Більше за темою:
Ліцензія на пальне, алкогольні та тютюнові вироби: порядок отримання, сплати, анулювання
Відповідно до ч. 13 та 14 ст. 42 Закону від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним, має становити не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати (далі – МЗП), встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним та всі місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) якого розташовані за межами населених пунктів – адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 км та які мають торговельні зали площею до 500 м2, має становити не менше 1,5 розміру МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розрахунок розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, здійснюється відповідно до даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, шляхом ділення сумарно нарахованої заробітної плати, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів платника податків, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, на кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення).
Розмір загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа – підприємець, що не має найманих працівників, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним, має становити не менше 2 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Розмір загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа – підприємець, що не має найманих працівників, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним та всі місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) якого розташовані за межами населених пунктів – адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 км та які мають торговельні зали площею до 500 м2, має становити не менше 1,5 розміру МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Відповідно до п. 49 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817 підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є, зокрема, факт невідповідності розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, розміру, визначеному ч. 13 ст. 42 цього Закону, протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії, встановлений контролюючим органом під час проведення перевірки з питань дотримання вимог цього Закону та зафіксований в акті такої перевірки.
Чи застосовуються вимоги щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати до всіх працівників суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним (далі – підакцизними товарами) чи до працівників, що безпосередньо працюють у місці роздрібної торгівлі підакцизними товарами, на яке отримано ліцензію?
Відповідь на питання 1:
Вимоги щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати розповсюджуються на всіх працівників суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, а не тільки до працівників, що безпосередньо працюють у місці такої роздрібної торгівлі підакцизними товарами.
Пояснення:
Законом № 3817 не визначено категорію працівників, щодо яких застосовуються вимоги щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати, та не передбачено обов’язку суб’єктів господарювання подавати інформацію про таких працівників органам ДПС.
Крім того, відповідно до вимог Закону № 3817 ліцензія надається суб’єктам господарювання, а не його відокремленим підрозділам, які у розумінні Закону від 09.01.2025 № 4196-ІХ «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» не є суб’єктами господарювання.
Отже, вимоги щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати розповсюджуються на всіх працівників суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, а не тільки до працівників, що безпосередньо працюють у місці такої роздрібної торгівлі підакцизними товарами.
Яким чином визначати розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, якщо працівник перебував у відпустці без збереження заробітної плати, працював за сумісництвом чи на умовах неповного робочого часу?
Відповідь на питання 2:
При визначенні показників, зазначених абзацом третім ч. 13 ст. 42 Закону № 3817, застосовуються показники, які відображені у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), заповнені відповідно до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку (далі – Порядок), затверджених наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 31.01.2015 за № 111/26556, а саме:
Тобто для розрахунку розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, сума показників рядків 1.1, 1.3, 1.4 розд. І Розрахунку ділиться на кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення), – рядок 103 Розрахунку.
При визначенні розміру середньої щомісячної заробітної плати суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами для електронних сигарет або пальним, застосовується загальний порядок заповнення Розрахунку, визначений Порядком, тому працівники, які перебували у відпустці без збереження заробітної плати, працювали за сумісництвом чи на умовах неповного робочого часу, враховуються у загальному розрахунку середньої заробітної плати на загальних підставах.
Пояснення:
Законом № 3817 не визначено особливостей розрахунку розміру середньої місячної заробітної плати окремим працівникам, які, зокрема, перебували у відпустці без збереження заробітної плати, працювали за сумісництвом чи на умовах неповного робочого дня.
Таким чином, при визначенні розміру середньої щомісячної заробітної плати суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами для електронних сигарет або пальним, застосовується загальний порядок заповнення Розрахунку, визначений Порядком, тому такі працівники враховуються у загальному розрахунку середньої заробітної плати на загальних підставах.
Яким чином правильно застосовувати вимоги щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати працівників суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, якщо його місця роздрібної торгівлі підакцизними товарами, на які отримано ліцензію, знаходяться як в межах населених пунктів – адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя та на відстані до 50 км до них, так і за межами населених пунктів – адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 км, а також мають торгівельні зали площею як до, так і більше 500 м2?
Відповідь на питання 3:
Вимоги щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати працівників суб’єкта господарювання у розмірі 1,5 МЗП застосовуються до суб’єктів господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, якщо всі його місця роздрібної торгівлі підакцизними товарами, на які отримано ліцензію, знаходяться за межами населених пунктів – адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 км та які мають торговельні зали площею до 500 м2.
