Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Страховий закордонний стаж: чи зараховується він для призначення пенсії в Україні

Роз’яснення
24.06.2025

Нещодавно Уряд ухвалив постанову, що має принципове значення для українців, які працювали або зараз працюють за кордоном. Відтепер вони можуть врахувати страховий стаж, отриманий за межами країни, при призначенні пенсії в Україні.

Наприклад, людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 7 років – за кордоном. Для призначення пенсії у віці 60 років зараз потрібно мати 32 роки страхового стажу. Якщо додати 7 років страхового стажу за межами України до вітчизняного стажу – людина отримає право на призначення пенсії в 60 років.

Звертаємо увагу, що страховий стаж, набутий за межами України, враховується тільки для визначення права на пенсію. Він не впливає на розмір пенсії (за винятком окремих країн, з якими укладено відповідні договори).

Тому, що робити, якщо вам потрібно врахувати страховий стаж, набутий за кордоном, до страхового стажу для призначення пенсії в Україні?

Отримати в країні, де ви працювали, офіційний документ (кожна країна має свої форми документів для підтвердження страхового стажу), він підтверджуватиме, що ви працювали офіційно і, відповідно, період роботи у цій державі може бути зарахований до страхового стажу.

Щоб отримати такий підтвердний документ, треба звернутися до пенсійного органу держави, в якій ви працювали (наприклад, в Німеччині – це Німецький фонд пенсійного страхування – Deutschen Rentenversicherung, в Італії – Національний інститут соціального забезпечення – Istituto Nazionale della Previdenza Sociale тощо)

Якщо ж склалась ситуація, що ви не маєте можливості отримати такий документ (наприклад, перебуваєте наразі в Україні), є ще один шлях – звернутись до найближчого територіального відділення ПФУ. Тоді для вирішення вашої проблеми ПФУ зробить запит до МЗС, яке, своєю чергою, надішле запит до пенсійного органу країни, де ви працювали.

Для того, щоб пенсія була призначена вчасно, радимо заздалегідь потурбуватись про наявність всіх документів – за півроку-рік до досягнення пенсійного віку (враховуючи, що документообіг між країнами потребує часу).

Звертаємо увагу, що іноді можуть траплятися випадки, коли пенсійний орган країни, де ви працювали, не володіє повною інформацією про вас (наприклад, ви працювали у той час, коли не були введені в дію сучасні цифрові системи обліку інформації). Така ситуація не є критичною і має вирішення: в Німеччині, до прикладу, ви можете надати пенсійному органу паперові документи на кшталт договору про працевлаштування, розрахункові листи по зарплаті, довідку про трудову діяльність чи довідку від роботодавця. А в Італії – трудові контракти, розрахункові листи по зарплаті, довідки про сплачені внески чи декларації про доходи.

Які саме документи є релевантними для підтвердження, – слід уточнити безпосередньо в пенсійному органі країни, де ви працювали. Також, не забувайте уточнити: чи отриманий підтвердний документ визнається дійсним в Україні, чи його потрібно легалізувати?

Нагадуємо, що легалізація – це надання документу юридичної сили на території іншої держави. Легалізація документів з країнами, з якими Україна має міжнародні договори, відбувається за спрощеною процедурою або ж не вимагається взагалі.

Можливі варіанти:

Країна, в якій ви працювали, має з Україною договір про правову допомогу

Такі договори часто передбачають повне звільнення документів від будь-якого додаткового засвідчення. Тобто достатньо буде звичайного засвідчення отриманого документу нотаріусом і офіційного перекладу (переклад іноді також треба нотаріально засвідчити).

Країна, в якій ви працювали, є учасницею Гаазької конвенції 1961 року

Тоді для легалізації документу використовується апостиль. Це означає, що для того, щоб документ був визнаний дійсним в Україні, на ньому треба поставити спеціальний штамп – апостиль. Апостиль може проставлятися міністерством юстиції, закордонних справ або іншим уповноваженим органом країни, залежно від типу документа, який посвідчується.

Отже, у цьому випадку ваші дії наступні: проставити на отриманому документі апостиль, перекласти його українською і нотаріально засвідчити переклад.

Країна, в якій ви працювали, не має міжнародних договорів про правову допомогу з Україною

У такому випадку буде потрібна консульська легалізація.

Спочатку ви засвідчуєте документ у компетентному органі країни, яка його видала. Це може бути Міністерство закордонних справ, Міністерство юстиції або інший уповноважений державний орган.

Потім легалізуєте його у консульській установі України за кордоном. Посольство або консульство України засвідчує справжність підпису посадової особи та печатки компетентного органу іноземної держави, який засвідчив документ. Після цього документ вважається легалізованим для використання в Україні.

Пам’ятайте про нотаріальний переклад українською мовою. Переклад може бути зроблено як за кордоном (у консульській установі України), так і в Україні акредитованим перекладачем з подальшим нотаріальним засвідченням.

Після цього слід передати документ ПФУ для зарахування страхового стажу, набутого за межами України.

Мінсоцполітики

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
15.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Чи буде 15 липня вихідним днем Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 28.05.2025) ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лис...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
15.07.2025
Чи може ТТН підтвердити товарний облік чи походження товару
ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включено до переліку документів, що підтверджують походження товару. Більше за темою: Чи можна підписати е-ТТН пізніше дня завершення перевезення? Вага (маса) вантажу та транспорт...
15.07.2025
Чи нараховується ПДВ, якщо операції з постачання товарів здійснено до реєстрації платником ПДВ
Платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, встановленими п. 198.5 ПК, оскільки товари/послуги придбано з ПДВ для використання в неоподатковуваних операціях. Більше за темою: Як визначити базу обкладення ПДВ у разі продажу сільгосппродукції, закупл...
15.07.2025
Яким чином у декларації з акцизного податку відображати відомості щодо кількості днів
У додатку 15 до декларації з акцизного податку зазначається загальна (фактична) кількість днів в календарному місяці податкового (звітного) періоду (гр. 4), кількість днів, протягом яких не здійснювалося виробництво спирту етилового, біоетанолу через зупинку виробництва або внаслідок технічних чи ре...
Кращі матеріали