Акценти цієї статті:
Платники податку на прибуток у період дії карантину можуть «з вигодою для себе» виправити помилки, які призвели до заниження податкових зобов'язань за минулі звітні періоди. Вигода полягає в тому, що їм не доведеться сплачувати штраф і пеню.
Така «пільга» пов'язана з прийняттям Закону від 17.03.20 р. № 533-ІХ (далі – Закон № 533). Названим Законом розд. ХХ Податкового кодексу (далі – ПК) був доповнений п. 521, у якому сказано:
Умовимося називати «пільговий» період із 1 березня по 31 травня 2020 року карантином. Хоча на сьогодні цей період виходить за рамки оголошеного в Україні карантинного періоду.
Нагадаємо, що повинен зробити платник податків, який виявив, що за будь-який з минулих звітних періодів він завищив суму витрат (занизив доходи). Це означає, що за минулий період був занижений об'єкт оподаткування і відповідно – зобов'язання з податку на прибуток.
Бажаючи виправити подібну помилку, платник податку на прибуток повинен:
Такі вимоги п. 50.1 ПК. Причому якщо платник податків їх виконає, інші штрафні санкції, передбачені гл. 11 ПК, до нього не застосовуються (п. 120.2 ПК).
Отже, у разі заниження податкових зобов'язань платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 3 % (5 %) від суми недоплати і пеню за весь період існування недоплати, але за мінусом «пільгового» періоду (п. 50.1, пп. 129.1.3, 129.3.1 ПК).
Якщо самостійно суму штрафсанкцій платник податків не задекларує і не сплатить, тоді податківці повинні застосувати свій штраф у розмірі 5 % від суми недоплати (п. 120.2 ПК). Але ми вже сказали, що в період карантину ця норма не застосовується (підстава – п. 521 ПК).
Почнемо із загального (докарантинного) правила. Припустимо, до оголошення карантину платник податків виправив помилку, донарахував суму податку, але не нарахував і не сплатив штраф у розмірі 3 % (5 %). У такому разі податківці, керуючись нормами п. 120.2 ПК, застосували б інший штраф у розмірі 5 % від суми недоплати. Тобто замість 3 % (5 %) самоштрафу був би застосований 5%-вий штраф від податкової.
А що буде, коли платник виправив помилку (донарахував суму податкових зобов'язань) у період дії карантину і при цьому допустив таке саме порушення (не задекларував і не сплатив суму 3%-вого (5%-вого) штрафу)? Нічого. Покарати його за це порушення податківці не зможуть зважаючи на дію п. 521 розд. ХХ ПК.
Це підтверджує і контролюючий орган. В Інформаційному листі від 20.03.20 р. № 7 (далі – Лист № 7) податківці дають негативну відповідь на запитання № 4 (щодо застосування штрафних санкцій за невиконання вимог ст. 50 ПК про нарахування і сплату штрафів у разі самостійного виявлення факту заниження податкових зобов'язань минулих періодів і подання УР у період з 1 березня по 31 травня 2020 року). Тобто штраф, передбачений п. 120.2 ПК, вони застосовувати не збираються.
Проте! Зверніть увагу на форму роз’яснення. Це не індивідуальна податкова консультація і вже тим більше не узагальнююча податкова консультація. Така форма роз’яснення, як інформаційний лист, не згадується у ст. 53 ПК і, значить, не захищає платника податків від притягнення до відповідальності. |
Водночас у Листі № 7 викладена думка контролюючого органу. І, як сказано в преамбулі листа, кожен платник податків у порядку, передбаченому ст. 52–53 ПК, може звернутися до контролюючого органу для отримання індивідуальної консультації. При цьому він повинен викласти фактичні обставини операцій і надати відповідні матеріали.
Нагадаємо, що платник податків зобов'язаний нарахувати і сплатити пеню, якщо коригування занижених зобов'язань з податку на прибуток здійснюється після закінчення «пільгового» періоду. Цей період триває 90 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення строку, установленого для сплати податкового зобов'язання. А з 91-го к. д. починає «капати» пеня. Закінчується період нарахування пені того дня, коли гроші (податок, штрафи і пеня) надійдуть на відповідний рахунок Держказначейства (пп. 129.1.3, 129.3.1 ПК). Пеня нараховується з розрахунку 100 % річних облікової ставки НБУ за кожний день прострочення.
Зазначимо такий нюанс: після рознесення сум в інтегровану картку платника (далі – ІКП) у результаті виправлення помилки розрахунок пені проводиться автоматично за правилами з гл. 7 розд. III Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 07.04.16 р. № 422 (далі – Порядок № 422). Нарахована «автоматом» сума пені проводиться в ІКП (п. 4 гл. 2 розд. III Порядку № 422). Водночас платник зобов'язаний самостійно розрахувати суму пені і зазначити її в УР або в поточній декларації. Тільки тоді сума пені вважається узгодженою (п. 54.1 ПК).
Виходить, що все-таки розраховується і нараховується пеня контролюючим органом. Але, як уже було сказано, у період з 1 березня по 31 травня 2020 року платники податків звільняються від сплати пені. А нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Чинне «карантинне законодавство» стимулює платників податку на прибуток виправляти зараз помилки за минулі звітні періоди, які призвели до заниження податкових зобов'язань. Адже в період карантину платники не можуть бути покарані за те, що погасили суму недоплати, але не сплатили самоштраф і пеню. Проте «вигідними» нормами можна скористатися тільки в період з 1 березня по 31 травня 2020 року.
Звільнення від штрафу і пені підтверджується висновками Листа № 7, але все-таки варто отримати на свою адресу відповідну нефіскальну ІПК.
До речі, вищенаведене повною мірою стосується також платників єдиного податку.