Як прописати в колективному договорі кількість днів відпустки за роботу з комп’ютером?
Практична ситуація
Юридична особа розробляє колективний договір. У ньому треба передбачити для працівників відпустку за роботу з комп’ютером. До якого виду відпусток вона належить та скільки днів відпустки можна там прописати?
Згідно зі ст. 8 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці.
Отже, відпустка за роботу з комп’ютером є щорічною додатковою відпусткою за особливий характер праці.
Як передбачено п. 58 розд. ХХІІ «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290, відпустка за особливий характер праці працівникам, які працюють на електронно-обчислювальних і обчислювальних машинах, надається тривалістю до 4 календарних днів.
Тобто 4 календарні дні – це максимальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством. Однак конкретна тривалість установлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.
Відповідно, роботодавець має визначити самостійно, яку саме кількість днів відпустки – від 1 до 4 днів (включно) надавати працівникам, враховуючи тривалість роботи за комп’ютером за конкретними посадами.
Слід зазначити, що така відпустка має надаватися працівникам в обов’язковому порядку. Якщо конкретна тривалість відпустки не визначена колективним або трудовим договором і у зв’язку з цим відпустка працівникам не надається, це буде порушенням трудового законодавства.
Наголошуємо, що згідно зі ст. 13 КЗпП колективний договір може передбачати додаткові порівняно із законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги. Однією з таких пільг може бути збільшення за рахунок коштів підприємства тривалості щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці. Тобто в колективному договорі юридична особа має право передбачити більше ніж 4 календарні дні відпустки за роботу з комп’ютером.
Коментарі до матеріалу