Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Карантин: як розрахувати відпусткові, лікарняні та декретні

17.04.2020

У зв'язку з уведенням в Україні карантину на одних підприємствах був установлений простій, на інших працівники написали заяву на відпустку без збереження зарплати. У зв'язку із цим у бухгалтерів виникає безліч запитань про розрахунок різних виплат працівникам (відпусткових, лікарняних, декретних і відрядних). Відповіді на деякі з них ви знайдете в цій консультації.


Розрахунок відпусткових

У зв'язку з уведенням карантину згідно з постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211 з 12 березня та до кінця квітня на підприємстві був оголошений простій. У травні працівник збирається в щорічну відпустку. Як розрахувати йому відпусткові? Як ураховувати при цьому неробочий день 19 квітня (Великдень), що припадає на період простою?

Насамперед нагадаємо, що згідно зі ст. 82 КЗпП і ст. 9 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) час простою не з вини працівника включається до стажу, що дає право на надання основної щорічної відпустки.

Зазначимо також, що простій не з вини працівника, у тому числі на період оголошеного карантину, оплачується в розмірі не нижче 2/3 тарифної ставки (окладу) (ст. 113 КЗпП). Оскільки за час простою працівникові виплачується тільки частина заробітку, сума оплати простою та дні простою в розрахунку відпусткових не беруть участі (абзац шостий п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, далі – Порядок № 100).

Водночас керівник підприємства має право прийняти рішення щодо підвищеної оплати часу простою, наприклад виходячи з повного окладу або за середнім заробітком працівника. У цьому випадку вся сума оплати простою бере участь у розрахунку відпусткових.

Що стосується святкового дня, що припадає на період простою, то 19 квітня (Великдень) може виключатися з розрахункового періоду з двох підстав: як неробочий день згідно зі ст. 73 КЗпП і як день простою.

Важливо! Якщо в розрахунковому періоді на один календарний день (далі – к. д.) припадає декілька підстав для його виключення із цього періоду, то такий день можна виключати тільки один раз.

Як розрахувати відпусткові, покажемо на числових прикладах.

Приклад 1

Оклад працівника – 5 600 грн. У період із 12 березня до 30 квітня на підприємстві був установлений простій з оплатою в розмірі 2/3 окладу. З 4 травня працівник іде в щорічну відпустку на 18 к. д. Як йому розрахувати відпусткові?

Оскільки простій оплачується працівникові виходячи з 2/3 окладу, сума оплати простою та дні простою в розрахунку відпусткових не беруть участі.

Розрахунковим для нарахування відпусткових є період із травня 2019 року по квітень 2020-го. Зарплата працівника за цей період становитиме 58 134 грн [5 600 грн х 10 міс. (травень – лютий) + 2 134 грн (зарплата за березень до початку простою)].

Неробочий день 19 квітня (Великдень) виключається з розрахункового періоду тільки один раз. З урахуванням цього обчислимо середньоденну зарплату:

58 134 грн : (366 к. д. – 10 к. д. – 50 к. д.) = 190 грн,

де

  • 10 к. д. – святкові дні в розрахунковому періоді до початку простою (тобто без 19 квітня);
  • 50 к. д. – дні простою з 12 березня по 30 квітня з урахуванням 19 квітня.

Таким чином, сума відпусткових становитиме 3 420 грн (190 грн х 18 к. д.).

Приклад 2

Візьмемо дані із прикладу 1 і припустимо, що час простою оплачено працівникові за середнім заробітком. Для спрощення приймемо, що в розрахунковому періоді крім зарплати в працівника не було інших нарахувань і тоді оплата часу простою за середнім дорівнюватиме його окладу.

Визначимо середньоденну зарплату для нарахування відпусткових:

5 600 грн х 12 міс. : (366 к. д. – 11 к. д.) = 189,30 грн,

  • де 11 к. д. – святкові дні в розрахунковому періоді. Оскільки період простою з розрахунку не виключається, 19 квітня виключаємо з розрахунку один раз як святковий день.

Звідси сума відпусткових становитиме 3 407,40 грн (189,30 грн х 18 к. д.).

На період карантину працівники підприємства за бажанням перебували у відпустці без збереження зарплати. У травні один із них планує піти в щорічну відпустку. Як розрахувати йому відпусткові?

Час, протягом якого працівники згідно з діючим законодавством або з інших поважних причин нe працювали й заробіток зa ними нe зберігався або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абзац шостий п. 2 Порядку № 100). На думку Мінсоцполітики, ця норма стосується й випадків, коли працівникам надається відпустка бeз збереження зарплати згідно зі ст. 25 і 26 3акону № 504 (лист від 26.11.12 р. № 1203/13/84-12).

