз ситуації та рішення
У даній ситуації помилка вплинула на витрати року, що передує звітному, а значить, і на показник фінансового результату такого року. Тобто величина збитку виявилася завищеною на 6 000 грн. (100 000 грн. замість 94 000 грн.).
Як виправити таку помилку в бухобліку та фінзвітності?
Згідно з п. 4 П(С)БО 6 якщо помилка допущена при складанні фінзвітності в попередньому році і вплинула на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), то вона виправляється шляхом коригування нерозподіленого прибутку на початок звітного року.
Тобто в грудні 2016 року в бухобліку потрібно зробити запис: Дт 442 «Непокриті збитки» – Кт 631 – 6 000 грн.
У фінзвітності за 2016 рік у формі № 1-м у графі 3 «На початок звітного року» зменшуємо показник рядка 1615 «Поточна кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги» на 6 тис. грн. і на цю ж суму збільшуємо показник рядка 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)», якщо він додатний (прибуток), або зменшуємо, якщо він від’ємний (збиток).
Крім того, виправлення помилки попередніх періодів вимагає повторного відображення відповідної інформації у фінзвітності (п. 5 П(С)БО 6).
У нашій ситуації витрати були завищені в IV кварталі 2015 року, значить, у формі № 2-м за 2016 рік у графі 4 «За аналогічний період попереднього року» ми повинні вказати правильні дані. Тому в рядку 2290 «Фінансовий результат до оподаткування» графи 4 форми № 2-м за 2016 рік наводимо 94 тис. грн.
Як відобразити виправлення такої помилки в декларації?
Щоб виправити помилку в податковій звітності, можна подати:
або уточнюючу декларацію за 2015 рік до або одночасно з поданням звітної декларації за 2016 рік;
або додаток ВП у складі звітної декларації за 2016 рік.
При цьому в уточнюючій декларації за 2015 рік:
у рядку 01 повторюємо правильний показник річного доходу;
рядках 02 і 04 указуємо правильні від’ємні показники фінрезультату і, відповідно, об'єкта оподаткування (–94 000 грн.).
Усі інші рядки декларації прокреслюємо.
Аналогічним чином потрібно зробити і при виправленні помилки за допомогою додатка ВП до декларації за 2016 рік.
Чи можна в нашій ситуації обійтися без виправлення податкової звітності, адже помилка не призвела до заниження податкових зобов'язань і нарахування штрафу та пені?
На перший погляд це дійсно так. Однак тут слід узяти до уваги пп. 134.1.1 ПК. Згідно з даною нормою платник податку на прибуток із річним доходом не більше 20 млн грн. має право не застосовувати коригування фінрезультату на всі різниці, передбачені розд. III ПК, крім різниці в сумі від’ємного значення об'єкта оподаткування минулих років.
Таким чином, якщо наше підприємство не відобразить за допомогою виправлень у податковій звітності правильну суму збитку 2015 року, у звітність за 2016 рік (у ряд. 3.2.4 додатка РI і ряд. 03 декларації) у вигляді різниці потрапить неправильна (завищена) сума збитку.
Така помилкова сума, по-перше, перекрутить звітність 2016 року, а можливо, і наступних податкових періодів, по-друге, може призвести до заниження податкових зобов'язань цього року. Тому в даному випадку виправлення до податкової звітності вносити потрібно.
Порядок виправлення помилок у звітності з податку на прибуток в основному залежить від правил їх виправлення в бухобліку. Так, якщо помилку:
зроблено й виправлено в поточному звітному році, її виправлення відображається в бухобліку, фінзвітності та декларації за такий рік наростаючим підсумком;
зроблено в попередніх роках, але виправлено в поточному звітному році, її виправлення не впливає ні на бухгалтерський фінансовий результат звітного року, ні на об'єкт обкладення податком на прибуток за звітний рік (за винятком помилки, що призвела до зміни величини податкового збитку минулих років).
При цьому якщо помилка призводить до заниження податкових зобов'язань у періоді її здійснення або може вплинути на податкові зобов'язання наступних звітних періодів, її потрібно виправити самостійно, не чекаючи податкової перевірки.
Виправляємо помилки з податку на прибуток: ситуація 1
Виправляємо помилки з податку на прибуток: ситуація 2
Коментарі до матеріалу