А у випадку, якщо у суб’єкта господарювання є хоча б одне місце роздрібної торгівлі, яке не відповідає одночасно цим критеріям, до нього застосовується вимога щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати/загального місячного оподатковуваного доходу – не менше 2 МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Пояснення:
Частиною 13 ст. 42 Закону № 3817 чітко визначено, що розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами та всі місця роздрібної торгівлі якого розташовані за межами населених пунктів – адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 км та які мають торговельні зали площею до 500 м2, має становити не менше 1,5 МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Як визначати розмір загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа – підприємець, що не має найманих працівників, для контролю відповідності дотримання ними вимог, визначених ч. 14 ст. 42 Закону № 3817?
Відповідь на питання 4:
Для цілей дотримання вимог, визначених ч. 14 ст. 42 Закону № 3817, розмір загального місячного оподатковуваного доходу суб’єкта господарювання, зареєстрованого як фізична особа – підприємець, що не має найманих працівників, є фактично отримана протягом календарного місяця сума оподатковуваного доходу (виручка у грошовій (готівковій та/або безготівковій) та/або не грошовій формі) від провадження усіх видів господарської діяльності, з урахуванням вимог, встановлених Податковим кодексом України (далі – ПКУ) для самостійно обраної таким суб’єктом господарювання системи оподаткування.
Пояснення:
Щодо фізичних осіб – підприємців, які не обрали спрощену систему оподаткування
Згідно з п. 177.10 ПКУ фізичні особи – підприємці зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, затверджена наказом Мінфіну від 13.05.2021 № 261. Відповідно до порядку ведення зазначеної типової форми, фізичні особи – підприємці зобов’язані у хронологічному порядку відображати, зокрема, суму доходу, отриману від здійснення господарської діяльності, у тому числі кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку, та/або отримані готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Щодо фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування
Відповідно до ст. 292 ПКУ доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі.
Згідно з п. 296.1 ПКУ фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої групи та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи – підприємці), які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою.
З якої дати суб’єкт господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, повинен застосовувати вимоги щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати, після набрання чинності Законом від 16.07.2025 № 4536-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» та з метою удосконалення окремих положень податкового законодавства» (далі – Закон № 4536)?
Відповідь на питання 5:
З 1 жовтня 2025 року або з дати отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі у разі отримання відповідної ліцензії після 1 жовтня 2025 року.
Пояснення:
Норми Закону № 4536 набрали чинності з 1 числа місяця, наступного за місяця, наступного за місяцем його опублікування, тобто з 1 жовтня 2025 року.
Довідково. Відповідно до п. 49 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817 підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є, зокрема, факт невідповідності розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, розміру, визначеному ч. 13 ст. 42 цього Закону, протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії, встановлений контролюючим органом під час проведення перевірки з питань дотримання вимог цього Закону та зафіксований в акті такої перевірки.
Щодо яких ліцензій суб’єкта господарювання застосовується припинення їх дії у разі невиконання вимог ч. 13 ст. 42 Закону № 3817 щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання?
Відповідь на питання 6:
У разі невідповідності розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, розміру, визначеному ч. 13 ст. 42 Закону № 3817, протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії здійснюється припинення дії всіх ліцензій на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, отриманих таким суб’єктом господарювання.
Пояснення:
Відповідно до п. 49 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817 факт невідповідності розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, розміру, визначеному ч. 13 ст. 42 цього Закону, протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії, встановлений контролюючим органом під час проведення перевірки з питань дотримання вимог цього Закону та зафіксований в акті такої перевірки, є підставою для припинення дії ліцензії.
Вимоги щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати розповсюджуються на всіх працівників суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію/ліцензії на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами.
Розрахунок розміру середньої щомісячної заробітної плати здійснюється не окремо по кожному місцю торгівлі, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, а по суб’єкту господарювання в цілому.
Відповідно невиконання вимоги щодо розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, є підставою для припинення дії всіх ліцензій на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, отриманих таким суб’єктом.
Яким чином визначати відстань між місцем продажу підакцизних товарів та межами населених пунктів – адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя?
Відповідь на питання 7:
Відповідно до норм Закону № 3817 у заявах на отримання ліцензій на роздрібну торгівлю платником податків зазначаються:
З метою визначення розміру оплати середньої щомісячної заробітної плати або розміру загального місячного оподатковуваного доходу, відстань між місцями продажу підакцизних товарів та межами території адміністративно-територіальних одиниць (населених пунктів – адміністративних центрів областей, м. Києва та м. Севастополя) доцільно виміряти між адресою місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пального) та межами території адміністративно-територіальної одиниці.
Для визначення відстані між адресою місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пального) та межами території адміністративно-територіальної одиниці доцільно звертатись до Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.
Пояснення:
Відповідно до Закону від 07.07.2011 № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються відомості про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах).
Водночас у п. 4 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051, встановлено, що ведення Державного земельного кадастру здійснюють Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.
Також згідно з вказаним Порядком до Державного земельного кадастру вносяться, зокрема, відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць, кадастрові номери земельних ділянок, межі земельних ділянок.
ДПС