Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю» право на страхові виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення).
Крім того, у ч. 1 ст. 16 Закону № 1105 наведено вичерпний перелік підстав для відмови в наданні допомоги з тимчасової непрацездатності. А саме допомога не надається:
Крім того, ч. 2 ст. 16 Закону № 1105 передбачено: «застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений лікарем, не виконують інструкцій, рекомендацій фахівців з реабілітації, необхідних для надання реабілітаційної допомоги відповідно до індивідуального реабілітаційного плану, погодженому цією особою, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі ЛКК чи МСЕК, втрачають право на таку допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності».
Отже, якщо в наведеній ситуації немає будь-якої з наведених вище підстав для відмови в оплаті ЛН та якщо роботодавець не звільнив працівника за прогул без поважних причин (або з інших підстав) до того дня, як він відкрив ЛН, такий ЛН треба оплатити, незважаючи на те, що працівник не виконує свою роботу (не отримує за неї зарплату). Адже він все одно перебуває у трудових відносинах з підприємством.
До того ж, пам’ятайте, що згідно ч. 3 ст. 40 КЗпП звільнення працівника з ініціативи роботодавця (ст. 40 та 41 КЗпП) під час тимчасової непрацездатності не допускається.