Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Змінний графік (встановлення гнучкого режиму робочого часу)

20.11.2018 4231 0 1

Положення про табельний облік – потрібно чи ні

Однією з особливих форм організації праці вважається гнучкий режим робочого часу (ГРРЧ). З його допомогою можна не тільки підвищувати задоволеність працівників роботою і мінімізувати наслідки горезвісного конфлікту між професійними інтересами і сімейним життям, але і зменшити понаднормову роботу, а також не вводити ненормований робочий день. Проте не варто помилятися, ГРРЧ є панацеєю від усіх бід. Адже його, на жаль, можна застосувати не у кожного роботодавця. Про особливості режиму роботи на умовах гнучкого часу, докладніше в нашому матеріалі.

На відміну від стандартного і загальнопоширеного режиму п'яти- або шестиденного робочого тижня з точно встановленим часом початку і закінчення робочого дня, гнучкий робочий час допускає саморегулювання режиму праці і відпочинку самим працівником (але в установлених роботодавцем межах). Незважаючи на те, що в КЗпП ГРРЧ взагалі не згадується, умови і порядок його впровадження з урахуванням законодавства викладені в Методрекомендаціях № 359. Згідно з ними (п.1.2) ГРРЧ - ​​це така форма організації праці, за якої для деяких категорій працівників, для працівників окремих підприємств або їх структурних підрозділів, встановлюється режим праці з саморегулюванням часу початку, закінчення і тривалості робочого часу протягом робочого дня.

Як зазначено в п.1.4 Методрекомендацій № 359 ГРРЧ може бути застосований на підприємствах в різних варіантах щодо початку та закінчення робочого дня, його тривалості, перерви на харчування та відпочинок (вільний від роботи час) в залежності від виробничих (нерівномірне завантаження працівників роботою, коли основний обсяг робіт припадає на початок чи кінець робочого дня або виходить за його межі - ненормований робочий день) та інших умов (робота місцевого транспорту, дитячих дошкільних установ, шкіл, лікувальних установ та установ побутового обслуговування, значна віддаленість місця проживання від місця роботи і т.п.). Відзначимо, що строго встановлених професій, виробництв, для яких може або повинен встановлюватися ГРРЧ, законодавство про працю не виділяє.

УВАГА!
Застосування ГРРЧ не тягне змін в нормуванні і оплаті праці працівників, не впливає на порядок нарахування та розмір доплат, премій, не надає пільг при обчисленні страхового стажу (у тому числі і спеціального) та інші трудові права працівників.

У разі, коли рівень завантаження працівників роботою протягом робочого дня дозволяє надати їм вільний від роботи час для відпочинку з відсутністю їх в цей час на робочому місці і забезпечити їм нормальну, передбачену законодавством тривалість робочого дня, застосування ГРРЧ доцільне як альтернатива встановленню працівникам ненормованого робочого дня.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали