Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Відкликання працівника з відпустки: що потрібно знати роботодавцю

20.06.2019 27054 0 0

Як відкликати працівника з відпустки? Які документи оформити та які можуть бути наслідки?

Відкликати працівника зі щорічної відпустки можна лише за його згодою і лише в окремих випадках, зазначених у ст. 79 КЗпП і ст. 12 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504).

Допускається відкликання працівника зі щорічної відпустки лише для:

  • відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків;
  • відвернення нещасних випадків, простою;
  • відвернення загибелі чи псування майна підприємства, установи, організації;
  • в інших випадках, передбачених законодавством.

Тож не можна відкликати з відпустки просто за бажанням роботодавця, наприклад для підготовки звітів. А якщо працівник відмовився переривати свій відпочинок, то його відмову не вважають порушенням трудового законодавства і роботодавець не може притягнути його до дисциплінарної відповідальності.

До того ж, законом передбачено відкликання лише із щорічної відпустки. Відкликання працівника, навіть за його згодою, з інших видів відпусток, у тому числі й відпустки без збереження зарплати, не передбачено (див. лист Мінсоцполітики від 17.10.16 р. № 576/13/116-16).

Якщо працівник погодився, то відкликання можна оформити на кілька днів, на тиждень, на невизначений строк або до усунення причин, через які працівника відкликали з відпустки.

Для відкликання з відпустки керівник підрозділу, в якому працює працівник, складає на ім’я керівника доповідну або службову записку, в якій зазначається причина, через яку викликати потрібно саме цього працівника.

Далі потрібно отримати згоду на це працівника. Як це зробити, нормативно не врегульовано. Це може бути письмова заява працівника чи його усна згода, яка буде підтверджена його підписом на наказі про відкликання з відпустки.

Оформлення наказу обов’язкове. У ньому зазначають підставу для відкликання. Наприклад, «відкликати зі щорічної основної відпустки у зв’язку з виробничою потребою для усунення наслідків аварії».

Невикористана частина щорічної відпустки має бути надана працівникові після закінчення дії причин, за якими працівника було відкликано з відпустки, або за угодою сторін переноситься на інший період з дотриманням вимог ст. 12 Закону № 504.

У разі відкликання з відпустки основна безперервна частина відпустки за рік має становити не менше ніж 14 календарних днів.

Невикористану через відкликання частину відпустки працівнику мають надати до кінця робочого року у зручний для нього час, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року.

У разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована як оплата невикористаної частини відпустки.

Якщо працівник встиг відпочити 24 календарних дні відпустки за робочий рік до того, як його відкликали зі щорічної відпустки, то за бажанням він може отримати компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки.

Якщо відкликали працівника без згоди або без перелічених підстав, до роботодавця можуть бути застосовані фінансові санкції за ст. 265 КЗпП – штраф у розмірі мінімальної зарплати (4 173 грн. у 2019 році) та адміністративна відповідальність за ст. 41 КУпАП – штраф на посадових осіб або роботодавця у розмірі від 30 до 100 НМДГ (від 510 до 1 700 грн.)

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали