• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Карантин – час самостійного виправлення помилок!

Карантин

29.04.2020 1004 0 1

Акценти цієї статті:

  • які «карантинні норми» стимулюють платників на самовиправлення помилок;
  • чому в періоді дії карантину «вигідно» виправляти помилки, які стали причиною недоплати податку на прибуток.

Платники податку на прибуток у період дії карантину можуть «з вигодою для себе» виправити помилки, які призвели до заниження податкових зобов'язань за минулі звітні періоди. Вигода полягає в тому, що їм не доведеться сплачувати штраф і пеню.

Така «пільга» пов'язана з прийняттям Закону від 17.03.20 р. № 533-ІХ (далі – Закон № 533). Названим Законом розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК) був доповнений п. 521, у якому сказано:

  • штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства (за винятком конкретних перелічених випадків), допущені в період з 1 березня по 31 травня 2020 року;
  • у період з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Умовимося називати «пільговий» період із 1 березня по 31 травня 2020 року карантином. Хоча на сьогодні цей період виходить за рамки оголошеного в Україні карантинного періоду.

Як виправляються самостійно виявлені помилки

Нагадаємо, що повинен зробити платник податків, який виявив, що за будь-який з минулих звітних періодів він завищив суму витрат (занизив доходи). Це означає, що за минулий період був занижений об'єкт оподаткування і відповідно – зобов'язання з податку на прибуток.

Бажаючи виправити подібну помилку, платник податку на прибуток повинен:

  • або направити контролюючому органу уточнюючий розрахунок (далі – УР) за чинною формою податкової декларації (на сьогодні вона затверджена наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897). Тобто подати звичайну декларацію з податку на прибуток (далі – декларація) з позначкою в полі 1 «Уточнююча». При цьому до подання УР платник податків повинен сплатити штраф за ставкою 3 % від суми недоплати і пеню;
  • або відобразити уточнені показники у складі поточної декларації. Виправлення в поточній декларації означає заповнення додатка ВП «Розрахунок податкових зобов'язань за період, у якому виявлено помилку(и)». У полі 1 такої декларації проставляється позначка «Звітна». При цьому платник податків зобов'язаний сам собі нарахувати штраф за ставкою 5 % від суми недоплати і пеню. Суму цих фінансових санкцій він зобов'язаний сплатити одночасно зі сплатою податку на прибуток за звітний період.

Такі вимоги п. 50.1 ПК. Причому якщо платник податків їх виконає, інші штрафні санкції, передбачені гл. 11 ПК, до нього не застосовуються (п. 120.2 ПК).

Якщо вимоги п. 50.1 ПК не дотримуються

Отже, у разі заниження податкових зобов'язань платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 3 % (5 %) від суми недоплати і пеню за весь період існування недоплати, але за мінусом «пільгового» періоду (п. 50.1, пп. 129.1.3, 129.3.1 ПК).

Якщо самостійно суму штрафсанкцій платник податків не задекларує і не сплатить, тоді податківці повинні застосувати свій штраф у розмірі 5 % від суми недоплати (п. 120.2 ПК). Але ми вже сказали, що в період карантину ця норма не застосовується (підстава – п. 521 ПК).

Якщо не сплатити 3%-вий (5%-вий) штраф

Почнемо із загального (докарантинного) правила. Припустимо, до оголошення карантину платник податків виправив помилку, донарахував суму податку, але не нарахував і не сплатив штраф у розмірі 3 % (5 %). У такому разі податківці, керуючись нормами п. 120.2 ПК, застосували б інший штраф у розмірі 5 % від суми недоплати. Тобто замість 3 % (5 %) самоштрафу був би застосований 5%-вий штраф від податкової.

А що буде, коли платник виправив помилку (донарахував суму податкових зобов'язань) у період дії карантину і при цьому допустив таке саме порушення (не задекларував і не сплатив суму 3%-вого (5%-вого) штрафу)? Нічого. Покарати його за це порушення податківці не зможуть зважаючи на дію п. 521 розд. ХХ ПК.

Це підтверджує і контролюючий орган. В Інформаційному листі від 20.03.20 р. № 7 (далі – Лист № 7) податківці дають негативну відповідь на запитання № 4 (щодо застосування штрафних санкцій за невиконання вимог ст. 50 ПК про нарахування і сплату штрафів у разі самостійного виявлення факту заниження податкових зобов'язань минулих періодів і подання УР у період з 1 березня по 31 травня 2020 року). Тобто штраф, передбачений п. 120.2 ПК, вони застосовувати не збираються.

Проте! Зверніть увагу на форму роз’яснення. Це не індивідуальна податкова консультація і вже тим більше не узагальнююча податкова консультація. Така форма роз’яснення, як інформаційний лист, не згадується у ст. 53 ПК і, значить, не захищає платника податків від притягнення до відповідальності.

Водночас у Листі № 7 викладена думка контролюючого органу. І, як сказано в преамбулі листа, кожен платник податків у порядку, передбаченому ст. 52–53 ПК, може звернутися до контролюючого органу для отримання індивідуальної консультації. При цьому він повинен викласти фактичні обставини операцій і надати відповідні матеріали.

Якщо не сплатити пеню

Нагадаємо, що платник податків зобов'язаний нарахувати і сплатити пеню, якщо коригування занижених зобов'язань з податку на прибуток здійснюється після закінчення «пільгового» періоду. Цей період триває 90 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення строку, установленого для сплати податкового зобов'язання. А з 91-го к. д. починає «капати» пеня. Закінчується період нарахування пені того дня, коли гроші (податок, штрафи і пеня) надійдуть на відповідний рахунок Держказначейства (пп. 129.1.3, 129.3.1 ПК). Пеня нараховується з розрахунку 100 % річних облікової ставки НБУ за кожний день прострочення.

Зазначимо такий нюанс: після рознесення сум в інтегровану картку платника (далі – ІКП) у результаті виправлення помилки розрахунок пені проводиться автоматично за правилами з гл. 7 розд. III Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 07.04.16 р. № 422 (далі – Порядок № 422). Нарахована «автоматом» сума пені проводиться в ІКП (п. 4 гл. 2 розд. III Порядку № 422). Водночас платник зобов'язаний самостійно розрахувати суму пені і зазначити її в УР або в поточній декларації. Тільки тоді сума пені вважається узгодженою (п. 54.1 ПК).

Виходить, що все-таки розраховується і нараховується пеня контролюючим органом. Але, як уже було сказано, у період з 1 березня по 31 травня 2020 року платники податків звільняються від сплати пені. А нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Висновки

Чинне «карантинне законодавство» стимулює платників податку на прибуток виправляти зараз помилки за минулі звітні періоди, які призвели до заниження податкових зобов'язань. Адже в період карантину платники не можуть бути покарані за те, що погасили суму недоплати, але не сплатили самоштраф і пеню. Проте «вигідними» нормами можна скористатися тільки в період з 1 березня по 31 травня 2020 року.

Звільнення від штрафу і пені підтверджується висновками Листа № 7, але все-таки варто отримати на свою адресу відповідну нефіскальну ІПК.

До речі, вищенаведене повною мірою стосується також платників єдиного податку.


Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали