Роботодавець передусім має визначити, які працівники потрібні саме на своїх робочих місцях, а які можуть продовжити працювати віддалено або в умовах гнучкого робочого часу.
Нагадаємо, що законодавством не передбачено автоматичного виходу працівників з відпусток без збереження заробітної плати. Хіба що в заяві про таку відпустку працівник зазначив дату виходу на роботу, наприклад 01.07.20 р.
А переривання відпустки (основної або додаткової) можливе лише у випадках, передбачених ст. 79 КЗпП, наприклад у разі виробничої аварії або для усунення наслідків виробничої аварії, відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства. В іншому разі вихід із відпустки має відбуватися зі згоди самого працівника за такою процедурою:
У разі запровадження роботодавцем дистанційної роботи під час карантину до виходу працівників на свої робочі місця в офісі потрібно підготуватися. Для цього треба:
Також потрібно видати наказ (розпорядження) про припинення дистанційної роботи та відновлення звичайного режиму роботи, зазначивши в ньому:
Якщо частина працівників залишається вдома, то про це потрібно зазначити в наказі. Продовжити режим дистанційної роботи для певних працівників можна і за окремим наказом, але для цього вони мають написати заяви. Адже КЗпП дозволяє роботодавцю встановлювати режим дистанційної роботи за наказом лише на час загрози поширення пандемії (ч. 2 ст. 60 КЗпП).
Повертаючи працівників до офісів, варто подбати про дотримання санітарних та епідеміологічних вимог, визначених, передусім, Законом від 06.04.2000 р. № 1645-III «Про захист населення від інфекційних хвороб». Обов’язковим є: проведення дезінфекції приміщень; забезпечення працівників антисептиками для обробки рук; дотримання відстані між столами працівників тощо. За правильної організації роботи на підприємстві все це можна зробити одночасно. Обов’язком роботодавця є створення належних та безпечних умови праці (ст. 141, 153 КЗпП). Тож він не має права вимагати від працівника виконання роботи, поєднаної з явною небезпекою для життя, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці.