Чи можна звільнити декретницю у звязку із закінченням строкового трудового договору?
Запитання – відповіді
Працівницю було прийнято за строковим трудовим договором на період виконання певної роботи, а саме на час виконання проєкту. Зараз вона оформлює відпустку по вагітності та пологах. Чи можна її звільнити на тій підставі, що проєкт, який вона виконує згідно з трудовим договором, буде завершено у період її декретної відпустки?
Ви маєте право звільнити вагітну жінку після закінчення строку трудового договору, але спочатку вам доведеться підшукати їй іншу роботу на своєму або на іншому підприємстві.
Пояснимо докладніше.
Згідно зі ст. 184 КЗпП, звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років – ч. 6 ст. 179 КЗпП), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю з ініціативи роботодавця не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації (далі – підприємства), коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування зазначених категорій жінок здійснюється також у разі їх звільнення після закінчення строкового трудового договору.
На період працевлаштування за такими жінками зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.
Як бачимо, вагітна працівниця, яка працює за строковим трудовим договором, захищена нормою ст. 184 КЗпП.
Свою позицію щодо звільнення таких працівниць після закінчення строку дії трудового договору Мінпраці виклало у листі від 01.03.2010 № 39/06/186-10 «Щодо порядку звільнення жінок з ініціативи власника»).
Міністерство роз’яснило, що припинення трудових відносин з працівниками, зазначеними у ч. 3 ст. 184 КЗпП, у зв’язку із закінченням строку трудового договору має певні особливості. Таке припинення трудових відносин можливе, однак роботодавець зобов’язаний при цьому працевлаштувати жінку на цьому ж або на іншому підприємстві відповідно до її фаху.
Розрив у часі між звільненням і працевлаштуванням у цьому випадку не допускається. На період працевлаштування – однак не більше ніж на три місяці з дня закінчення строкового трудового договору (а не з дня звільнення!) – за жінкою зберігається середня заробітна плата.
Роботодавець повинен попередити працівницю про те, що після закінчення строку трудового договору її не буде допущено до роботи, а на період пошуку для неї підходящої роботи вона може перебувати вдома. А також про те, що вона повинна буде з’явитися на підприємство, коли буде знайдено можливість її працевлаштувати:
- або для продовження роботи (у разі працевлаштування на цьому підприємстві);
- або для одержання трудової книжки та розрахунку із заробітної плати (у разі працевлаштування на іншому підприємстві).
А якщо працівниця сама відмовиться від працевлаштування, незважаючи на те, що їй запропоновано іншу роботу за її фахом?
У разі відмови від працевлаштування за фахом без поважних причин працівницю можна звільнити на підставі п. 2 ст. 36 КЗпП, навіть якщо після закінчення строку трудового договору минув певний час. І в цьому разі строковий трудовий договір не трансформується у безстроковий, оскільки після закінчення строку трудового договору настав період для обов’язкового працевлаштування, а потім працівниця зажадала розірвати трудові відносини.
Але не забувайте, що роботодавець зобов’язаний інформувати працівників, які працюють за строковим трудовим договором, про вакансії, що відповідають їхній кваліфікації та передбачають можливість укладення безстрокового трудового договору, а також забезпечити рівні можливості таких працівників для його укладення (ч. 3 ст. 23 КЗпП).
Коментарі до матеріалу