Ні, такого права роботодавець не має. Адже ні обхідний лист, ні передавання справ під час звільнення працівника законодавство не передбачає.
Тому відмова працівника від оформлення обхідного листка або непідписання його не може бути підставою для затримки звільнення працівника або ж непроведення розрахунку з ним у встановлені ст. 116 КЗпП строки.
Водночас оформлення обхідного листа може бути передбачене внутрішніми документами підприємства, наприклад посадовими інструкціями, правилами внутрішнього трудового розпорядку, контрактом чи письмовим трудовим договором.
Обхідний лист підтверджує відсутність заборгованості працівника, який звільняється, перед роботодавцем. Зразок обхідного листа див. за посиланням
Як випливає з практики, обхідний лист (його ще називають «бігунком») надає змогу виявити заборгованість працівника перед підприємством та вчасно, до проведення повного розрахунку, вжити заходів щодо її погашення або повернення товарно-матеріальних цінностей (мобільного телефона, спецодягу, посвідчення, перепустки). Це допоможе уникнути судових позовів у майбутньому.
Однак, навіть якщо є заборгованість працівника перед підприємством, це не слугує підставою для затримання розрахунку з ним у день звільнення, а таке затримання вважатиметься порушенням трудового законодавства. Зверніть увагу, що ці умови стосуються всіх працівників, у тому числі і матеріально відповідальних осіб.
Роботодавець не має права вимагати від працівника сплати боргів, відшкодувань, передачі справ, повернення виданого в користування спецодягу тощо як умови для звільнення та проведення повного розрахунку із працівником. Усі матеріальні претензії належить вирішувати в порядку, визначеному законодавством про матеріальну відповідальність працівників згідно із гл. IХ КЗпП.
Див. про «Випадки повної матеріальної відповідальності працівників».
Зазначене вище стосується і передання справ.
Зазвичай передання справ здійснюється у зв’язку зі звільненням відповідальних осіб, хоча часто роботодавці запроваджують його і щодо інших осіб, наприклад інспекторів з кадрів, юристів та ін.
Незважаючи на те, що для працівників деяких категорій контрактом або ж письмовим трудовим договором може бути передбачено передання справ, це не має обмежувати їхніх прав на своєчасне звільнення у строки, передбачені законодавством.
Отже, законодавством не передбачено право роботодавця вимагати від працівника під час звільнення підписання обхідного листа та передання справ. Якщо ж такий обов’язок встановлено внутрішніми документами або письмовим трудовим договором, то роботодавцю варто завчасно нагадати про це працівникові, який звільняється.