Зокрема, відпустка за свій рахунок на період карантину, установленого КМУ, згадується серед відпусток, надаваних згідно зі ст. 26 Закону № 504. Тому середньоденну зарплату для нарахування відпусткових визначають шляхом ділення сумарного заробітку зa розрахунковий період на відповідну кількість кaлендарних днів, зменшену нa кількість святкових і неробочих днів (згідно зі ст. 73 КЗпП) і нa кількість календарних днів відпустки бeз збереження зар­плати за період карантину або з інших причин, зазначених у cт. 26 3акону № 504. Отриманий результат помножується на кількість календарних днів відпустки.

Розрахунок відпусткових у даній ситуації здійснюють так само, як у прикладі 1.

Розрахунок лікарняних і декретних

На підприємстві на період карантину був установлений простій, але частина працівників за бажанням перебувала у відпустці без збереження зарплати. У травні одна з таких працівниць збирається йти у відпустку по вагітності та пологах. Як при розрахунку декретних ураховувати час відпустки за свій рахунок? Як ураховувати час простою при обчисленні лікарняних і декретних?

Відпустка без збереження зарплати без уточнення її видів включається до числа поважних причин, і на дні такої відпустки зменшується кількість календарних днів зайнятості, що брала участь у розрахунку середньоденної зарплати при обчисленні лікарняних і декретних (п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266).

Тому середня зарплата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах, а також лікарняних визначається шляхом розподілу нарахованої в розрахунковому періоді зарплати, на яку був нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів у цьому періоді без урахування днів відпустки за свій рахунок, наданої в тому числі через карантин (див. також лист Мінсоцполітики від 15.11.18 р. № 323/0/247-18).

Оплата часу простою входить до фонду оплати праці (пп. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5), а значить, і до бази нарахування ЄСВ. Тобто вона бере участь у розрахунку лікарняних і декретних.

При цьому дні простою не виключають із загальної кількості днів у розрахунковому періоді.

Приклад 3

Працівниця йде в декрет із 4 травня на 126 к. д. Її оклад – 6 000 грн. З 12 березня по 30 квітня вона перебувала у відпустці без збереження зарплати у зв'язку з карантином. Як розрахувати їй середню зарплату для нарахування допомоги по вагітності та пологах?

Розрахунковим періодом для обчислення декретних у цьому випадку є період із 1 травня 2019 року по 30 квітня 2020-го (тобто 12 міс.).

Час відпустки за свій рахунок виключається з розрахункового періоду. Тоді дохід, нарахований за цей період, становитиме 62 285,71 грн (6 000,00 грн х 10 міс. + 2 285,71 грн, де 2 285,71 грн – оплата за відпрацьовані дні березня).

Розрахуємо середньоденну зарплату:

62 285,71 грн : (366 к. д. – 50 к. д.) = 197,10 грн,

  • де 50 к. д. – кількість днів відпустки за свій рахунок у період карантину.

Сума декретних становитиме 24 834,60 грн (197,10 грн х 126 к. д.).

Розрахунок середньої зарплати для оплати днів відрядження

У квітні на підприємстві через карантин був уведений простій з оплатою працівникам у розмірі 2/3 окладу. Після завершення карантину, приблизно в травні, працівника планують направити у відрядження. Як урахувати період простою при розрахунку середньої зарплати для оплати днів відрядження?

Нагадаємо, середня зарплата для оплати днів відрядження обчислюється виходячи з виплат за два останніх календарних місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана така виплата (п. 2 Порядку № 100).

Згідно з абзацом шостим п. 2 Порядку № 100 час, протягом якого працівник не працював з поважних причин і за ним частково зберігався заробіток, виключається з розрахункового періоду. Крім того, при обчисленні середньої зарплати за два останніх місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (п. 4 Порядку № 100).

Тому при розрахунку середньої зарплати за час відрядження оплату простою виходячи з 2/3 окладу або за середнім заробітком виключаємо, як і періоди, за які вона нарахована.

Відповідно середню зарплату в розрахунковому періоді обчислюємо виходячи з виплат, нарахованих до початку простою. Якщо протягом останніх двох місяців працівник не працював, то середня зарплата обчислюється з виплат за попередні два місяці роботи.


Коментарі до матеріалу
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
04.11.2021
Обмеження та відсторонення від роботи в разі відмови від вакцинації
Постановою КМУ від 20.10.2021 № 1096 (далі – Постанова № 1096) унесено зміни до постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-1...
23.12.2020
Про відсторонення від роботи працівника під час карантину й не тільки
В яких випадках можна відсторонити працівника від роботи? Чи оплачується таке відсторонення та який порядок його оформлення? Чи можливе відсторонення в разі захворювання працівника вірусною хворобою чи в разі підозри про таке захворювання? Про це та інше – далі у статті. Гаряча лінія «Ан...
17.12.2020
Тестування співробітників на COVID-19: чи потрібно обкладати витрати «зарплатними» та іншими податками?
Ситуація в Україні. Пандемія коронавірусу поки що не відступає, але бізнес помалу починає оживати й функціонувати в умовах адаптивного карантину. А це означає, що працівники, які контактують із відвідувачами в магазинах, кафе, закладах охорони здоров'я тощо, повинні бути захищені. Крім того, у деяки...
Кращі матеріали